mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowa generacja Zafiry z Gliwic

Nowa generacja Zafiry z Gliwic

Dzisiaj w gliwickim zakładzie GM odbyło się uroczyste uruchomienie produkcji Opla Zafiry najnowszej generacji. Około 90% produkowanych mini vanów będzie eksportowana m.in. na wymagające rynki Unii Europejskiej.

Nowa generacja Zafiry z Gliwic

W ceremonii uczestniczyli pracownicy oraz zaproszeni goście m.in. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Dariusz Szymczycha, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce - Victor Ashe, Wojewoda Śląski - Lechosław Jarzębski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy - Krzysztof Krystkowski, Prezes PAIiIZ Andrzej Zdebski Prezydent Gliwic - Zygmunt  Frankiewicz, Prezes General Motors Europe - Fritz Henderson oraz Dyrektor Generalny GM Poland i GMMP - Romuald Rytwiński.

Druga generacja popularnego vana produkowana jest na tej samej linii produkcyjnej, co Astra Classic ll i Agila, które dzięki jakości wykonania zdobyły uznanie zarówno wśród użytkowników, jak i ekspertów. Dzięki zwiększeniu elastyczności, na jednej linii produkcyjnej budowanych teraz będzie 6 typów nadwozia wszystkich modeli. Produkcja będzie odbywać się w systemie trzyzmianowym, a moce produkcyjne zakładu zostaną w pełni wykorzystane i osiągną poziom 180 tys. samochodów rocznie.

Aby w pełni przygotować się do seryjnej produkcji nowej Zafiry, od czerwca 2004 roku prowadzona była rekrutacja pracowników. Utworzono 1000 nowych miejsc pracy, odbyło się 150 tys. godzin szkoleń w kraju i za granicą. Ponadto powierzchnia zakładu została powiększona o 5 tys m2.

"W tym czasie rozbudowaliśmy zakład, przyjęliśmy 1000 nowych pracowników, zwiększyliśmy zdolność produkcyjna fabryki do 180 tys. samochodów rocznie. Obecnie na jednej linii montażowej będziemy mogli produkować 6 wersji nadwoziowych 3 typów aut: Agilii, Astry, Zafiry. Nasz zakład ciągle będzie zakładem bardzo elastycznym. Nasi pracownicy, aby przygotować się do produkcji Zafiry odbyli 150 tys. godzin szkoleń w zakładach Opla w Niemczech, Anglii i Belgii. Wreszcie stworzyliśmy dwa centra logistyczne, jedno na terenie naszego zakładu a drugie na terenie Bumaru Łabędy, gdzie znalazło pracę kolejne 300 osób. Było to kilkanaście miesięcy i my jesteśmy dumni, że tyle zostało wykonane w takim czasie" - podsumował Romuald Rytwiński.

Wysoka jakość produkowanej w Gliwicach Zafiry została potwierdzona w drodze audytów, jeszcze przed rozpoczęciem regularnej produkcji. Przeprowadzono również serię dodatkowych testów wytrzymałościowych i odpornościowych, a dzięki zdobywanemu w trakcie produkcji doświadczeniu, gliwicki zakład będzie miał możliwość wpływu na rozwiązania techniczne i konstrukcyjne zastosowane w Zafirze.

"Opel Zafira II najnowszej generacji jest produktem wzorcowym dla Opla, w którym zostało zastosowane bardzo dużo innowacji i zaawansowanych technologicznie rozwiązań. (...). Od czerwca uruchomiliśmy produkcję Zafiry w Bochum w Niemczech, obecnie rozpoczynamy produkcję w Gliwicach. Obie fabryki będą w pełni zaspokajały popyt na rynku a dotychczas zebraliśmy już 45 tys. zamówień na ten model" - powiedział podczas konferencji Prezes General Motors Europe, Fritz Henderson.

Zakład w Gliwicach, podobnie jak inne zakłady GM, w procesie produkcji stosuje zasadę "zero usterek", zapewniającą niezmiennie wysoką jakość. Przy każdym stanowisku pracy zainstalowano system "Andon" (sygnał dźwiękowy). Pomaga on zapobiec produkcji wadliwych części, ich akceptacji i przekazaniu do dalszej produkcji. Dzięki temu do następnego stanowiska, a finalnie do klienta, przejść mogą wyłącznie pojazdy całkowicie pozbawione usterek.

Inżynierowie i konstruktorzy zwracali szczególną uwagę na jakość samochodu. Materiały stosowane w nowej Zafirze i metody ich montażu zostały starannie dobrane tak, aby odpowiadały zakładanej jakości. Zastosowano ujednolicone procedury testowe, które mają zagwarantować najwyższą jakość każdego elementu pod względem wyglądu, dotyku i montażu.

Zobacz galerię: Start Zafiry II w Gliwicach.

W chwili obecnej zakład GMMP zatrudnia na swoim terenie 3 100 osób. Od początku swej działalności do końca sierpnia 2005 roku zakład wyprodukował ponad 596 700 samochodów. W okresie od stycznia do sierpnia 2005 roku z jego linii produkcyjnej zjechało 73 390 samochodów, z czego 27 210 modelu Agila i 46 180 Astry Classic II. Łącznie w 2005 roku ok. 90% produkcji zakładu zostało wyeksportowane. Do końca roku planowane jest wyprodukowanie około 128 tysięcy wszystkich modeli samochodów.

Zobacz galerię: Opel Gliwice

"Fabryka w Gliwicach jest najlepszym zakładem GM w Europie i jednym z najlepszych na świecie. Nasz potencjał i wzrost przy wsparciu polskiego rządu rodzi możliwości dalszych inwestycji" -  Fritz Henderson, Prezes GM Europe.


Podobne wiadomości:

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.