mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe złoża ropy? Szansa na tańsze paliwo?

Nowe złoża ropy? Szansa na tańsze paliwo?

Spółka Petrobaltic, należąca do Grupy Lotos odkryła dwa nowe złoża ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Są to największe źródła jakie do tej pory odkryto i eksplorowano na morzu Bałtyckim. Na dodatek obydwa złoża umiejscowione są w strefie ekonomicznej należącej do Polski.

Nowe złoża ropy? Szansa na tańsze paliwo?

Pierwsze złoże o nazwie B8, leży oddalone 68 kilometrów od Helu. Ropa została tam odnaleziona 2,1 kilometra pod dnem morza, w miejscu gdzie głębokość wody wynosi 85 metrów. Petrobaltic w ciągu następnych kilku tygodni otrzyma koncesję na eksplorację złoża ropy. Plany zakładają wydobycie surowca przy pomocy trzech odwiertów z platformy wiertniczej, położonej w centrum złoża. Szacuje się, że cały proces eksploatacji trwać będzie około 10 lat. Badania dowodzą także, iż oprócz miliona metrów sześc. ropy znajduje się tam ponad 100 milionów metrów sześc. gazu ziemnego. Dodatkowo okazać się może, że szacowane zasoby będą jeszcze większe od przewidywanych.

Surowce będą przesyłane podwodnym rurociągiem o długości 35 kilometrów do Centrum Eksploatacyjnego 'Baltic Beta'. Stamtąd po wstępnej obróbce ropa trafi na ląd tankowcem, a przetworzony gaz kolejnym podwodnym rurociągiem do Elektrociepłowni 'Władysławowo'.

Kolejne i co najlepsze, dużo większe złoże ropy i gazu leży 135 kilometrów na północ od Półwyspu Helskiego. Surowiec ukryty został przez procesy geologiczne na głębokości 1,6 kilometra pod dnem morza gdzie głębokość wody wynosi około 125 metrów. Dokonane niedawno analizy wykryły, że znajduje się tam 15 milionów metrów sześc. Ropy naftowej! Jest to przynajmniej trzykrotnie większe od tego, co wydobywa w tej chwili Grupa Lotos. Nowe złoże zostanie eksplorowane dopiero w 2010 roku. Do tego samego roku grupa zamierza zwiększyć swoje moce przerobowe do wielkości 10 milionów ton, w porównaniu do 6 milionów wydobywanych aktualnie.

Jak widać Polska posiada bardzo pokaźny potencjał surowców, który nie jest do końca wykorzystywany. Teoretycznie odkrycie nowych źródeł, a następnie stopniowe zwiększanie mocy przerobowej przez krajowych eksploratorów powinno w pewnym stopniu pozwolić na uniezależnienie się od paliwowego lobby wielkich mocarstw. To zaś w efekcie powinno pozwolić na obniżkę cen paliw. Jednak, co w tej kwestii się zmieni, zweryfikuje z pewnością niedaleka przyszłość.

Czytaj także:

Wenezuelska ropa tańsza od wody (2006-05-12)

Drogo to dopiero może być (2006-07-14)

Powstała Partia Kierowców (2006-08-11)

Tematy w artykule: złoża ropy Bałtyk

Podobne wiadomości:

Wydobycie ropy w USA najniższe od 60 lat

Wydobycie ropy w USA najniższe od 60 lat

Aktualności 2016-05-24

Komentuj:

~ali 2006-09-04

Nic sie w cenach nie zmieni. Kto jest na tyle głupi żeby sprzedawać prodkukt taniej jeśli jego cena praktycznie wcale nie wpływa na popyt, więc zmniejszenie ceny oznacza tylko i wyłącznie zmniejszeni zysków. Ustalaniem cen zajmują się spece od finansów i oni dobrze wiedzą, że zmiana ceny o kilkanaście gr. ani trochę nie zmiania ilości zakupowanego paliwa. Każdy z nas zużywa go tyle ile musi i już.

~djpeugeot 2006-08-26

I czy podatek z tej ropy nie pójdzie na kolejną świątynie opatrzności za 30mln zł

~lotosik 2006-08-25

No to się w Polsce porobiło... naftowe el dorado! ciekawe faktycznie ile tego paliwa tak naprawdę tam jest

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.