mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowa Zelandia: Loeb pierwszy raz na szczycie

Nowa Zelandia: Loeb pierwszy raz na szczycie

Załoga francuskiego zespołu fabrycznego Citroen, Sébastien Loeb i jego pilot Daniel Elena, wygrała czwartą tegoroczną eliminację mistrzostw świata WRC. Tym samym kierowca Xsary WRC wskoczył na drugie miejsce w klasyfikacji kierowców tuż za Petterem Solbergiem z Subaru.

Nowa Zelandia: Loeb pierwszy raz na szczycie

Norweg jest także zadowolony ze swojego startu. Zaczynając jako pierwszy (po przewodzeniu stawce po rajdach Monte Carlo oraz wygranych w Szwecji i Meksyku), miał teoretycznie utrudnioną sytuację, gdyż zmuszony został do odgarniania części luźnego szutru z dróg wokół Auckland.

Jednak wilgotne, a przez to twarde trasy północnej, drugej co do wielkości wyspy Nowej Zelandii, pozwoliły mu na  osiąganie przyzwoitych czasów. Petter nawet wygrał pierwszy odcinek.

Norweg przewodził stawce do trzeciego oesu, na którym notabene swój pierwszy sukces za sterami Imprezy WRC odniósł jego partner z teamu Subaru, młody Australijczyk Chris Atkinson. 25-latek może zaliczyć swój trzeci występ w RSMŚ do udanych - zebrał również dwa punkty za siódme miejsce na mecie, co wspólnie z sześcioma oczkami Solberga za trzeci stopień podium, daje ich pracodawcy wartościowe 8 punktów i trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów.

Subaru awansowało z miejsca czwartego po Meksyku, ale przeskoczył je jeszcze Citroen. Już od czwartego odcinka specjalnego, stawce przewodził Loeb. Od tego momentu, Francuz dość pewnie kontrolował sytuację. Obecny mistrz świata powiększał tylko przewagę nad goniącym go Gronholmem w 307 WRC i utrzymującym trzecią lokatę Solbergiem.

Wiele mówi się o nowym typie mieszanki, z której zrobione zostały opony Z-BTO. Dostarczający je Citroenowi koncern Michelin zastosował taki skład, aby na pokonywanych dwukrotnie odcinkach opona nie traciła swych właściwości i utrzymywała optymalną twardość. Dzięki temu również drugi z kierowców zespołu szewrona, François Duval podróżował pewnie po nowozelandzkich szutrach.

Ostatecznie uplasował się on tuż za podium wpisując na swoje indywidualne konto 5 punktów. Szkoda, że podczas jego drugiego startu Xsarą na szutrze, nie w pełni odporne na jego ciężką nogę okazały się hamulce - Belg miał szansę na walkę z Solbergiem o trzecie miejsce.

Z dobrego rezultatu na mecie w Auckland może cieszyć się drugi francuski zespół. Peugeot, zaliczył bezproblemowy rajd, a Fin Marcus Gronholm po raz drugi uplasował się na drugiej pozycji. Markko Martin tym razem był piąty - obaj kierowcy musieli jednak mocno starać się o swoje rezultaty. Pierwszy był między Loebem, a naciskającym Solbergiem, natomiast Estończyk walczył o swoje pięć punktów z innym Finem, Tonim Gardemeisterem.

Ten jednak musiał zadowolić się szóstym miejscem. Jeszcze na początku niedzielnego etapu kierowca Forda powiększał przewagę nad Martinem, jednak później utracił ją, co tłumaczył zużyciem najlepszych opon i koniecznością zastosowania starszego gum typu na ostatnich odcinkach.

Pozostałe dwa zespoły w mistrzostwach WRC mogą zaliczyć start na drugiej stronie globu do mniej udanych. Co prawda Mitsubishi zdobyło jeden punkt za ósme miejsce Gianluighi "Giggi" Galli, ale agresywnie prowadzący Harri Rovanperä zniszczył opony, co uniemożliwiło mu dojazd do mety.

Bez punktów z Nowej Zelandii wraca Skoda. Czesko-niemiecki zespól zafundował sobie kosztowną wycieczkę bez efektów punktowych - weteran Armin Schwarz zamknął dziesiątkę klasyfikacji, nie udało się osiągnąć mety drugiemu kierowcy. W Fabii Janne Tuohino współpracy na pierwszym oesie ostatniego dnia odmówiło turbo.

Oto pierwsza, punktowana ósemka w Propecia Rally New Zealand:

1. S. Loeb 10
2. M. Gronholm 8
3. P. Solberg 6
4. F. Duval 5
5. M. Martin 4
6. T. Gardemeister 3
7. C. Atkinson 2
8. G. Galli 1

A to jak prezentuje się klasyfikacja indywidualna i producentów po trzecim rajdzie WRC:

1. P. Solberg (NOR)  26
2. S. Loeb (F)   25
3. M. Martin (EE)  23
4. T. Gardemeister (FIN)  20
4= M. Gronholm (FIN)  20
6. H. Rovanpera (FIN)  11
7. G. Panizzi (F)   7

1. PEUGEOT  43
2. CITROEN  31
3. SUBARU  28
4. FORD   26
5. MITSUBISHI  24
6. SKODA  4

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando