mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe lusterka do samochodów ciężarowych

Nowe lusterka do samochodów ciężarowych

Dni 'martwego pola' są policzone - DaimlerChrysler, w rodzinie modeli samochodów ciężarowych Mercedes-Benz Atego i Axor, zainstalował już jako standard nowy system luster.

Nowe lusterka do samochodów ciężarowych

Nowe lustra poprawiają pole widzenia kierowcy po prawej i lewej stronie pojazdu tak znacząco, że "martwe pole" zostaje prawie zupełnie wyeliminowane. Kompletnie zmodyfikowane lustra mają poprawiony promień krzywizny i spełniają już wymogi, mającej wejść w życie dopiero w roku 2007, nowej dyrektywy UE.

Nowy system luster umożliwia kierowcy samochodu ciężarowego dostrzeżenie pojazdów, przedmiotów a przede wszystkim pieszych, dzieci i rowerzystów znajdujących się, w występującym dotychczas "martwym polu", po obu stronach samochodu, którego nie obejmowało pole widzenia oferowane przez tradycyjne lustra. Znacząco obniża to ryzyko związane z dotychczas krytycznymi sytuacjami: z obecnością rowerzystów lub pieszych z boku samochodu ciężarowego ruszającego spod świateł z zamiarem skrętu.

DaimlerChrysler przedstawił nowy system luster dla swoich modeli Mercedes-Benz Atego i Axor podczas salonu IAA, jesienią 2004 roku. System składa się z głównego oraz szerokokątnego lustra po obu stronach samochodu i lustra krawężnikowego. To ostatnie lustro, mocowane powyżej drzwi po stronie pasażera jest kluczem do zapewnienia kierowcy pełnej widoczności strefy bezpośrednio za zderzakiem i wzdłuż drzwi oraz przedniego koła po prawej stronie pojazdu – oraz wszelkich osób bądź obiektów znajdujących się w tym obszarze. Kierowcy nowych samochodów Mercedes-Benz Atego i Axor cieszą się też lepszą widocznością do tyłu dzięki zmodyfikowanemu systemowi luster. Przesunięte na zewnątrz o dodatkowe 50 milimetrów, główne i szerokokątne lustra znacząco poprawiają widok do tyłu. Lustro szerokokątne pokazuje kierowcy strefę tylnej osi, co jest szczególnie ważne podczas ostrych skrętów, ponieważ kierowca ma pewność, że w obszarze wzdłuż tylnej osi samochodu ciężarowego nie ma innych użytkowników drogi. Oprócz tego, standardowo montowane szerokokątne lustra tylne po lewej i prawej stronie pojazdu, dzięki swej nowej pozycji poniżej luster głównych, dodatkowo zwiększają widoczność, co oznacza, że martwe pole zostało znacznie zredukowane.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.