mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowy Ford z polskiej taśmy

Nowy Ford z polskiej taśmy

25 września 2008 stał się bardzo ważną datą nie tylko w historii koncernów Fiat i Ford, ale także dla historii przemysłu motoryzacyjnego ulokowanego w naszym kraju. Wtedy bowiem w tyskiej fabryce Fiata z linii montażowej zjechał pierwszy Ford Ka.

Nowy Ford z polskiej taśmy

Nowy Ford Ka, to kolejna generacja modelu, który zadebiutował na rynku 12 lat temu. Przez ten czas wyprodukowano ponad 1,4 miliona egzemplarzy tego modelu, a sam Ford Ka zaskarbił sobie dużą sympatię i lojalność ze strony nabywców.

"Trzy lata temu zawarliśmy porozumienie z Fiatem odnośnie produkcji nowego Forda Ka w Tychach", wyjaśnił Ian Slater, wiceprezes Ford of Europe ds. Public Affairs. "Jednym z mocnych punktów tej współpracy było to, że obie strony chciały produkować samochody, które różniłyby się znacząco pod względem zarówno wyglądu, jak i charakteru. Jestem usatysfakcjonowany, że w ten sposób stworzyliśmy okazję do wygranej dla obu koncernów", dodał.

Nowy Ford Ka został zbudowany na płycie podłogowej Fiata 500, który jest produkowany w tej samej fabryce. Jednak pod względem parametrów i wizualnie oba auta diametralnie się różnią. Projektanci Forda nadali nowemu Ka nowoczesny wygląd, bazując na filozofii "kinetic designu".

Koncern Ford zainwestował w nowy projekt 210 milionów euro. Seryjna produkcja modelu Ka w Tychach zapewniła 1.000 nowych miejsc pracy, a także dodatkowe etaty u lokalnych dostawców. W fabryce wybudowano nową lakiernię. Ma to być jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu, bardzo przyjazny dla środowiska.

Premierę rynkową tego modelu w Europie zaplanowano na początek przyszłego roku. Nowego Forda Ka będzie można obejrzeć, podczas rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu paryskiego Salonu Samochodowego. W listopadzie br. nowy Ford Ka zadebiutuje również na dużym ekranie, w długo wyczekiwanej nowej części przygód Jamesa Bonda zatytułowanej 'Quantum of Solace'.

Fabryka w Tychach będzie produkować 120 000 Fordów Ka rocznie. Cena samochodu na polskim rynku nie jest jeszcze znana.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford Ka Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford Ford Ka

Podobne wiadomości:

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w salonach

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w...

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-06

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Aktualności 2017-09-06

Komentuj:

~Opiłek 2008-10-22

Ja czekam na tę nową Fiestę, zapowiada się bardzo interesująco!! Ktoś z Was widział już ją moze na żywo???

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.