mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe trendy w kolorystyce nadwozi

Nowe trendy w kolorystyce nadwozi

Wyjątkowy wygląd naszego ukochanego auta powstaje w wyspecjalizowanych pracowniach designerskich. Projektanci decydują o każdym szczególe począwszy od klamek i felg, na kształcie i kolorze nadwozia kończąc.

Nowe trendy w kolorystyce nadwozi

Jednym z istotnych elementów wyglądu auta jest niezaprzeczalnie odpowiednio dobrany kolor, nadający mu ekskluzywny czy też sportowy charakter. Obecnie branża motoryzacyjna udostępnia najnowsze modele aut w wyselekcjonowanej gamie kolorystycznej, tak aby kierowca mógł wybrać sobie odcień, który mu najbardziej odpowiada.

BASF Coatings, producent farb i lakierów samochodowych, dostawca systemów lakierniczych dla przemysłu motoryzacyjnego, co roku przedstawia prognozę trendów w kolorach nadwozi samochodowych. Ogólne i szczegółowe zestawienie, według stref geograficznych, tworzone jest w oparciu o analizy wewnętrzne firmy, zapotrzebowanie klientów i obserwację trendów międzynarodowych. Opracowywane właśnie kolory wejdą do produkcji w przeciągu trzech do sześciu lat, czyli koło roku 2009.

Ogólne trendy czyli szaleństwo barw i wykończeń
W najbliższym czasie nie tylko marka, cena czy też parametry techniczne będą decydować o wyborze nowego auta. Istotny stanie się kolor i „faktura” samochodu. Jeśli więc będziesz chciał pozostać na czasie i nadążyć za światowymi nowinkami, kolor twojego auta musi się wyróżniać, burząc definicję klasycznych odcieni, dostępnych na rynku. A więc zamiast "normalnej" zieleni, niebieskiego i szarego, pojawią się ich hybrydy z domieszkami innych barw (np. beżu, zielonego) tworząc nowy kolor np. opalizujący ołowiany (ang. petrol - grey). Mieszanki kolorystyczne mogą dać klasycznym barwom ciekawy, dodatkowy efekt, jak na przykład odrobina turkusu w niebieskim, dodająca tajemniczego blasku. Najnowsze lakiery będą także zmieniały barwy w zależności od warunków atmosferycznych.

Według Michaeli Finkenzeller projektantki w BASF Coatings, coraz większe znaczenie dla konsumentów, oprócz samego koloru i ich odcieni, będzie miała jakość i rodzaj wykończenia. Do tego dochodzi jeszcze wybór między matem, wysokim połyskiem i połączeniem obu efektów na powierzchni samochodu.

Trendy w Europie
Jak do tej pory srebrny jest liderem wśród najbardziej popularnych kolorów nadwozi samochodowych i jego pozycja pozostanie silna. Jednak nie oprze się on modyfikacjom. Powoli dobrze nam znany kolor srebrny zacznie ewaluować w stronę ciepłych, perłowych tonacji, które zaburzą granice między srebrnym a beżem. Klasyczne srebro pójdzie również w stronę niebieskiego, a na rynek zostaną wprowadzone hybrydy tych kolorów. Tajemnicze szarości, które zmieniają się niczym kameleon w delikatne odcienie zieleni lub błękitu, rozmyją granice między kolorami i zdecydowanie odświeżą uniwersalną, srebrną karoserię.

"Będzie to próba przyciągnięcia uwagi poprzez zmianę koloru auta, widoczną dopiero przy drugim spojrzeniu" uważa Michaela Finkenzeller z europejskiego oddziału BASF Coatings. W dalszym ciągu również domieszki innych metalicznych kolorów pozostaną w modzie, między innymi, miedzi, złota, brązu i platyny. "Wygląd auta ma zwracać naszą uwagę, uspokajać i stanowić ucieczkę od codzienności" – wyjaśniają  specjaliści BASF.

Samochód staje się powoli swego rodzaju azylem i odskocznią dla wiecznie zaganianych mieszkańców miast, dlatego również ciepła, relaksująca paleta kolorów z zakresu brązu i beżu stanie się coraz bardziej popularna.

Z klasycznych kolorów w modzie pozostanie czerwień. Kupujący będą szukać w niej głębi, czystości i przede wszystkim sportowego charakteru.

Co ciekawe do łask ma powrócić także biel. Symbol puryzmu i poczucia estetyki wraca po latach niełaski. Nie będzie to jednak kolor dotychczas spotykany. Wzbogacony o perłowe odcienie będzie bardzo ciekawym uzupełnieniem dostępnej palety kolorystycznej.

Trendy w USA
Na tym rynku coraz większe znaczenie zaczną odgrywać nasycone odcienie pasteli. Zieleń, czyli mieszanka żółtego i czerwieni, także powróci w nowych wariacjach tonalnych i odcieniach – podobny trend widać w modzie oraz wystroju wnętrz. Inny ciekawy kolor, pomarańcz, idzie powoli w kierunku miedzi, stając się coraz bardziej popularna, szczególnie w metalizowanych wersjach.

Co ciekawe, w autach sportowych coraz częściej zobaczymy świeże odcienie błękitu, nawet z domieszkami zieleni czy turkusu. W samochodach luksusowych coraz częściej zobaczymy natomiast ciemne i „ciężkie” czerwienie, podczas gdy ich klasyczna- „ognista” odmiana pozostanie nadal popularna w autach sportowych.

Trendy w krajach Azji i Pacyfiku
W tym regionie można wyróżnić cztery podstawowe trendy: kolory związane ze zdrowym i nowoczesnym stylem życia takie jak zieleń, brąz i niebieski(odzwierciedlające las, niebo i wodę – jako symbol troski o środowisko i zdrowe życie), kolory podkreślające status społeczny – złoty oraz ciemne, nasycone barwy, kolory futurystyczne – tu króluje srebro i neutralna czerń, barwy teksturowane – w tym maty oraz mieszanki metaliczne. To kategoria, która w przyszłości jeszcze bardziej się rozwinie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando