mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowa generacja Zafiry z Gliwic

Nowa generacja Zafiry z Gliwic

Dzisiaj w gliwickim zakładzie GM odbyło się uroczyste uruchomienie produkcji Opla Zafiry najnowszej generacji. Około 90% produkowanych mini vanów będzie eksportowana m.in. na wymagające rynki Unii Europejskiej.

Nowa generacja Zafiry z Gliwic

W ceremonii uczestniczyli pracownicy oraz zaproszeni goście m.in. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Dariusz Szymczycha, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce - Victor Ashe, Wojewoda Śląski - Lechosław Jarzębski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy - Krzysztof Krystkowski, Prezes PAIiIZ Andrzej Zdebski Prezydent Gliwic - Zygmunt  Frankiewicz, Prezes General Motors Europe - Fritz Henderson oraz Dyrektor Generalny GM Poland i GMMP - Romuald Rytwiński.

Druga generacja popularnego vana produkowana jest na tej samej linii produkcyjnej, co Astra Classic ll i Agila, które dzięki jakości wykonania zdobyły uznanie zarówno wśród użytkowników, jak i ekspertów. Dzięki zwiększeniu elastyczności, na jednej linii produkcyjnej budowanych teraz będzie 6 typów nadwozia wszystkich modeli. Produkcja będzie odbywać się w systemie trzyzmianowym, a moce produkcyjne zakładu zostaną w pełni wykorzystane i osiągną poziom 180 tys. samochodów rocznie.

Aby w pełni przygotować się do seryjnej produkcji nowej Zafiry, od czerwca 2004 roku prowadzona była rekrutacja pracowników. Utworzono 1000 nowych miejsc pracy, odbyło się 150 tys. godzin szkoleń w kraju i za granicą. Ponadto powierzchnia zakładu została powiększona o 5 tys m2.

"W tym czasie rozbudowaliśmy zakład, przyjęliśmy 1000 nowych pracowników, zwiększyliśmy zdolność produkcyjna fabryki do 180 tys. samochodów rocznie. Obecnie na jednej linii montażowej będziemy mogli produkować 6 wersji nadwoziowych 3 typów aut: Agilii, Astry, Zafiry. Nasz zakład ciągle będzie zakładem bardzo elastycznym. Nasi pracownicy, aby przygotować się do produkcji Zafiry odbyli 150 tys. godzin szkoleń w zakładach Opla w Niemczech, Anglii i Belgii. Wreszcie stworzyliśmy dwa centra logistyczne, jedno na terenie naszego zakładu a drugie na terenie Bumaru Łabędy, gdzie znalazło pracę kolejne 300 osób. Było to kilkanaście miesięcy i my jesteśmy dumni, że tyle zostało wykonane w takim czasie" - podsumował Romuald Rytwiński.

Wysoka jakość produkowanej w Gliwicach Zafiry została potwierdzona w drodze audytów, jeszcze przed rozpoczęciem regularnej produkcji. Przeprowadzono również serię dodatkowych testów wytrzymałościowych i odpornościowych, a dzięki zdobywanemu w trakcie produkcji doświadczeniu, gliwicki zakład będzie miał możliwość wpływu na rozwiązania techniczne i konstrukcyjne zastosowane w Zafirze.

"Opel Zafira II najnowszej generacji jest produktem wzorcowym dla Opla, w którym zostało zastosowane bardzo dużo innowacji i zaawansowanych technologicznie rozwiązań. (...). Od czerwca uruchomiliśmy produkcję Zafiry w Bochum w Niemczech, obecnie rozpoczynamy produkcję w Gliwicach. Obie fabryki będą w pełni zaspokajały popyt na rynku a dotychczas zebraliśmy już 45 tys. zamówień na ten model" - powiedział podczas konferencji Prezes General Motors Europe, Fritz Henderson.

Zakład w Gliwicach, podobnie jak inne zakłady GM, w procesie produkcji stosuje zasadę "zero usterek", zapewniającą niezmiennie wysoką jakość. Przy każdym stanowisku pracy zainstalowano system "Andon" (sygnał dźwiękowy). Pomaga on zapobiec produkcji wadliwych części, ich akceptacji i przekazaniu do dalszej produkcji. Dzięki temu do następnego stanowiska, a finalnie do klienta, przejść mogą wyłącznie pojazdy całkowicie pozbawione usterek.

Inżynierowie i konstruktorzy zwracali szczególną uwagę na jakość samochodu. Materiały stosowane w nowej Zafirze i metody ich montażu zostały starannie dobrane tak, aby odpowiadały zakładanej jakości. Zastosowano ujednolicone procedury testowe, które mają zagwarantować najwyższą jakość każdego elementu pod względem wyglądu, dotyku i montażu.

Zobacz galerię: Start Zafiry II w Gliwicach.

W chwili obecnej zakład GMMP zatrudnia na swoim terenie 3 100 osób. Od początku swej działalności do końca sierpnia 2005 roku zakład wyprodukował ponad 596 700 samochodów. W okresie od stycznia do sierpnia 2005 roku z jego linii produkcyjnej zjechało 73 390 samochodów, z czego 27 210 modelu Agila i 46 180 Astry Classic II. Łącznie w 2005 roku ok. 90% produkcji zakładu zostało wyeksportowane. Do końca roku planowane jest wyprodukowanie około 128 tysięcy wszystkich modeli samochodów.

Zobacz galerię: Opel Gliwice

"Fabryka w Gliwicach jest najlepszym zakładem GM w Europie i jednym z najlepszych na świecie. Nasz potencjał i wzrost przy wsparciu polskiego rządu rodzi możliwości dalszych inwestycji" -  Fritz Henderson, Prezes GM Europe.


Podobne wiadomości:

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando