mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowy Solbus SL11T

Nowy Solbus SL11T

11 maja Solbus zaprezentował nowy autobus turystyczny oznaczony symbolem SL11T. Nowy Solbus jest zapowiedzią przyszłej rodziny autobusów międzymiastowych i turystycznych, które będą miały wspólny człon w oznaczeniach technicznych "SL".

Nowy Solbus SL11T

Nowy model z Solca opracowany został przy współpracy ze słoweńska firmą RTC, która w głównej mierze odpowiedzialna jest ze stylistykę SL11T.

Autobus ma niecałe 11 metrów długości przy rozstawie osi wynoszącym 5,6 m. Zabiera na pokład 45 pasażerów oraz ponad 8 m3 bagażu. Wysoka pojemność pasażerska SL11T została osiągnięta dzięki oszczędnemu gospodarowaniu przestrzenią wewnątrz autobusu oraz podwójnemu pionowanemu fotelowi w świetle drzwi tylnych. Nowy Solbus nie jest zabudowany na gotowym podwoziu, lecz zastosowano do jego konstrukcji lekki szkielet samonośny spawany ze starannie dobranych profili ze stali nierdzewnej. Dzięki zastosowaniu dużej ilości elementów z tworzyw sztucznych i aluminium uzyskano niska masę własną pojazdu, która powinna przełożyć się na dużą dynamikę i niskie zużycie paliwa.

W prototypie znalazła się jednostka napędowa Iveco o mocy 264 KM, spełniająca normę czystości spalin Euro 3. Ponieważ nowy model znajdzie się w sprzedaży już w roku 2007 będzie on wyposażony w silnik Euro 4. Solbus rozważa oferty kilku producentów, którzy mają w swojej ofercie silniki o pojemności około 6 litrów i mocy około 300 KM.

Również poszycia zewnętrzne Solbusa SL11T wykonano z materiałów odpornych na korozję: aluminium i tworzyw sztucznych. Zgodnie z najnowszymi trendami instalacja elektryczna prototypu SL11T zbudowana jest na bazie szyny danych CAN-BUS. Dzięki temu instalacja jest lżejsza, prostsza do serwisowania oraz zapewnia kierowcy dostęp do wielu danych ułatwiających użytkowanie autobusu. Większość z tych danych i komunikatów wyświetlana jest na ciekłokrystalicznym ekranie umieszczonym w desce rozdzielczej. Jeśli autobus zostanie dodatkowo wyposażony, w znajdującą się na liście wyposażenia opcjonalnego, kamerę cofania oraz system nawigacji satelitarnej, to na ekranie będzie pokazywana trasa podróży lub obraz otoczenia za pojazdem.

W najnowszym Solbusie znalazły się także rozwiązania ostatnio wprowadzane do obecnie produkowanych modeli min. oświetlenie wnętrza diodami LED oraz elektro-pneumatyczne otwieranie klap bocznych z miejsca kierowcy.

Czytaj także:

300-tny Solbus 2006-01-17

Plany Solbusa 2006-01-16

Dynamiczny Solbus 2005-12-13

Tematy w artykule: Solbus SL11T

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.