mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowy Ford z polskiej taśmy

Nowy Ford z polskiej taśmy

25 września 2008 stał się bardzo ważną datą nie tylko w historii koncernów Fiat i Ford, ale także dla historii przemysłu motoryzacyjnego ulokowanego w naszym kraju. Wtedy bowiem w tyskiej fabryce Fiata z linii montażowej zjechał pierwszy Ford Ka.

Nowy Ford z polskiej taśmy

Nowy Ford Ka, to kolejna generacja modelu, który zadebiutował na rynku 12 lat temu. Przez ten czas wyprodukowano ponad 1,4 miliona egzemplarzy tego modelu, a sam Ford Ka zaskarbił sobie dużą sympatię i lojalność ze strony nabywców.

"Trzy lata temu zawarliśmy porozumienie z Fiatem odnośnie produkcji nowego Forda Ka w Tychach", wyjaśnił Ian Slater, wiceprezes Ford of Europe ds. Public Affairs. "Jednym z mocnych punktów tej współpracy było to, że obie strony chciały produkować samochody, które różniłyby się znacząco pod względem zarówno wyglądu, jak i charakteru. Jestem usatysfakcjonowany, że w ten sposób stworzyliśmy okazję do wygranej dla obu koncernów", dodał.

Nowy Ford Ka został zbudowany na płycie podłogowej Fiata 500, który jest produkowany w tej samej fabryce. Jednak pod względem parametrów i wizualnie oba auta diametralnie się różnią. Projektanci Forda nadali nowemu Ka nowoczesny wygląd, bazując na filozofii "kinetic designu".

Koncern Ford zainwestował w nowy projekt 210 milionów euro. Seryjna produkcja modelu Ka w Tychach zapewniła 1.000 nowych miejsc pracy, a także dodatkowe etaty u lokalnych dostawców. W fabryce wybudowano nową lakiernię. Ma to być jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu, bardzo przyjazny dla środowiska.

Premierę rynkową tego modelu w Europie zaplanowano na początek przyszłego roku. Nowego Forda Ka będzie można obejrzeć, podczas rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu paryskiego Salonu Samochodowego. W listopadzie br. nowy Ford Ka zadebiutuje również na dużym ekranie, w długo wyczekiwanej nowej części przygód Jamesa Bonda zatytułowanej 'Quantum of Solace'.

Fabryka w Tychach będzie produkować 120 000 Fordów Ka rocznie. Cena samochodu na polskim rynku nie jest jeszcze znana.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford Ka Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford Ford Ka

Podobne wiadomości:

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w salonach

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w...

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-06

Manewry w biznesie

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Opiłek 2008-10-22

Ja czekam na tę nową Fiestę, zapowiada się bardzo interesująco!! Ktoś z Was widział już ją moze na żywo???

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.