mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe pułapki na kierowców już działają. Znamy lokalizacje!

Nowe pułapki na kierowców już działają. Znamy lokalizacje!

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przyszykował kolejnego bata na kierowców. Odebrano właśnie kilkadziesiąt urządzeń, które będą zamontowane tylko po to, żeby wyłapywać kierowców jadących na czerwonym świetle.

Nowe pułapki na kierowców już działają. Znamy lokalizacje!

GITD, które od jakiegoś czasu odpowiada również za fotoradary, przygotowało kolejne urządzenie do karania za wykroczenia kierowców. W ręce tej instytucji trafiło 20 urządzeń rejestrujących wjazd na skrzyżowanie. 14 z nich stoi już przy polskich drogach.

Najnowsza lokalizacja to Anielin w województwie lubelskim, ale urządzenia są montowane także w województwie dolnośląskim (Polkowice), pomorskim (Luzina, Miszewo, Mosty), wielkopolskim (Komorniki, Piła), kujawsko-pomorskim (Grębocin, Kowal, Nakło nad Notecią), śląskim (Pyskowice, Łaziska Górne) oraz małopolskim (Olkusz, Łukanowice).

W tych miejscach, a niebawem kolejnych, pojawią się kamery monitorujące wjazd na skrzyżowanie, a także rozpoznające numery rejestracyjne wraz z typem pojazdów. Nad całością będzie sterował komputer odpowiedzialny za przesyłanie zgromadzonych informacji do centrum zajmującego się przetwarzaniem danych, czyli CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym).

Co ciekawe, urządzenia nie będą zajmowały się mierzeniem prędkości. Ich zadaniem będzie tylko obserwacja drogi i rejestrowanie wykroczenia polegającego na wjeździe na czerwonym świetle na skrzyżowanie.

Pierwsze rejestratory już od jakiegoś czasu wysyłają zarejestrowane wykroczenia, ale na razie GITD przeprowadza testy, dlatego kierowcy nie są karani. Cały system ruszy dopiero w czerwcu, gdy wszystkie 20 urządzeń zostanie uruchomionych i odpowiednio skonfigurowanych. Wtedy materiał zebrany przez takie urządzenie będzie podstawą do wszczynania postępowań przeciwko kierowcom. Całość będzie działała podobnie jak do tej pory fotoradary. Główna Inspekcja Transportu Drogowego liczy jednak, że kierowcy będą przestrzegać przepisów, a urządzenia będą w głównej mierze pełnić rolę prewencyjną.

Rzeczywistość raczej będzie jednak inna. Od kilku lat systematycznie zwiększa się nie tylko liczba wystawianych mandatów, ale także wpływy z tego tytułu do budżetu państwa. W zeszłym roku pracownicy GITD wystawili ponad 427 tysięcy mandatów. W porównaniu z 2013 rokiem jest to wzrost o 60 procent. Można więc liczyć, że inwestycja, która wyniosła prawie 7 milionów złotych bardzo szybko się zwróci. Do tego doliczyć trzeba jeszcze planowane instalacje ponad 100 nowych fotoradarów. W okresie wakacyjnym ruszy także system odcinkowego pomiaru prędkości. Również w tym roku po kilkumiesięcznych testach zacznie on zarabiać na siebie.

Przypomnimy, że mandat za przejazd na czerwonym świetle wynosi od 300 do 500 zł. Do tego nasze konto wzbogaci się o sześć punktów karnych.

  
  
MiejscowośćNumer drogi
GminaWojewództwo
Anieln 12
PuławyLubelskie
Grębocin15
LubiczKujawsko-Pomorskie
Jabłonna
61JabłonnaMazowieckie
Komorniki
5Komorniki Wielkopolskie
Kowal
1
KowalKujawsko-Pomorskie
Łaziska Górne
81
Łaziska Górne
Śląskie
Łukanowice
94Wierzchosławice Małopolskie
Luzino
 6LuzinoPomorskie
Mosty6
Lębork
Pomorskie
Marki
8
Marki
Mazowieckie
Miszewo
20
Żukowo
Pomorskie
Mroków7
Lesznowola
Mazowieckie
Nakło nad Notecią10
Nakło nad Notecią
Kujawsko-Pomorskie
Olkusz
94
Olkusz
Śląskie
Piła
10
Piła
Wielkopolskie
Polkowice
3
Polkowice
Dolnośląskie
Pyskowice
94
Pyskowice
Śląskie
Ropczyce
4
Ropczyce
Podkarpackie
Stalowa Wola
77
Stalowa Wola
Podkarpackie
Zgierz
91
Zgierz
Łódzkie

 


Podobne wiadomości:

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Aktualności 2017-02-09

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Komentuj:

~kierowca 2015-12-10

Ktoś myli inwestycje z wyłudzaniem pieniędzy od ludzi . A to może tylko zrobić niedouczony policjant lub mafia MSW która żyje z naszych podatków . Trzeba być niezłym idiotom żeby nawet coś takiego napisać. Inwestycja to jest jest koszt przedsiębiorcy poniesiony na rozwój firmy , który w przyszłości ma przynieść zwiększenie dochodu. Pozornie wszystko z radarami wygląda podobnie , ale POLICJA to nie przedsiębiorstwo , bo nie generuje dochodu z działalności gospodarczej , tylko jest utrzymywane z naszych podatków , a wyłudzone mandatami pieniądze to to samo co reket w świecie przestępczym , tylko pozornie w majestacie prawa, bo prawo jest celowo naginane by zastawiać pułapki na kierowców. Jest to ohydne i obrzydliwe postępowanie nierządu wobec obywateli którzy go utrzymują. PYTAM dlaczego nic się nie robi w kwestii montażu sekundników przy sygnalizatorach by ułatwić przejazd tylko stawia się pułapki , maszynki do zarabiania pieniędzy. Liczyłem na PIS że to uporządkują ale to ta sama mafia żądna naszej krwi i potu.

~zbynio 2015-05-21

I bardzo dobrze, że będą takie urządzenia. Mojego brata niedawno staranował taki "CWANIACZEK" co myślał, że jeszcze "zdąży". Ledwo z życiem uszedł. Mam tylko nadzieję, że będą stawiać je tam gdzie doszło do wypadków z tego powodu i zaczną od tych miejsc gdzie było ich najwięcej, a nie w miejscach gdzie najwięcej zarobią. Mogli by dodać jeszcze zmianę światła na czerwone przy przekroczeniu prędkości - szczególnie przy światłach na przejściach dla pieszych bo tu przekraczanie prędkości jest największym zabójcą.

~kirowca 2015-05-21

lepszym dla kierowców są sekundniki ale niestety nie przynoszą korzyści dla GDDP kamery nie pomagają lecz tylko mają nabijać budżet proszę o podanie czsu palenia się światła pomarańczowego czy jest jakaś wykładnia czy zwykłe widzimiśię

~prawnik 2015-05-15

Tjaaa... Wystarczy, że "nie będziemy pamiętać", kto wtedy prowadził nasz pojazd (oczywiście na pewno nie właściciel) i dostaniemy za niewskazanie użytkownika mandat do 500 zł, ale BEZ PUNKTÓW KARNYCH.

~abc 2015-05-15

Wreszcie. Montować te urządzenia wszędzie gdzie się da.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando