mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nocna jazda skróci czas pracy kierowców

Nocna jazda skróci czas pracy kierowców

Zgodnie z zaproponowaną wczoraj nowelizacją ustawy o czasie pracy kierowców, w nocy kierowca nie będzie musiał już pracować co najmniej czterech godzin, aby jego czas pracy był ograniczony do limitu dziesięciu godzin. Taką zmianę wymusiła Komisja Europejska, bowiem obecnie obowiązujące w Polsce przepisy są niezgodne z unijnymi.

Nocna jazda skróci czas pracy kierowców

W tej chwili, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, pora nocna obejmuje osiem godzin między godz. 21.00  a 7.00.  Stosownie do art. 21 ustawy o czasie pracy kierowców (Dz.U. nr 92, poz. 879 z późn. zm.), kierowca musi pracować co najmniej cztery godziny w porze nocnej, aby czas jego pracy był ograniczony do dziesięciu godzin w danej dobie.

Tymczasem według art. 3 dyrektywy 2002/15/WE pora nocna obejmuje okres co najmniej czterech godzin między godz. 0.00 a 7.00. Każda praca w tym czasie, niezależnie od tego, jak długo trwa, jest pracą w porze nocnej. Pracownik, który ją wykonuje, podlega, zgodnie z art. 7 dyrektywy, ograniczeniu pracy do dziesięciu godzin w danej dobie niezależnie od tego, ile czasu pracował w nocy oraz ma prawo do wyrównania według zasad określonych w przepisach krajowych. Obecnie za czas pracy w nocy kierowcy przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Rząd wczoraj przedstawił nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców, w której proponuje, by art. 21 ustawy o czasie pracy kierowców otrzymał brzmienie zgodne z dyrektywą. Jeśli przepisy nie zostałyby zmienione i dostosowane do unijnych regulacji, wówczas Polska mogłaby narazić się na wysokie kary.

Tematy w artykule: ustawa ciężarowe

Podobne wiadomości:

Co trzeci tachograf w Europie zmanipulowany

Co trzeci tachograf w Europie zmanipulowany

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-13

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.