mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe Solarisy już w Gdańsku

Nowe Solarisy już w Gdańsku

W niedzielę 6 sierpnia w zajezdni autobusowej Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku przy ul. Hallera odbył się festyn, na którym nastąpiło uroczyste przekazanie kluczy do 33 autobusów marki Solaris Urbino. Umowa na dostawę 25 sztuk autobusów marki Solaris Urbino 12 oraz ośmiu autobusów przegubowych Solaris Urbino 18 została podpisana w maju br.

Nowe Solarisy już w Gdańsku
Mimo iż zakładała ona dostawę autobusów w ciągu pięciu kolejnych miesięcy, wszystkie pojazdy udało się dostarczyć wcześniej.

Podczas festynu zaprezentowano wszystkie autobusy marki Solaris Urbino z najnowszej dostawy oraz pojedyncze egzemplarze z poprzednich lat. Na tle autobusów ustawionych dookoła placu na zajezdni odbyły się m.in. pokazy motocykli żużlowych oraz sprawności brygady straży pożarnej, której zadaniem było ugaszenie płonącego autobusu. Zwiedzający mieli również możliwość spróbowania swoich sił na symulatorze jazdy. Na festyn przybyło wielu mieszkańców Gdańska, ciekawych nowego nabytku ZKM. Symboliczne jamniki z kluczami na szyi odebrali z rąk Solange Olszewskiej, wiceprezesa Solaris Bus & Coach S.A., Wiceprezydent Gdańska Szczepan Lewna oraz prezes ZKM Jerzy Zgliczyński.

Wszystkie z 33 Solarisów to oczywiście nowoczesne autobusy niskopodłogowe, z możliwością tzw. przyklęku obniżającego wejście o kolejnych 70 mm. Dzięki temu autobusy te są niezwykle przyjazne dla starszych pasażerów oraz osób na wózkach inwalidzkich. Dodatkowo Solaris Urbino jako jedyny spośród oferowanych na polskim rynku autobusów niskopodłogowych zapewnia przejazd wózka między nadkolami tylnej osi (szerokość 625 mm). Liczba miejsc siedzących w Solarisach Urbino 12 to 33, natomiast w przegubowych Solarisach Urbino 18 - 46 miejsc siedzących. Dla komfortu podróży pasażerów oraz kierowców autobusy zostały wyposażone w klimatyzację. ZKM Gdańsk jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce (od 1997 roku) wprowadziła klimatyzację do swoich autobusów jako standard.

Charakterystyczną cechą autobusów marki Solaris Urbino jest opadająca na prawą stronę linia przedniej szyby, która jest nie tylko elementem nowoczesnego designu, ale również ma swoją funkcję praktyczną. Dzięki takiemu kształtowi szyby kierowcy mają znacznie lepszą widoczność z prawej strony pojazdu, w szczególności na przystankach autobusowych, gdzie mogą oczekiwać na autobus dzieci. Znakiem rozpoznawczym Solarisa jest także zielony jamnik – niskopodłogowy i długi jak autobus oraz zielony – bo ekologiczny.

„Bardzo cieszymy się z faktu, że liczba autobusów jeżdżących po ulicach Gdańska, a wyprodukowanych w Bolechowie, wzrośnie prawie dwukrotnie. Do tej pory do gdańskiego ZKM dostarczyliśmy 44 pojazdy, teraz będzie ich już 77. Mamy nadzieję, że także nowe Solarisy w Gdańsku będą cieszyć się uznaniem i sympatią pasażerów i kierowców”. – powiedziała Solange Olszewska, wiceprezes Solaris Bus & Coach S.A.

Czytaj także:

Hybrydowy Solaris Urbino 2006-07-25

Solaris - to może być wyjątkowo dobry rok 2006-07-24

Nowe silniki w autobusach Solaris Urbino 2006-07-20

Przybędzie Solarisów w Gdańsku 2006-05-17

Komentuj:

~pruszczanin 2006-08-27

Prosze szanowny zkm aby jeżdził najnowszy solaris na lini 207,ponieważ tracicie klientów puszczając stare autobusy w trase.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.