mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nissan ponownie z zyskiem

Nissan ponownie z zyskiem

Trzeci co do wielkości producent z Kraju Kwitnącej Wiśni może ubiegły rok, mimo panującego kryzysu w branży motoryzacyjnej, uznać za niezwykle udany. Po stratach, koncern w końcu wyszedł na plus.

Nissan ponownie z zyskiem
W zakończonym z końcem marca br. roku podatkowym 2009 Nissan zarobił na czysto 460 mln dolarów. Szczególnie duże wrażenie robi ta liczba w zestawieniu ze stratami z poprzedniego roku. W 2008 roku Nissan poniósł bowiem straty przekraczające 2,5 mld dolarów. Jak powiedział na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej Carlos Ghosn, szef Nissana, uzyskany wynik jest dużo lepszy od zakładanego. Ponadto został on uzyskany w momencie, gdy firma walczyła ze skutkami kryzysu.

Co miało największy wpływ na tak dobry rezultat finansowy firmy? Wbrew pozorom wcale nie wyniki sprzedaży. Łącznie Nissan sprzedał bowiem ok. 3.515 tys. swoich samochodów, tylko o ok. 3% więcej niż rok wcześniej. Największy wpływ na dodatni wynik miał tu rynek chiński, gdzie sprzedaż wzrosła aż o 38,7% (756 tys.). W Japonii sprzedaż wzrosła o 2,9% (630 tys.), W USA spadła o 3,8% (824 tys.), a w Europie o 2,4% (517 tys.).

Na ostateczny wynik finansowy znacznie większe znaczenie miały wprowadzone działania kryzysowe, które sprowadzały się zwłaszcza do oszczędności w różnych sferach działalności firmy.

W minionym roku fiskalnym na rynku zadebiutowały m.in. takie modele jak Nissan 370Z Roadster, NV200, Vanette, Fuga, Roox, Pixo, Patrol oraz March, a także Infiniti G37 Cabrio.

W 2010 roku Nissan liczy na łączną sprzedaż w wysokości 3,8 mln aut, co by oznaczało wzrost o 8,1%. W tym roku na rynku pojawi się w sumie 10 nowości Nissana: m.in. elektryczny model Leaf, Juke, kolejny użytkowy z serii NV oraz Infiniti QX.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Nissan
Tematy w artykule: Nissan finanse

Podobne wiadomości:

Nissan 370Z przechodzi lifting

Nissan 370Z przechodzi lifting

Aktualności 2017-08-31

Nissan obniża ceny nowej Micry

Nissan obniża ceny nowej Micry

Aktualności 2017-09-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.