mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe auta bezpieczniejsze

Nowe auta bezpieczniejsze

Instruktorzy Szkoły Auto przeprowadzili specjalne testy zderzeniowe na kilkunastoletnich samochodach, które od 1 czerwca 2004 r. są masowo importowane z Europy zachodniej do Polski.

Nowe auta bezpieczniejsze
Wyniki testów jednoznacznie pokazały, że poziom bezpieczeństwa oferowany przez te pojazdy podczas kolizji jest dużo niższy niż w przypadku nowych aut.
 
Próby zderzeniowe zostały wykonane na trzech starszych modelach aut. Samochody były kolejno umieszczane za pomocą dźwigu na różnych wysokościach odpowiadających prędkościom: 40 km/h - 2 piętro, 80 km/h - 8 piętro, 100 km/h - 13 piętro, a następnie zrzucane. Efektem tego były zderzenia pojazdów z betonową nawierzchnią. Okazało się, że wielkość i rodzaj zniszczenia samochodów były zależne od wysokości (prędkości), z jakich spadały auta. Samochód, który uderzył z wysokości drugiego piętra uległ poważnej, ale zdecydowanie mniejszej deformacji niż samochody spadające z prędkością 80 i 100 km/h.
 
W wyniku zderzeń przy prędkościach 80 i 100 km/h została bardzo poważnie uszkodzona kabina, co pozwala stwierdzić, że kierowca i pasażerowie tych samochodów takie wypadki przypłaciliby życiem bądź kalectwem. Tak poważne uszkodzenia samochodów wynikają przede wszystkim z dużej prędkości oraz braku nowoczesnych zabezpieczeń i zaawansowanych technologii stosowanych powszechnie w nowych autach, takich jak: usztywnienie karoserii, wzmocnienia w drzwiach, komputerowo zaprojektowanych i kontrolowanych stref zgniotu.
 
"Starsze pojazdy, ze względu na swój wiek i stan techniczny, ulegają podczas kolizji znacznym deformacjom - podłogi rozpadają się na pół, siedzenia zostają powyrywane, odpadają koła, zniszczone zostają często całkowicie układy: kierowniczy i hamulcowy. Ta sama sytuacja dotyczy osób biorących udział w zdarzeniach, ich obrażenia są dużo poważniejsze." - twierdzi Maciej Bednik, aspirant sztabowy Wydziału Ruchu Drogowego KW w Poznaniu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.