mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe, srebrne radiowozy!

Nowe, srebrne radiowozy!

W przeciągu najbliższych trzech lat Policja zamierza kupić około 5-6 tysięcy nowych samochodów, zarówno oznakowanych jak i nieoznakowanych. Wraz z nimi rozpocznie się nowa era radiowozów, które będą odtąd malowane w kolorach srebrno-niebieskich, zgodnie z dyrektywami UE. Dodatkowo zmienią się też procedury zamawiania takich aut.

Nowe, srebrne radiowozy!

Po pierwsze nowe pojazdy mają być zamawiane bezpośrednio u producenta, który wygra przetarg, a nie jak dotąd, u poszczególnych dilerów różnych marek. Obniży się zatem cena samochodów, a także rozwiążą się problemy z serwisem.

"To idealny moment, aby zmienić kolorystykę pojazdów oznakowanych" - powiedział nadkom. Tomasz Kowalczyk, p.o. zastępcy dyrektora Biura Logistyki Policji KGP. Dodał też: "W 2008 r. prawdopodobnie przeprowadzimy wymianę umundurowania oraz spodziewamy się pierwszej partii nowych pojazdów w Policji, gdyż w tym roku ma być rozstrzygnięty przetarg."

Dotychczas użytkowane radiowozy nie będą przemalowywane. Zmiana kolorystyki będzie dotyczyć tylko nowych aut, które automatycznie będą zamawiane w kolorze srebrnym. Będą one znakowane pasem odblaskowej folii barwy niebieskiej. Dodatkowo będzie ona pokryta prostokątnymi elementami białej folii odblaskowej, które będą umieszczone na górnej i dolnej części pasa. Po obu stronach pojazdu będzie widniał odblaskowy napis POLICJA na niebieskim pasie wyróżniającym. Dodatkowo zostanie on umieszczony na pokrywie silnika oraz z tyłu, w zależności od rodzaju pojazdu. Wprowadzenie folii odblaskowej pozwoli sprawić, żeby radiowozy były lepiej widoczne nocą.

Nowe standardy zostały wymuszone wymogami Unii Europejskiej. Polscy policjanci jako jedyni w Europie mają jeszcze niebieskie radiowozy. Niemcy, Austriacy jeżdżą już srebrnymi i białymi radiowozami, tak samo Duńczycy, Brytyjczycy i Chorwaci. Jednostki z innych krajów mają głównie białe auta. Rumuni są jak na razie w trakcie przemalowywania aut na srebrne, gdyż w przyszłości wszystkie kraje UE powinny mieć policyjne auta w tym kolorze. Jest to spowodowane założeniem, że po przekroczeniu granicy każdy kierowca nie powinien mieć wątpliwości z kim ma do czynienia. Nowy pomysł został już zaakceptowany przez komendanta głównego Policji.

Czytaj także:

Nowe zasady kontroli prędkości (2007-03-22)

Krajowa ósemka ‘pod opieką’ (2007-03-22)

Wystarczy zdjęcie i będzie mandat (2007-03-20)

Nowe auta dla policjantów (2007-03-13)

Tematy w artykule: KGP policja

Podobne wiadomości:

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z wideorejestratorami

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z...

Aktualności 2017-06-13

Bezpieczna majówka - co sprawdzić przed wyjazdem?

Bezpieczna majówka - co sprawdzić przed...

Aktualności 2017-05-01

Komentuj:

~adam 2007-04-04

Srebrne radiowozy to wyrzucanie kasy, biały jest zawsze min 2 tys tańszy !!!! ale jesteśmy przecież tak bogatym państwem że mamy kasę na lakier metalic, nie to co Anglia czy Szwecja, przynajmniej według pisaka który zawiaduje policją, w administracji kasa na "reprezentację" zawsze się znajdzie, Pozdrawiam,

~MasterLease 2007-04-03

Zastanawia mnie tylko czemu srebrne a nie białe?? Po pierwsze srebrny metalik jest droższy od białego akrylu, a poza tym, trochę nienaturalnie to wygląda, nie mówiąc o tym, ze srebrny nie jest chyba najlepiej widocznym kolorem... W Anglii i Szwecji fakt, mają białe auta, ale na dodatek oklejone zółto-czerwonymi paskami ostrzegawczymi... Może następne auta nasza policja kupi w kolorze khaki albo w panterkę, będzie łątwiej się po krzakach chować;) Generalnie wolałbym już białe radiowozy... zale znó nasi ministrowie poszaleli...

~FRANIO 2007-04-02

JA MAM SREBRNE TICO Z DWOMA NIEBIESKIMI PASAMI :) MAM JE PRZEMALOWAć, CZY DOPISAć POLICJA??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.