mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Niższa temperatura to niższe ciśnienie w oponach

Niższa temperatura to niższe ciśnienie w oponach

Zdecydowana większość polskich kierowców przed zimą dokona wymiany ogumienia w swoich samochodach. Przy ujemnych temperaturach trzeba jednak pamiętać również o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach.

Niższa temperatura to niższe ciśnienie w oponach
Według najnowszych badań TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie Michelin aż 88 proc. polskich kierowców przed nadchodzącymi zimowymi miesiącami zmieni w tym opony letnie na zimowe. Jako przyczynę tej zamiany większość ankietowanych podała kwestie bezpieczeństwa (78 proc. odpowiedzi), na drugim miejscu wymieniano lepszą przyczepność (48 proc.), co oczywiście ma również przełożenie na wyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawie jedna czwarta przebadanych osób stwierdziła, że opony zimowe poprawiają komfort jazdy, zaś 27 proc. uznało, że zimowy bieżnik jest lepiej dostosowany do warunków drogowych, jakie panują zimą. 8 proc. ze względu na to, że zimowe opony są wykonane z miękkiej gumy, zaś 7 proc. w uwagi na lepsze dostosowanie specjalnej mieszanki składników opony do nawierzchni.

Co ciekawe, wśród powodów zmiany opony na zimowe znalazła się również dbałość o samochód (4 proc.), jak i chęć zaoszczędzenia letnich opon (7 proc.).

Niemalże równa liczba kierowców (23 i 24 proc.) dokona wymiany ogumienia w październiku i listopadzie. Zaledwie 1 proc. poczeka z tym do grudnia, zaś 5 proc. gdy spadnie pierwszy śnieg. 15 proc. osób uzależnia to od momentu, gdy temperatury będą niższe niż 7 st. Celsjusza, zaś 28 proc. uzależnia swoją decyzję od zapowiadanych prognoz, mówiących o zbliżającym się ochłodzeniu.

Zmieniając opony na zimowe, nie wolno również zapomnieć o prawidłowym ciśnieniu, szczególnie gdy temperatura znacznie się obniży. Obniżenie temperatury powietrza ma wpływ na obniżenie ciśnienia w oponach nawet o 0,3 – 0,4 bara, ostrzegają eksperci Michelin.

- Jeżeli stosujemy ten sam rozmiar opon zimowych, co letnich, to ciśnienie eksploatacyjne powinno być takie samo, jak zaleca producent samochodu. Należy jednak pamiętać o skorygowaniu ciśnienia, gdy temperatura znacznie spadnie. Najczęściej zakładamy opony zimowe przed nadejściem zimy, a znaczne obniżenie temperatury powietrza ma wpływ na obniżenie ciśnienia w oponach, dlatego tak ważne jest skontrolowanie opon przed nadejściem zimy – mówi Tomasz Młodawski z Michelin Polska.

Jak co roku Michelin organizuje akcję "Ciśnienie pod kontrolą". Ma ona uświadamiać kierowców, że źle napompowane opony zwiększają ryzyko spowodowania wypadku, ponieważ ze względu na mniejszą przyczepność wydłużają drogę hamowania. Akcja ma także uświadamiać kierowcom, że samochody na oponach z nieprawidłowym ciśnieniem zużywają więcej paliwa. Testy dowodzą, że jadąc na oponach o zbyt niskim ciśnieniu jest to średnio o 0,3 litra benzyny więcej na każde 100 kilometrów.W ramach akcji na 50 stacjach Statoil we wszystkich województwach kierowcy mogą do piątku bezpłatnie sprawdzić ciśnienie w oponach i stan bieżnika.

Podobne wiadomości:

Zrób bezpłatny przegląd samochodu w Warszawie

Zrób bezpłatny przegląd samochodu w Warszawie

Aktualności 2017-08-22

Michelin Pilot Sport 4 S - nowa opona o ultra wysokich osiągach

Michelin Pilot Sport 4 S - nowa opona o ultra...

Motogazeta Menu 2017-01-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando