mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe centra motoryzacyjne

Nowe centra motoryzacyjne

Kilka razy przegrywaliśmy walkę o największe inwestycje motoryzacyjne z naszymi południowymi sąsiadami. W ostatnim czasie szczęście uśmiechnęło się do nas: - niemiecki koncern MAN wybrał okolice Krakowa na budowę fabryki samochodów ciężarowych, wrocławskie Volvo z rozmachem inwestuje w produkcję autobusów we Wrocławiu a Bridgestone wybiera Stargard Szczeciński na centrum produkcji opon. Tym samym w Polsce powstają nowe centra motoryzacyjne.

Nowe centra motoryzacyjne

Podkrakowskie Niepołomice to miejsce gdzie koncern MAN rozpoczął budowę swojego zakładu. Co najważniejsze, nie jest to tylko przysłowiowe "przykręcanie zderzaków", ale zaawansowana produkcja samochodów ciężarowych na skalę światową. Podobnie wrocławskie Volvo rozwija swoją działalność w zakresie produkcji autobusów. Do naszego kraju trafiają najnowsze techniki, technologie i metody zarządzania, które zastosowanie znajdują w nowopowstających zakładach.

Wraz z inwestycją lawinowo uruchomiony zostaje cały proces powiązań kooperacyjnych. Za dużymi podążają ich poddostawcy i firmy usługowe, co przekłada się na kolejne zainwestowane miliony nowe miejsca pracy. Niektórzy zaraz po ogłoszeniu decyzji światowych gigantów zdeklarowali obecność w jego okolicy. Pojawiają się także firmy świadczące usługi logistyczne, magazynowe, księgowe itp.. W ramach zobowiązań w okolicy powstaje lepsza infrastruktura drogowa - realizowane są kolejne projekty nie tylko na skale powiatu ale i krajową.

Inwestycje światowych gigantów umacniają pozycję Polski w gronie najatrakcyjniejszych krajów w Europie Środkowej dla inwestycji motoryzacyjnych. Jest to najlepsza rekomendacja naszego kraju. Co ważne Polska jest dobrze postrzegana przez inwestorów już u nas obecnych, jak np. Toyota która mając dobre doświadczenia zwiększa produkcję, zatrudnienie, wprowadza nowe modele i rozbudowuje swoje zakłady.

Motoryzacja to jeden z najważniejszych sektorów wytwórczych naszej gospodarki. Świadczą  o tym rosnące zatrudnienie i wielkość eksportu. Inwestycje motoryzacyjne napędzają koniunkturę gwarantując pozytywny i długofalowy efekt ekonomiczny w skali regionu i całego kraju. Wiele jednak zależy od nas - poprawa infrastruktury drogowej, uproszczenie procedur administracyjnych, spójna polityka i skuteczniejsze działania podmiotów pozyskujących inwestycje zagraniczne - to tematy najmocniej akcentowane przez potencjalnych inwestorów. Ich poprawa jest konieczna, bo to jedyny sposób aby kolejne inwestycje trafiały właśnie do Polski.

Przeczytaj także:

Meiller Polska obok MANa (2006-07-31)

MAN: Niepołomice ruszają (20056-06-20)

Inwestycja MAN-a + lepsze drogi (2005-08-17)

Fabryka opon za 800 mln zł (2006-07-31)

Rozwój Volvo Buses we Wrocławiu (2005-10-18)

Toyota zainwestuje 145 mln euro w Polsce (2006-08-02)


 

Tematy w artykule: przemysl motoryzacyjny gospodarka

Podobne wiadomości:

Toyota zainwestuje 145 mln euro w Polsce

Toyota zainwestuje 145 mln euro w Polsce

Aktualności 2006-08-02

Komentuj:

~Mike 2006-09-24

Dealezy lametuja ze sprowadza sie duzo uzywanych samochodow,spada sprzedaz nowych,ci co sprowadzili uzywane i tak by nie kupili nowych bo sa za biedni.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.