mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe przepisy o czasie pracy kierowców wchodzą w życie

Nowe przepisy o czasie pracy kierowców wchodzą w życie

Przypominamy, że już 28 czerwca br. wejdą w życie zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców wprowadzonych ustawą z dnia 7 maja 2009 r. opublikowaną w Dz. U. Nr 79, poz. 670 z dnia 28 maja 2009 r. Zmieniają się przepisy związane z pracą nocną oraz ewidencją czasu pracy.

Nowe przepisy o czasie pracy kierowców wchodzą w życie
Pierwsza zmiana dotyczy pracy kierowców w porze nocnej czyli zgodnie z przepisami kodeksu pracy, ośmiogodzinnym okresie pomiędzy godziną 21.00 a 7.00 rano. Według nowych przepisów wykonywanie jakiejkolwiek pracy w tym okresie, powoduje konieczność skrócenia pracy kierowcy w danej dobie do 10 godzin. Przez dobę należy w tym wypadku rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której kierowca rozpoczyna pracę. Do tej pory skrócenie czasu pracy do 10 godzin przysługiwało tylko tym kierowcom, którzy spędzili na nocnej trasie cztery godziny. Od 28 czerwca te same konsekwencje wywoływać będzie nocna praca, bez względu na długość jej trwania.

Nowelizacja przepisów była konieczna z powodu dopasowania prawa do dyrektywy nr 2002/15/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2002 r. w sprawie organizacji czasu pracy osób wykonujących czynności w trasie w zakresie transportu drogowego. Mimo że ta sama dyrektywa dozwala elastyczność w zależności od przepisów krajowych, przyjęto rozwiązania obowiązujące w unii.

Drugą zmianą jest wprowadzenie możliwości ewidencjowania czasu pracy. Firmy będą mogły ewidencjonować czas pracy kierowców w formie zapisów na wykresówkach, wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego, plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego, innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności oraz rejestrów opracowanych na podstawie tych dokumentów. Dokumentację trzeba będzie przechować przez okres 3 lat i udostępnić na wniosek pracownika.

Podobne wiadomości:

Jak nie stracić prawa jazdy? Nie okazywać dokumentu

Jak nie stracić prawa jazdy? Nie okazywać...

Finanse i prawo 2016-07-25

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez...

Finanse i prawo 2017-01-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.