mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe silniki Fiata z Polski

Nowe silniki Fiata z Polski

Włoski koncern zamierza rozpocząć w naszym kraju produkcję nowych dwucylindrowych silników o pojemności 900 centymetrów sześciennych, które będą trafiać do małolitrażowych modeli Fiata. W tym celu planowana jest rozbudowa istniejącego zakładu w Bielsku-Białej.

Nowe silniki Fiata z Polski
Fiat planuje rozpoczęcie w Polsce produkcji nowego dwucylindrowego silnika benzynowego. Projekt o nazwie SGE zakłada wytwarzanie najmniejszych silników montowanych w europejskich samochodach. Zaledwie dwucylindrowe jednostki mają mieć pojemność 900 centymetrów sześciennych i osiągać moc od 65 KM (silnik wolnossący) do 110 KM (jednostka turbodoładowana, wykorzystująca zaawansowaną technologię sterowania zaworami silnika). Najsłabsza wersja silnika będzie emitować poniżej 100 g CO2 na kilometr.

Nowa jednostka benzynowa na początku będzie montowana w Fiacie Topolino, którego produkcja rozpocznie się w serbskich zakładach Zastavy już pod koniec przyszłego roku. W późniejszym okresie silniki te będą oferowane w modelach 500 i Panda, a być może także w Grande Punto.

W celu realizacji tego projektu, koncern zamierza rozbudować istniejący zakład produkcyjny zlokalizowany w Bielsku-Białej. Nie jest jeszcze znana wysokość nakładów na produkcję tego silnika, ani docelowe rozmiary produkcji.

Fiat rozważał wcześniej lokalizację produkcji nowej jednostki w fabryce Mirafiori w Turynie. Pod koniec zeszłego roku pracownicy tego zakładu sprzeciwili się zwiększeniu produkcji manualnych skrzyni biegów. Ta decyzja pozwoliła władzom koncernu dojść do wniosku, że  fabryka ta jest zbyt mało elastyczna, aby rozpocząć w niej projekt związany z nowym silnikiem.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Fiat
Tematy w artykule: Fiat inwestycje zagraniczne produkcja silnikow

Podobne wiadomości:

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Aktualności 2017-08-30

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Aktualności 2017-07-13

Komentuj:

~voo 2008-07-16

dwa cylindry? czy aby nie bedzie sie to trzeslo jak ratlerek? Dwa cylindry mialyby sens w ukladzie boxer

~Greg 2008-07-04

Ciekawa sprawa. Jak mu zapewnią równomierną/bezwstrząsową pracę i niewielki hałas to może to będzie to.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic