mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe samochody dla policji

Nowe samochody dla policji

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o wygranym przez Kię przetargu na dostawę dla polskiej policji ponad 2.500 egzemplarzy modelu cee'd. Jak się okazuje, to nie jedyne zakupy, jeśli chodzi o auta, jakie w tym i przyszłym roku dokona policja w naszym kraju.

Nowe samochody dla policji
Jeszcze tylko w tym roku do jednostek policji w całym kraju trafi blisko 3170 nowych samochodów. Będą wśród nich radiowozy oznakowane, nieoznakowane, furgony, auta terenowe, pojazdy specjalne i więźniarki. To jednak nie koniec zakupów sprzętu transportowego realizowanych w ramach "Programu modernizacji Policji". Umowy na dostawy nowych pojazdów dla policjantów będą realizowane również w 2009 roku.

Do końca grudnia do jednostek terenowych zostanie przekazanych 1.897 nowych samochodów osobowych, 855 furgonów, 154 aut terenowych, 13 pojazdów specjalnych, 24 dużych więźniarek i 224 samochodów operacyjnych nieoznakowanych. Umowy na dostawy 2.515 radiowozów oznakowanych (cee'dów) zawarły już wytypowane komendy wojewódzkie i CSP w Legionowie:
- 549 aut zakupi komenda w Łodzi (z tego 150 sztuk jeszcze w tym roku),
- 541 – komenda w Gorzowie Wlkp. (121),
- 502 – CSP w Legionowie (260),
- 476 – komenda w Gdańsku (100)
- 447 komenda w Białymstoku (200).

Policjanci już wkrótce przesiądą się również do nowych samochodów nieoznakowanych. Do dyspozycji będą poza Kią cee'd, również Fiaty Bravo, Ople Astra II i Vectra, Skody Superb, Volkswageny Passaty i Fordy Mondeo. W sumie planowany jest zakup blisko 2330 takich pojazdów (ponad 820 aut zakupi KGP, 600 - KWP w Lublinie, 500 - KWP w Szczecinie, 310 - KWP w Radomiu).

Wytypowane komendy wojewódzkie podpisały ponadto umowy na dostawy 1.716 furgonów oznakowanych, małych więźniarek i 406 furgonów nieoznakowanych. Umowy na dostawy oznakowanych Fiatów Ducato i Renault Trafic realizują komendy:
- w Bydgoszczy (zakup 311 Fiatów Ducato, w tym do końca 2008 roku – 100 sztuk),
- w Krakowie i Szczecinie (po 304 auta),
- w Rzeszowie (296 aut, 50 jeszcze w tym roku)
- w Katowicach (251 Renault Trafic, 30 sztuk do końca 2008 roku),
- KWP w Poznaniu zakupi 250 małych więźniarek (do końca grudnia jeszcze 40 sztuk)
- jednostka w Krakowie zakupi 304 oznakowanych Fiatów Ducato, w tym 120 aut jeszcze w 2008 roku.

Po 80 nieoznakowanych furgonów zakupią jednostki w Szczecinie, Bydgoszczy i Krakowie, zaś po 83 - dolnośląska komenda policji oraz komenda stołeczna.

Dodatkowo KWP w Rzeszowie realizuje zakup 24 dużych więźniarek. Również one będą przekazane do dyspozycji policjantów do końca grudnia. Poszczególne jednostki wzbogacą się także o nowe auta terenowe. W sumie otrzymają prawie 200 oznakowanych i nieoznakowanych aut marki Nissan Pathfinder i Kia Sorento.
Tematy w artykule: policja

Podobne wiadomości:

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

~obserwator 2008-10-29

a co do Aro, wczoraj widzialem jak jakieś policyjne Aro brało udział w jakiejś akcji i chyba nawet w pościgu, wprawdzie nie widziałem samej akcji, ale ustawienie aut na to by wskazywało (Aro jak gdyby zajechało droge innemu autu)

~aaa 2008-10-27

Są dwie szkoły zakupu samochodów flotowych. Dwie dobre i wiele złych. Polska Policja wbrew pozorom wybiera jedną z dobrych. Dlaczego? Dlatego, że Kia jest tania i dość sprawna. Ona zastąpi octavie z silnikiem 1.6. Tam gdzie są potrzebne odpowiednie pojazdy to są kupowane (np. passaty czy mondeo które pewnie będą patrolować autostrady... wszystkie trzy ;)) Co do MIKA - we Włoszech mają bo dostali do VW w prezencie. Gdyby u nas był przemysł (zamiast robić w majtki sprzedalibyśmy FSO dla VW jak chciał) też byśmy dostawali owoce jego pracy - nie wiele osób wie, ale FSO w roliczeniu podatku gruntowego zaopartywało warszawską straż miejską w lanosy. Może gdyby robili coś lepszego, to i policja miała by coś z tego interesu. A samo Lambo u nas nie miałoby sensu ze względu na małą ilość autostrad. Prędzej jakieś mocne AMG czy MPower, które da sobie radę też na koleinach. Z resztą kogo mieliby ścigać tym Lambo, kal stadkiem takich autek jak Kia dadzą sobie radę ze stadami dresów w leciwych golfach, a pościgi za pojazdami typu 911 czy F430 raczej w Polsce zbyt często się nie zdążają. A więc jacy przestępcy taka policja ;)) A tak na poważnie, jest jeszcze druga szkoła, niestety na nią nas nie stać. Mówi ona, że przy przetargu należy brać pod uwagę cenę odsprzedaży lub odkupu przez dostawcę. Stąd w Niemieckiej policji można było spotkać BMW serii 5 i inne wyższej klasy. Niestety umowa taka najczęściej zamyka się w trzech latach, a w Polsce średnio policja używa samochód siedem lat (a i tak nie ma gwarancji na cykliczność wymian, bo decyzje tego typu są często polityczne lub niezbyt legalne - patrz wielowahaczowe zawieszenie w busach aby Mr. K wygrał przetarg). Tak więc wybrali i tak dobrze, przynajmniej te samochody będą jeździły, a nie jak kiedyś pewne Aro stały w polu ;)))))

~MIKA 2008-10-27

Dlaczego Policja w Polsce ma koreańskie szroty, a we Włoszech Lamborghini ???!!!

~Kilo 2008-10-27

hehe, wybrali Kiły, koreanskie gie....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.