mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe wymogi dla kierowców i firm transportowych

Nowe wymogi dla kierowców i firm transportowych

Zgodnie z nowelizacją ustawy o transporcie drogowym i ustawy o ruchu drogowym każdy kierowca ubiegający się o zatrudnienie po raz pierwszy na stanowisku kierowcy będzie obowiązany ukończyć kwalifikację wstępną w zakresie odpowiednim do pojazdu, którym zamierza wykonywać przewozy - poinformowało na swoich stronach Ministerstwo Transportu.

Nowe wymogi dla kierowców i firm transportowych
3 stycznia 2007 roku weszła w życie ustawa z dnia 17 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym i ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 235 poz. 1701). Celem tej ustawy jest implementacja do polskiego systemu prawnego postanowień dyrektywy 2003/59 z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie wstępnej kwalifikacji oraz okresowego szkolenia kierowców niektórych pojazdów drogowych do przewozu rzeczy lub osób zmieniającej rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 oraz dyrektywę Rady 91/439/EWG i uchylającej dyrektywę Rady 76/914/WEG.

Kierowca, który przed 10 września 2008 r. uzyskał prawo jazdy kategorii D1, D1+E, D lub D+E będzie zwolniony z obowiązku ukończenia kwalifikacji wstępnej. W przypadku kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C lub C+E termin ten jest dłuższy o 1 rok, czyli do 10 września 2009 r.

W zakresie kwalifikacji wstępnej w ustawie przyjęto, że kierowca będzie obowiązany brać udział w kursie kwalifikacyjnym zakończonym testem. Test kwalifikacyjny, który zakończy kwalifikację wstępną będzie przeprowadzany w ośrodkach szkolenia przez komisję powołaną przez wojewodę. Szkolenie okresowe kierowców, zgodnie z przepisami ustawy będzie odbywało się w ośrodkach szkolenia, w formie kursu okresowego co pięć lat. Możliwe jest także szkolenie okresowe rozłożone na etapy. Po zakończeniu kursu ośrodek będzie wydawał świadectwo kwalifikacji zawodowej. Ustawa zmienia również obecnie obowiązujące przepisy w zakresie częstotliwości obowiązkowych badań lekarskich i psychologicznych kierowców wykonujących przewóz drogowy. Badania te obecnie wykonywane są w zależności od wieku kierowcy do 55 roku - co 5 lat; od 56 roku do 65 – co 2 lata; powyżej 65 roku – corocznie. Ustawa zakłada, że badania lekarskie i psychologiczne będą wykonywane do 60 roku co 5 lat; powyżej 60 roku - co 30 miesięcy.

Zgodnie z przepisami dyrektywy szkolenie w zakresie kwalifikacji wstępnej będzie wynosiło minimum 280 godzin, a szkolenie w zakresie kwalifikacji okresowej minimum 30 godzin.
Zmiana art. 140 ustawy jest zmianą formalną gdyż usunięcie z art. 124 w ust. 1 pkt 1, dotyczącego świadectw kwalifikacji spowodowało przesunięcie numeracji, której nie uwzględniono w art. 140, pozbawiając tym sankcji za nie poddanie się badaniu psychologicznemu osoby skierowanej przez organ kontroli ruchu drogowego.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.