mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe biopaliwa zaszkodzą starym autom

Nowe biopaliwa zaszkodzą starym autom

Z początkiem 2011 roku Unia Europejska wprowadzi w życie nowe rozporządzenie dotyczące zmian składu mieszanki biopaliw. Na rynku pojawi się między innymi nowy rodzaj paliwa o nazwie E10, który charakteryzować ma 10-proc. domieszka bioetanolu. Z pozoru decyzja, która miała zagwarantować niższą emisję dwutlenku węgla, może jednak w konsekwencji przysporzyć wiele problemów dziesiątkom tysięcy samochodów w całej Europie.

Nowe biopaliwa zaszkodzą starym autom
Przyjęte w 2003 roku unijne rozporządzenie wymaga od państw członkowskich osiągnięcia 5,75-proc. udziału biopaliw w ogólnym zużyciu paliw do grudnia 2010 roku. Osiągnięcie takiego poziomu wymaga od krajów członkowskich sprzedaż sumaryczną biopaliw na poziomie 18 mln ton. Według wielu badań popartych opiniami ekspertów w bieżącym roku uda się sprzedać nieco ponad 15 mln ton.Oznacza to, że przyjęta przez Komisję Europejską dyrektywa nie będzie możliwa do zrealizowania. I choć według jej zapisów za niezrealizowanie celów przez poszczególne kraje członkowskie nie zostaną nałożone żadne kary finansowe, to kilka krajów wprowadziło przepisami wewnętrznymi obowiązek sprzedaży biopaliw często obwarowany sankcjami finansowymi. Polska jest na tyle w komfortowej sytuacji, że plan sprzedaży biopaliw na rok 2010 zostanie zrealizowany.

To jednak nie jedyny problem jaki wiąże się z popularyzacją biopaliw. Zwiększanie składu estrów roślinnych bądź związków alkoholowych w benzynie stwarza ogromne zagrożenie dla dziesiątek, a być może setek tysięcy właścicieli starszych samochodów. Problem tkwi w jednostkach napędowych ich pojazdów, które z uwagi na swój zaawansowany wiek nie były konstruowane z myślą o napędzaniu tego rodzajem paliw. Takie konsekwencje grożą zwłaszcza w przypadku planowanego nowego paliwa E10, w którego skład wchodzi 90 proc. benzyny i 10 proc. związków alkoholowych opartych na etanolu. Co warte podkreślenia już obecnie dostępne w sprzedaży biopaliwa, których skład biokomponentów nie przekracza 5 proc., w wielu przypadkach nie są zalecane dla starszych pojazdów. Skąd więc potencjalni użytkownicy mogą mieć pewność, które rodzaje biopaliw nie powinny zaszkodzić ich samochodom.

Do czasu wprowadzenia nowego surowca E10 niektórzy producenci samochodów zamierzają wprowadzić identyfikację zagrożonych modeli poprzez publikację specjalnych list. W nich miałyby znaleźć się auta sklasyfikowane według rocznika czy wersji silnikowej. To jednak może nie wystarczyć. Większy sens miałoby opracowanie tego zestawienia z uwzględnieniem numerów VIN. Ponadto nie należy spodziewać się, że takie listy powstaną do końca 2010 roku. Dla każdego, kto ma wątpliwości, czy nowe biopaliwo E10 będzie bezpieczne dla jego samochodu, uruchomione zostaną przez oficjalne przedstawicielstwa koncernów specjalne info-linie. Informacji takich powinni udzielać także dealerzy, choć do końca nie można mieć pewności jak ten system zadziała w Polsce.

Inne ryzyko stanowi samo tankowanie. Skoro zdarzają się przypadki pomylenia przy tankowaniu oleju napędowego z benzyną lub odwrotnie, to nie można tym samym wykluczyć, że przez nieuwagę do baku zalane zostanie niewłaściwe biopaliwo. Stąd należałoby spodziewać się rzetelnego zaangażowania samych koncernów naftowych. W taki sposób by na stacjach paliw biopaliwa E10 zostały oznaczone wyraźnym symbolem.

Podobne wiadomości:

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Aktualności 2015-03-23

Jakość paliw 2014 - jest nieco lepiej

Jakość paliw 2014 - jest nieco lepiej

Aktualności 2015-04-01

Komentuj:

~kierowca 2010-09-30

Centralne sterowanie doprowadzi UE do takiego samego stanu jak ZSRR. Idzie ciężka zima a walka z efektem cieplarnianym trwa na całego.

~Sky 2010-09-30

Ok, zaczynaja mnie, euroentuzjaste, powaznie irytowac.

~fdgdsfg 2010-09-30

coraz większy ekoterroryzm w tym eurokołchozie... KE wtrąca się we wszystko, a dla mężczyzn po 35 roku życia ograniczy ciupcianie do 1 na tydzień!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.