mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe silniki SCR Scanii

Nowe silniki SCR Scanii

Oferta Scania powiększyła się o pojazdy z silnikami 9- i 13-litrowymi wyposażonymi w pompowtryskiwacze PDE i układ SCR. Ich głównym atutem jest duża tolerancja na paliwo o większej zawartości siarki oraz bardzo niskie zużycie paliwa.

Nowe silniki SCR Scanii
Nowe silniki pojawiają się w miejsce 9- i 12-litrowych silników Euro 5 z SCR dotychczas oferowanych przez Scania. Główną zaletą silników jest ich prosta budowa, duża wytrzymałość oraz odporność na paliwo o zwiększonej ilości siarki. Paliwo takie jest nadal popularne w Rosji i krajach Europy Wschodniej. Blok cylindrów tak jak w przypadku silników XPI posiada pojemność 9 lub 13 dm3. Średnica cylindra jest taka sama i wynosi 130 mm. Silniki 9-litrowe mają skok tłoka 140 mm, a 13-litrowe – 160 mm.

W 13-litrowych silnikach DC13 wał karbowy jest większej średnicy i wytrzymalszy. Został podparty powiększonymi łożyskami głównymi. Powiększeniu uległa również pojemność układu smarowania. Tłoki wyposażono w nowy pierścień zgarniający – taki jak w silniku Scania 730 KM. Dzięki zastosowaniu nowego sposobu obróbki cieplnej gładzi cylindrów podwyższona została ich wytrzymałość. Tym samym udało się ograniczyć zużycie oleju, polepszając smarowanie.

W porównaniu z wcześniejszym silnikiem 12-litrowym z SCR kolektor wydechowy jest sztywniejszy i lepiej uszczelniony. Wprost z silników XPI został przeniesiony sterowany elektronicznie wentylator.
Pompa płynu chłodzącego ma mocniejsze łożysko i obudowę.  Dzięki tym rozwiązaniom i zwartej konstrukcji silnika układ chłodzenia zyskał dodatkową wydajność, a pod niską kabiną P może być zamontowany silnik o mocy nawet 440 KM.

Z myślą o większej trwałości układu zasilania ciśnienie w układzie wtryskowym ograniczono do 1800 bar. Panujące w układzie wtryskowym niskie ciśnienie podwyższane jest do pożądanej wysokości dopiero w pompowtryskiwaczu. Poprawiono również zwłaszcza w niskim i średnim zakresie obrotów wydajność hamulca wydechowego.

Podobne wiadomości:

Luksusowa Scania prosto z Polski

Luksusowa Scania prosto z Polski

Ciężarówki i Autobusy 2017-06-29

Scania prezentuje nową serię R

Scania prezentuje nową serię R

Ciężarówki i Autobusy 2016-08-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Suzuki Swift Sport zadebiutuje jesienią
Suzuki Swift Sport zadebiutuje jesienią
Japoński producent poszerza ofertę swojego najpopularniejszego modelu. Nowa generacja Suzuki Swift będzie dostępna w wersji Sport. Samochód zadebiutuje już jesienią na salonie we Frankfurcie.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech