mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe, "autonomiczne" Audi A8 zobaczymy za 2 lata

Nowe, "autonomiczne" Audi A8 zobaczymy za 2 lata

Choć Mercedes Klasy S rządzi w segmencie F już od 2013 roku, a BMW Serii 7 jest prawie gotowe, Audi nie śpieszy się ze swoim luksusowym A8. Poczekamy na nie ponad dwa lata, ale za to będzie jeździć samodzielnie...

Nowe,
Pierwsze testowe prototypy czwartej generacji Audi A8 już co prawda krążą po drogach, ale zanim ewoluują w stadium auta produkcyjnego minie trochę czasu. Nowe A8 zapewne wjedzie do salonów niemieckiej marki pod koniec 2017 roku, kiedy już wszyscy najważniejsi konkurenci zadomowią się na rynku.

Wtedy jednak "ósemka" może poważnie zaskoczyć - jest bowiem bardzo prawdopodobne, że największa limuzyna z czterema kółkami w logo otrzyma technologię piloted driving. Pozwoliła ona już kilku testowym Audi samodzielnie przejeżdżać rozmaite trasy, bez udziału kierowcy. Marka z Ingolstadt chce w ten sposób zostać pionierem w dziedzinie produkcji tzw. samochodów autonomicznych. Ciężko w tej chwili przewidywać, jaki będzie zakres kompetencji "samojezdnego" A8, ale nawet jeśli bez ingerencji kierowcy będzie przemierzało tylko autostrady, to będzie to wielki krok naprzód w rozwoju motoryzacji.

Co więcej, Audi zdaje sobie sprawę, że produkcja takiego systemu na niewielką skalę będzie ekstremalnie droga, dlatego plany przewidują zastosowanie modułu jazdy samodzielnej w autach... kompaktowych. I to już do końca trwającej dekady. Wygląda więc na to, że Niemcy chcą nam zaserwować "autonomiczne" Audi A3 i Volkswagena Golfa już w następnych generacjach tych aut.
Na szczęście taka technologiczna rewolucja w Audi A8 nie oznacza rezygnacji z ogromnego silnika 6,3 W12. Pozostanie on w ofercie niemieckiej limuzyny, otoczony rozmaitymi dieslami, widlastymi "ósemkami" i, być może, napędem elektrycznym, podobnym do serca świeżutkiego Audi R8 e-tron. Konstrukcja nadwozia czwartej generacji A8 będzie z kolei oparta na płycie podłogowej MLB z nowego Q7, natomiast stylistycznie auto zostanie upodobnione do koncepcyjnego Audi Prologue - pierwszego auta stworzonego pod kontrolą nowego projektanta marki - Marka Lichte. Szykuje się więc wyjątkowe auto i szkoda, że Niemcy każą na nie czekać dłużej niż się spodziewaliśmy. Na osłodę pozostaje zupełnie nowe, mniejsze Audi A4, które obejrzymy już w tym roku.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 409 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Nowe Audi A7 oficjalnie zaprezentowane

Nowe Audi A7 oficjalnie zaprezentowane

Aktualności 2017-10-26

Master-test: Kombi klasy średniej

auto motor i sport 2015-01-22

Na autostradzie w wielkiej zgodzie, ale w czasie manewrów na torze zaciekle walczą o testowe punkty. Pod osąd międzynarodowego jury stają kombi klasy średniej ze 170-konnymi dieslami.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.