mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowy kompleks petrochemiczny PKN Orlen

Nowy kompleks petrochemiczny PKN Orlen

We Włocławku odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu petrochemicznego PKN Orlen. Jest to jedna z najnowocześniejszych w Europie instalacji do produkcji kwasu tereftalowego, niezbędnego przy produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Zakład będzie dostarczał 20 proc. europejskiej produkcji tego surowca. W samym kompleksie PKN Orlen zatrudnienie znajdzie ponad 200 specjalistów.

Nowy kompleks petrochemiczny PKN Orlen
Kompleks PKN Orlen składa się z dwóch instalacji – we Włocławku oraz w Płocku, dzięki którym możliwa jest produkcja paraksylenu oraz kwasu tereftalowego. Obie substancje są niezbędne w procesie wytwarzania PET (politereftalan etylenu) – podstawowego surowca do produkcji przedmiotów codziennego użytku, np. odzieży, zasłon, opakowań, plastikowych butelek oraz naczyń jednorazowych (kubków, talerzyków, sztućców). Moce produkcyjne instalacji wynoszą 400 tys. ton paraksylenu i 600 tys. ton kwasu tereftalowego rocznie.

Instalacja we Włocławku zajmuje powierzchnię 16 ha, na której wzniesiono 15 nowych budynków oraz zainstalowano ponad 800 różnego rodzaju urządzeń i instalacji takich jak zbiorniki, reaktory, wymienniki, pompy.

Budowa kompleksu petrochemicznego rozpoczęła się w 2008 r. Inwestycja została zrealizowana dzięki współpracy i wymianie know-how ze specjalistami z Japonii, USA i Włoch. Łączny koszt inwestycji to ponad 1 mld euro.

Światowe zapotrzebowanie na kwas tereftalowy rośnie nieprzerwanie od wielu lat w tempie ok. 8-10 proc. rocznie. Dzięki nowej instalacji możliwy będzie eksport polskich produktów do Chin i Europy Zachodniej.

Podobne wiadomości:

Krzysztof Hołowczyc wygrywa Silk Way Rally

auto motor i sport 0000-00-00

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.