mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowi kandydaci do przejęcia Volvo?

Nowi kandydaci do przejęcia Volvo?

Szwedzkie media informują o rychłej sprzedaży Volvo przez dotychczasowego właściciela, markę Ford. Wśród interesantów gotowych przejąć szwedzkiego producenta wymienia się od niedawna także grupę Renault, która miałaby wykupić udziały wspólnie ze skandynawską firmą inwestycyjną "Investor" lub koreańskim Hyundaiem.

Nowi kandydaci do przejęcia Volvo?
Ford przejął Volvo w 1999 roku. Do amerykańskiego koncernu dołączył wówczas jedynie oddział zajmujący się budową aut osobowych. Volvo Bus & Trucks produkujące auta użytkowe zostało niezależną marką. Po ośmiu latach Ford na skutek kiepskich notowań finansowych i notowaniu strat przymierza się do sprzedaży części marek wchodzących w skład wewnętrznej grupy Premier Automotive Group (PAG) do której należy także szwedzkie Volvo. Kilka miesięcy temu z PAG została wycofana brytyjska firma Aston Martin. Marka została wykupiona przez konsorcjum inwestycyjne skupione wokół Davida Richardsa.

Wielce prawdopodobne jest więc, że również Volvo doczeka się nowego właściciela. Obok dotychczasowych kandydatów gotowych przejąć markę do niedawna wymieniano między innymi BMW. Teraz mówi się także o grupie Renault. Według doniesień szwedzkich mediów Francuzi mogliby wykupić Volvo wspólnie z firmą inwestycyjną „Investor”. W grę wchodzi także mariaż z Hyundaiem. Jak na razie tych doniesień nie chciała komentować żadna z wymienionych stron.

Przypuszcza się, że sama firma „Investor” nie będzie zainteresowana przejęciem Volvo dlatego też szuka partnerów do realizacji inwestycji, którą media wyceniają na około 7-8,5 mld euro. Jak dotąd szwedzka firma w branży samochodowej posiadała udziały w marce Saab, później odsprzedając je amerykańskiemu General Motors. Konsorcjum zaangażowane jest także w proces wykupywania przez niemiecki MAN udziałów w Scanii.

Dowiedz się więcej o marce Volvo

Czytaj także:

Cerberus chce kolejnych marek? 2007-06-18

Ford zaprzecza sprzedaży Volvo 2007-05-31

Ford pozbędzie się Volvo? 2007-05-29

Komentuj:

~zygix 2008-02-07

zmienilo sie cos?artykul ma ponad pol roku!sprzedali je czy nie?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando