mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowa fabryka Toyoty i PSA

Nowa fabryka Toyoty i PSA

Może jednak u nas.

Jak podaje "Prawo i Gospodarka", "ministerstwo gospodarki wierzy, że nic nie jest jeszcze przesądzone i wspólna fabryka Toyoty i PSA może powstać u nas. Resort nie chce ujawnić, na jakie ulgi mogą liczyć inwestorzy zagraniczni, gdyby zdecydowali się na jej budowę w Polsce.

Sprawa budowy nowej fabryki samochodów koncernów Toyota i PSA (Peugeot i Citroen) nie jest przesądzona i ciągle się waży - dowiedział się PG z dobrze poinformowanych źródeł, które prosiły o zachowanie anonimowości. Japończycy nie są zdecydowani, gdzie ostatecznie zbudują fabrykę. Podczas niedawnego spotkania europejskich dealerów Toyoty w Lizbonie poinformowano, iż decyzja ta podjęta będzie na początku stycznia 2002 roku, a nie - jak informowano wcześniej - w drugiej połowie grudnia.

Grudniowego terminu „trzyma się” polskie Ministerstwo Gospodarki.

Na pytanie, czy potwierdza informację japońskiej gazety Nihon Keizai Shimbun o tym, że Toyota właściwie już zdecydowała o budowie fabryki w czeskim Kotlinie i dalsze negocjacje nie mają już sensu minister gospodarki Jacek Piechota odpowiedział, że rozmowy z Japończykami i Francuzami trwają nadal. Doniesienia japońskiej gazety nie potwierdziły się.

Resort gospodarki nie chce ujawnić, na jakie ulgi może liczyć partner japoński, gdyby zdecydował się na lokalizację fabryki w Polsce. Obie strony, polska i japońska życzą sobie, aby pozostało to tajemnicą handlową i nie było podawane do wiadomości publicznej - powiedziała Ewa Freyberg, wiceminister gospodarki. Dodała, że wszystkie te informacje będą dostępne między 15 a 31 grudnia, kiedy zapadnie ostateczna decyzja o budowie zakładu. Kilka dni temu premier Leszek Miller zapewniał, że zrobi wszystko, aby ta ważna dla gospodarki inwestycja została zrealizowana u nas. Fabryka, która kosztować ma 500 mln euro da zatrudnienie - łącznie z firmami produkującymi komponenty - kilkunastu tysiącom osób."

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Mustang przeszedł delikatny lifting
Ford Mustang przeszedł delikatny lifting
Po dwóch latach od debiutu globalnej wersji Mustanga przyszedł czas na delikatne odświeżenie. Zmiany nie są rewolucje, ale sprawiają, że amerykańska legenda wygląda świeżo. Zobaczcie, co zmieniło się w nowym modelu?