mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Na polskich drogach pojawią się nowe fotoradary. Dofinansowanie z funduszy będzie obejmować urządzenia nowe i zmodernizowane. Jeszcze kilka miesięcy temu była mowa o 200 nowych lokalizacjach dla fotoradarach.

Nowe fotoradary na polskich drogach
 Na razie GITD nie potwierdza tych informacji, ale w dokumentach pojawia się mowa o nawet 600 urządzeniach. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym tłumaczy, że na razie trzeba poczekać na tzw. studium wykonalności.

Jak dotąd dwie firmy zgłosiły chęć przygotowania takiej dokumentacji. GITD przewidziało na ten cel budżet w wysokości 615 tys. zł brutto. Firma z Warszawy wyceniła pracę na 730 tys. zł, a firma z Opola na 370 tys. zł. W tym przypadku cena nie jest jedynym kryterium wyboru, ale w warunkach przetargu określono ją na poziomie 50 proc.

Inspektorat stara się, żeby Unia dofinansowała projekt w jak największym stopniu. Jest szansa, że środki wystarczą na pokrycie nawet 85 proc. całej kwoty, tak jak to miało miejsce w poprzednich etapach projektu pt. "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym".

Plan rozbudowy sieci fotoradarów potrwa do 2023 roku. Na polskich drogach pojawi się 600 urządzeń rejestrujących. Nowością będą maszty, które staną na drogach lokalnych. W tej chwili można je spotkać wyłącznie na drogach krajowych, mimo że GITD ma prawo wykorzystywać urządzenia na wszystkich kategoriach dróg.

Przed zmianą przepisów w 2016 roku, fotoradary były wykorzystane przez staże miejskie i gminne, które służyły jako maszynka do łatania lokalnych budżetów. Niewykluczone, że dzięki unijnym środkom GITD wykupi część lub wszystkie urządzenia, które były zainstalowane i wykorzystywane przez tamte służby. Do tej pory Inspekcja nie mogła ich przejąć i włączyć do ogólnopolskiej sieci nadzoru właśnie ze względu na brak środków. Specjaliści szacują, że koszt dostosowania jednego urządzenia to koszt ok. 50 tys. zł.  

Jak wynika z danych dostarczonych przez MSWiA, w rękach straż gminnych i miejskich znajduje się ponad 150 fotoradarów. Do tej pory podpisano porozumienie na przejęcie urządzeń należących do samorządów z władzami Warszawy. GITD zyskała w ten sposób 23 fotoradary.
Tematy w artykule: fotoradary

Podobne wiadomości:

Mandaty - koniec z donoszeniem na siebie lub rodzinę

Mandaty - koniec z donoszeniem na siebie lub...

Finanse i prawo 2016-05-23

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.