mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe, srebrne radiowozy!

Nowe, srebrne radiowozy!

W przeciągu najbliższych trzech lat Policja zamierza kupić około 5-6 tysięcy nowych samochodów, zarówno oznakowanych jak i nieoznakowanych. Wraz z nimi rozpocznie się nowa era radiowozów, które będą odtąd malowane w kolorach srebrno-niebieskich, zgodnie z dyrektywami UE. Dodatkowo zmienią się też procedury zamawiania takich aut.

Nowe, srebrne radiowozy!

Po pierwsze nowe pojazdy mają być zamawiane bezpośrednio u producenta, który wygra przetarg, a nie jak dotąd, u poszczególnych dilerów różnych marek. Obniży się zatem cena samochodów, a także rozwiążą się problemy z serwisem.

"To idealny moment, aby zmienić kolorystykę pojazdów oznakowanych" - powiedział nadkom. Tomasz Kowalczyk, p.o. zastępcy dyrektora Biura Logistyki Policji KGP. Dodał też: "W 2008 r. prawdopodobnie przeprowadzimy wymianę umundurowania oraz spodziewamy się pierwszej partii nowych pojazdów w Policji, gdyż w tym roku ma być rozstrzygnięty przetarg."

Dotychczas użytkowane radiowozy nie będą przemalowywane. Zmiana kolorystyki będzie dotyczyć tylko nowych aut, które automatycznie będą zamawiane w kolorze srebrnym. Będą one znakowane pasem odblaskowej folii barwy niebieskiej. Dodatkowo będzie ona pokryta prostokątnymi elementami białej folii odblaskowej, które będą umieszczone na górnej i dolnej części pasa. Po obu stronach pojazdu będzie widniał odblaskowy napis POLICJA na niebieskim pasie wyróżniającym. Dodatkowo zostanie on umieszczony na pokrywie silnika oraz z tyłu, w zależności od rodzaju pojazdu. Wprowadzenie folii odblaskowej pozwoli sprawić, żeby radiowozy były lepiej widoczne nocą.

Nowe standardy zostały wymuszone wymogami Unii Europejskiej. Polscy policjanci jako jedyni w Europie mają jeszcze niebieskie radiowozy. Niemcy, Austriacy jeżdżą już srebrnymi i białymi radiowozami, tak samo Duńczycy, Brytyjczycy i Chorwaci. Jednostki z innych krajów mają głównie białe auta. Rumuni są jak na razie w trakcie przemalowywania aut na srebrne, gdyż w przyszłości wszystkie kraje UE powinny mieć policyjne auta w tym kolorze. Jest to spowodowane założeniem, że po przekroczeniu granicy każdy kierowca nie powinien mieć wątpliwości z kim ma do czynienia. Nowy pomysł został już zaakceptowany przez komendanta głównego Policji.

Czytaj także:

Nowe zasady kontroli prędkości (2007-03-22)

Krajowa ósemka ‘pod opieką’ (2007-03-22)

Wystarczy zdjęcie i będzie mandat (2007-03-20)

Nowe auta dla policjantów (2007-03-13)

Tematy w artykule: KGP policja

Podobne wiadomości:

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

~adam 2007-04-04

Srebrne radiowozy to wyrzucanie kasy, biały jest zawsze min 2 tys tańszy !!!! ale jesteśmy przecież tak bogatym państwem że mamy kasę na lakier metalic, nie to co Anglia czy Szwecja, przynajmniej według pisaka który zawiaduje policją, w administracji kasa na "reprezentację" zawsze się znajdzie, Pozdrawiam,

~MasterLease 2007-04-03

Zastanawia mnie tylko czemu srebrne a nie białe?? Po pierwsze srebrny metalik jest droższy od białego akrylu, a poza tym, trochę nienaturalnie to wygląda, nie mówiąc o tym, ze srebrny nie jest chyba najlepiej widocznym kolorem... W Anglii i Szwecji fakt, mają białe auta, ale na dodatek oklejone zółto-czerwonymi paskami ostrzegawczymi... Może następne auta nasza policja kupi w kolorze khaki albo w panterkę, będzie łątwiej się po krzakach chować;) Generalnie wolałbym już białe radiowozy... zale znó nasi ministrowie poszaleli...

~FRANIO 2007-04-02

JA MAM SREBRNE TICO Z DWOMA NIEBIESKIMI PASAMI :) MAM JE PRZEMALOWAć, CZY DOPISAć POLICJA??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross
Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross
Francuski producent mocno rozwija gamę crossoverów. Do oferty dołącza kompaktowy SUV – C3 Aircross. Klienci mogą już zamawiać u polskich dealerów przedpremierowe egzemplarze.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech