mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe jednostki w Volvo S80

Nowe jednostki w Volvo S80

Flagowa limuzyna Volvo S80 będzie teraz dostępna z dwoma nowymi jednostkami. Pierwsza z nich to wersja z sześciocylindrowym benzyniakiem T6 o mocy 285 koni mechanicznych, wyposażonym dodatkowo w napęd na cztery koła. Innym silnikiem jest turbodiesel D5, również z układem AWD.

Nowe jednostki w Volvo S80

„Jednostka T6 jest doskonałym uzupełnieniem obecnej gamy silników S80"– mówi Hans Wikman, wiceprezes działu Vehicle Line Large Cars w Volvo Cars. – „Silnik ten zapewnia bardzo wysokie osiągi przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu paliwa i niskiej emisji spalin”.

Jednostka benzynowa T6 bazuje na zwartym, aluminiowym silniku o rzędowym układzie cylindrów, którego pojemność wynosi 3,2 litra. Wersja T6 posiada pojemność skokową rzędu trzech litrów, a dzięki temu wytwarza 285 koni mechanicznych. Jej moment obrotowy wynosi 400 Nm. Jest on osiągany już przy 1.500 obr./min pozwalając na sprawne przyspieszanie. Mniejsza pojemność skokowa silnika T6 wynika z mniejszej średnicy cylindra i krótszego skoku tłoka. Te parametry są jednak rekompensowane przez użycie turbosprężarki zasysającej gazy spalinowe w dwóch etapach. Napływ gazów jest rozdzielany do dwóch kanałów w każdym z cylindrów. Technologia o nazwie "twin scroll" jest używana z sukcesem przez kilku innych producentów.

W modelu S80 T6 oprócz nowego silnika wyposażony został w technologię napędu wszystkich kół AWD. Układ ten wykorzystuje sterowane elektronicznie sprzęgło hydrauliczne, które rozdziela moc pomiędzy przednią, a tylną oś. AWD współpracuje z układem Instant Traction, który błyskawicznie przełącza napęd z przednich na tylne koła przy ruszaniu z miejsca na śliskiej lub sypkiej nawierzchni.

W Volvo S80 dostępny będzie także pięciocylindrowy turbodiesel D5. Zapewnia on moc rzędy 185 koni mechanicznych oraz moment obrotowy rzędu 400 Nm w szerokim zakresie wskazań obrotomierza. Jednostka została wyposażona w sterowaną elektronicznie turbosprężarkę, technologię wielopunktowego wtrysku oraz wydajny układ sterowania silnikiem. W standardzie montowany będzie filtr cząsteczek stałych. W opcji klient będzie mógł zamówić także system napędu AWD.

Dowiedz się więcej na temat marki Volvo

Czytaj także:

Volvo też się psują (2007-04-30)

Odświeżone S40 i V50 (2007-04-27)

Najlepszy kwartał w historii Volvo w Polsce (2007-04-18)

Zimowe testy Volvo XC60  (2007-04-13)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo S80 Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Volvo S80

Podobne wiadomości:

Volvo XC60 - czas na wersję Polestar

Volvo XC60 - czas na wersję Polestar

Aktualności 2017-07-11

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-26

Komentuj:

~t-bag 2007-06-11

bezpieczenstwo wygladą a teraz jeszcze silnik z niezlymi osiagami niezle jak tak dalej beda trzymac to beda przodowac i to dlugo;)

~pastuch 2007-05-09

Ładne cacko, to i t5 w c30 to moi faworyci w dziedzinie silników samochodowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.