mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe trendy w kolorystyce nadwozi

Nowe trendy w kolorystyce nadwozi

Wyjątkowy wygląd naszego ukochanego auta powstaje w wyspecjalizowanych pracowniach designerskich. Projektanci decydują o każdym szczególe począwszy od klamek i felg, na kształcie i kolorze nadwozia kończąc.

Nowe trendy w kolorystyce nadwozi

Jednym z istotnych elementów wyglądu auta jest niezaprzeczalnie odpowiednio dobrany kolor, nadający mu ekskluzywny czy też sportowy charakter. Obecnie branża motoryzacyjna udostępnia najnowsze modele aut w wyselekcjonowanej gamie kolorystycznej, tak aby kierowca mógł wybrać sobie odcień, który mu najbardziej odpowiada.

BASF Coatings, producent farb i lakierów samochodowych, dostawca systemów lakierniczych dla przemysłu motoryzacyjnego, co roku przedstawia prognozę trendów w kolorach nadwozi samochodowych. Ogólne i szczegółowe zestawienie, według stref geograficznych, tworzone jest w oparciu o analizy wewnętrzne firmy, zapotrzebowanie klientów i obserwację trendów międzynarodowych. Opracowywane właśnie kolory wejdą do produkcji w przeciągu trzech do sześciu lat, czyli koło roku 2009.

Ogólne trendy czyli szaleństwo barw i wykończeń
W najbliższym czasie nie tylko marka, cena czy też parametry techniczne będą decydować o wyborze nowego auta. Istotny stanie się kolor i „faktura” samochodu. Jeśli więc będziesz chciał pozostać na czasie i nadążyć za światowymi nowinkami, kolor twojego auta musi się wyróżniać, burząc definicję klasycznych odcieni, dostępnych na rynku. A więc zamiast "normalnej" zieleni, niebieskiego i szarego, pojawią się ich hybrydy z domieszkami innych barw (np. beżu, zielonego) tworząc nowy kolor np. opalizujący ołowiany (ang. petrol - grey). Mieszanki kolorystyczne mogą dać klasycznym barwom ciekawy, dodatkowy efekt, jak na przykład odrobina turkusu w niebieskim, dodająca tajemniczego blasku. Najnowsze lakiery będą także zmieniały barwy w zależności od warunków atmosferycznych.

Według Michaeli Finkenzeller projektantki w BASF Coatings, coraz większe znaczenie dla konsumentów, oprócz samego koloru i ich odcieni, będzie miała jakość i rodzaj wykończenia. Do tego dochodzi jeszcze wybór między matem, wysokim połyskiem i połączeniem obu efektów na powierzchni samochodu.

Trendy w Europie
Jak do tej pory srebrny jest liderem wśród najbardziej popularnych kolorów nadwozi samochodowych i jego pozycja pozostanie silna. Jednak nie oprze się on modyfikacjom. Powoli dobrze nam znany kolor srebrny zacznie ewaluować w stronę ciepłych, perłowych tonacji, które zaburzą granice między srebrnym a beżem. Klasyczne srebro pójdzie również w stronę niebieskiego, a na rynek zostaną wprowadzone hybrydy tych kolorów. Tajemnicze szarości, które zmieniają się niczym kameleon w delikatne odcienie zieleni lub błękitu, rozmyją granice między kolorami i zdecydowanie odświeżą uniwersalną, srebrną karoserię.

"Będzie to próba przyciągnięcia uwagi poprzez zmianę koloru auta, widoczną dopiero przy drugim spojrzeniu" uważa Michaela Finkenzeller z europejskiego oddziału BASF Coatings. W dalszym ciągu również domieszki innych metalicznych kolorów pozostaną w modzie, między innymi, miedzi, złota, brązu i platyny. "Wygląd auta ma zwracać naszą uwagę, uspokajać i stanowić ucieczkę od codzienności" – wyjaśniają  specjaliści BASF.

Samochód staje się powoli swego rodzaju azylem i odskocznią dla wiecznie zaganianych mieszkańców miast, dlatego również ciepła, relaksująca paleta kolorów z zakresu brązu i beżu stanie się coraz bardziej popularna.

Z klasycznych kolorów w modzie pozostanie czerwień. Kupujący będą szukać w niej głębi, czystości i przede wszystkim sportowego charakteru.

Co ciekawe do łask ma powrócić także biel. Symbol puryzmu i poczucia estetyki wraca po latach niełaski. Nie będzie to jednak kolor dotychczas spotykany. Wzbogacony o perłowe odcienie będzie bardzo ciekawym uzupełnieniem dostępnej palety kolorystycznej.

Trendy w USA
Na tym rynku coraz większe znaczenie zaczną odgrywać nasycone odcienie pasteli. Zieleń, czyli mieszanka żółtego i czerwieni, także powróci w nowych wariacjach tonalnych i odcieniach – podobny trend widać w modzie oraz wystroju wnętrz. Inny ciekawy kolor, pomarańcz, idzie powoli w kierunku miedzi, stając się coraz bardziej popularna, szczególnie w metalizowanych wersjach.

Co ciekawe, w autach sportowych coraz częściej zobaczymy świeże odcienie błękitu, nawet z domieszkami zieleni czy turkusu. W samochodach luksusowych coraz częściej zobaczymy natomiast ciemne i „ciężkie” czerwienie, podczas gdy ich klasyczna- „ognista” odmiana pozostanie nadal popularna w autach sportowych.

Trendy w krajach Azji i Pacyfiku
W tym regionie można wyróżnić cztery podstawowe trendy: kolory związane ze zdrowym i nowoczesnym stylem życia takie jak zieleń, brąz i niebieski(odzwierciedlające las, niebo i wodę – jako symbol troski o środowisko i zdrowe życie), kolory podkreślające status społeczny – złoty oraz ciemne, nasycone barwy, kolory futurystyczne – tu króluje srebro i neutralna czerń, barwy teksturowane – w tym maty oraz mieszanki metaliczne. To kategoria, która w przyszłości jeszcze bardziej się rozwinie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.