mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe centrum CKD Skoda Auto

Nowe centrum CKD Skoda Auto

Wczoraj (4 maja) odbyło się uroczyste otwarcie nowego centrum Skody w czeskim Mlada Boleslav. Zadaniem nowego obiektu będzie przede wszystkim przygotowywanie oraz wysyłka do zagranicznych montowni elementów używanych do montażu pojazdów marki Skoda.

Nowe centrum CKD Skoda Auto

Nowa baza jest częścią nowego planu strategicznego Skoda Auto, który ma poszerzyć działania na arenie międzynarodowej. Centrum będzie się zajmować dostarczaniem części do montażowni, które są zlokalizowane na Ukrainie,  w Indiach, Bośni i Hercegowinie oraz Kazachstanie. Kolejnym zadaniem, którym będzie się zajmować to pomoc w realizacji wielu nowych projektów, które są obecnie w fazie przygotowywania.

Nowe centrum logistyczne w opracowanym systemie CKD zostało stworzone z myślą o kompleksowym przygotowaniu, pakowaniu oraz wysyłce pojazdów Skoda w trzech systemach. Pierwszy z nich to SKD (semi-knocked-down), drugi to MKD (medium-knocked-down) oraz ostatni CKD, czyli completely-knocked-down.

W skład zestawu montażowego SKD wchodzi nadwozie oraz wyposażenie, układ napędowy, tylna oś oraz inne elementy podwozia. W montowniach, gdzie następuje finalizacja montażu, samochody poddawane są sprawdzianom i testom, jakie stosowane są w firmach macierzystych Skoda Auto w Czechach. System ten stosowany jest dla samochodów montowanych na Ukrainie, Bośni i Hercegowinie oraz Kazachstanie.

System MKD jest o jeden poziom niżej w kwestii przygotowania do montażu. Obejmuje on lakierowaną karoserię oraz dodatkowe 1.300-1.700 części o różnym poziomie przygotowania do montażu. Dokonuje się go na standardowej linii produkcyjnej z wykorzystaniem procesu porównywalnego z procesami stosowanymi w fabryce macierzystej. System MKD wprowadzono ostatnio w zakładach Eurocar na Ukrainie przy produkcji modelu Skoda Octavia Tour.

Najniższym poziomem przygotowania do montażu jest CKD. Zakład produkujący dostarcza elementy karoserii oraz inne moduły w formie pojedynczych części. W montowni odbywa się spawanie oraz lakierowanie nadwozia, montaż zespołu napędowego oraz innych elementów. Dokonuje się tam także ogólnych prac wykończeniowych na normalnej linii montażowej. System CKD-3, który jest modyfikacją obejmującą elementy MKD i CKD,  stosuje się przy montażu modeli Octavia (Tour), Laura (Octavia na rynku indyjskim) oraz Superb.
 
Czytaj także:
 
"Volkswagen montuje w Rosji" (2006-04-21)
 
Skoda Roomster na AMI Lipsk (2006-03-31)

 

Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda

Podobne wiadomości:

Skoda Kodiaq Sportline – polskie ceny już dostępne

Skoda Kodiaq Sportline – polskie ceny już...

Aktualności 2017-11-15

Sportowa Skoda Karoq już za dwa lata

Sportowa Skoda Karoq już za dwa lata

Aktualności 2017-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?