mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe Volvo FMX zaprojektowali klienci

Nowe Volvo FMX zaprojektowali klienci

Gdy szwedzki producent samochodów ciężarowych Volvo Trucks podjął decyzję o zaprojektowaniu nowego pojazdu budowlanego – Volvo FMX – klienci stali się centralnym ogniwem tego procesu.  Wzięli oni nawet udział w projektowaniu nowej ciężarówki.

Nowe Volvo FMX zaprojektowali klienci
Branża samochodów ciężarowych jest przykładem sektora przemysłowego, który w coraz większym stopniu kieruje się potrzebami klientów - tak przynajmniej twierdzi Volvo Trucks
 
- Obserwujemy postępującą segmentację rynku, coraz mniej nabywców akceptuje samochody ciężarowe w standardowej konfiguracji. Większość naszych klientów oczekuje modyfikacji, które dostosują pojazd do ich indywidualnych wymagań - mówi Gunnar Eliasson, menedżer ds. segmentu budowlanego w Volvo Trucks, w Europie.
 
- Wszystkie firmy utrzymują, że blisko współpracują z klientami, lecz tylko nieliczne robią to naprawdę. Ponieważ jest to trudne - mówi Jeffrey Liker, światowej sławy profesor Uniwersytetu Michigan, w USA.
Podejście takie wymaga spędzania czasu z klientami, wymaga wypracowania metod identyfikacji wymagań klientów i ich przekształcania na specyfikacje techniczne. 
 
Volvo Trucks postanowiło zastosować to nowe podejście podczas pracy nad swoim najnowszym modelem, Volvo FMX - pojazdem zaprojektowanym specjalnie dla segmentu budowlanego. Projekt miał być realizowany przy udziale klientów, kierowców, sprzedawców i specjalistów od marketingu - na niespotykaną wcześniej skalę.
 
- Chcieliśmy zadać im dwa pytania: co było dobre w dotychczasowym pojeździe oferowanym klientom z segmentu budowlanego oraz jakie zmiany chcieliby ujrzeć w nowym modelu - relacjonuje Gunnar Eliasson.
 
Gunnar Eliasson wraz z grupą współpracowników wybrał się w podróż po Europie z zamiarem sporządzenia listy życzeń dotyczących projektowanego modelu. Długa lista życzeń została przez konstruktorów i projektantów uwzględniona przy konstruowaniu naturalnej wielkości modeli i prototypów ciężarówki. 
 
W wielkiej tajemnicy, po podpisaniu zobowiązania o nieujawnianiu informacji, wybrani klienci byli zapraszani na konsultacje w sprawie nowego pojazdu budowlanego. Pośrodku studia wystawiono model pojazdu, a na ścianach zawieszono zdjęcia przedstawiające nowy samochód ciężarowy w różnorodnych warunkach roboczych. 
 
W osobnym pomieszczeniu pokazano kabinę z pełnym wyposażeniem. Klienci mieli możliwość jej obejrzenia, wypróbowania osprzętu i przekazania swoich opinii: jak sprawdza się nowa drabinka, czy jest usytuowana tak, że kierowca może łatwo wyjść z kabiny i sprawdzić ładunek bez potrzeby wykazywania się umiejętnościami akrobatycznymi? 
 
Gunnar Eliasson jest przekonany, że projekt, zrealizowany w krótkim czasie, był dużym sukcesem, a dzięki temu, że na wczesnym etapie zostali w niego włączeni zarówno kierowcy, jak i klienci, inżynierowie mogli poświęcić więcej czasu najważniejszymi aspektom. 
 
- Korzyści wynikające z włączenia klientów w proces projektowy przeważyły nad ryzykiem przedostania się informacji do naszych konkurentów  - stwierdza Gunnar Eliasson.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Volvo Trucks samochody ciezarowe Volvo FMX

Podobne wiadomości:

Volvo XC60 - czas na wersję Polestar

Volvo XC60 - czas na wersję Polestar

Aktualności 2017-07-11

Volvo XC60 - pierwsze teasery

Volvo XC60 - pierwsze teasery

Aktualności 2017-02-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.