Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowy regulamin F1 - tylko kosmetyka

Nowy regulamin F1 - tylko kosmetyka

W regulaminie technicznym i sportowym Formuły 1 na sezon 2011, wbrew poprzednich lat, zaszło niewiele istotnych zmian, które mogłyby zdecydować o całkowitym przemeblowaniu stawki w trakcie mistrzostw. FIA uznała, że sezon 2010 był na tyle emocjonujący, że wprowadzanie większych reform jest po prostu niepotrzebne. Warto jednak przyjrzeć się nowym poprawkom, by wiedzieć co i jak.

Nowy regulamin F1 - tylko kosmetyka
W opublikowanym kilka dni temu przez FIA regulaminie technicznym i sportowym Mistrzostw Świata Formuły 1, znaleźć można więcej uzupełnień istniejących już artykułów i paragrafów, niż istotnych nowości. FIA dokładnie prześledziła każdy wyścig, notując i eliminując błędy i przewinienia jakich dopuścili się kierowcy i zespoły w tegorocznych mistrzostwach.Pod lupę wzięto chociażby incydent z Grand Prix Węgier pomiędzy Rubensem Barrichello (Williams-Cosworth) i Michaelem Schumacherem (Mercedes GP). Większość kibiców z pewnością dobrze pamięta agresywne i niebezpieczne spychanie na betonową bandę bolidu Barrichello przez Schumachera podczas próby wyprzedzania. Do tej pory pomiędzy kierowcami istniała dżentelmeńska umowa, w myśl której atakowany kierowca może tylko raz zmienić linię jazdy broniąc w ten sposób swojej pozycji. Teraz ustna umowa została spisana w formie artykułu 23.2, a za ewentualne jej złamanie będą grozić zawodnikowi poważne konsekwencje karne. Obok kary wolnego przejazdu przez aleję serwisową, 10-sekundowej kary "Stop & Go", przełożenia kary na kolejny wyścig, sędziowie będą mogli teraz także nałożyć karę czasową, upomnieć, zdyskwalifikować w wynikach końcowych wyścigu lub zawiesić starty kierowcy w kolejnych wyścigach.

Ukarani mogą być teraz również kierowcy, którzy odnieśli korzyści na wyjeździe poza obręb toru. Ustalono, że biała linia stanowi jeszcze część toru, ale krawężniki już nie. W myśl tego przepisu kierowca znajduje się poza torem, jeżeli jego bolid całym swoim obrysem przekroczy białą linię. Zawodnik może oczywiście wrócić na tor w sposób niezagrażający innym kierowcom i nie zyskując przewagi nad rywalami.

Doprecyzowany również proces dublowania. Kierowca dublowany ma obowiązek przepuścić szybszego kierowcę już przy pierwszej okazji. Jeżeli tego nie zrobi zostanie poinformowany o tym niebieską flagą. W razie jej zignorowania incydent trafi pod rozpatrzenie ZSS.

FIA przyglądała się także problemowi klasyfikacji zawodników w sytuacji kiedy nie zdążą oni wymienić opon, a wyścig zostanie przerwany. W myśl nowej zasady, jeśli wyścig zostanie przerwany a dany kierowca nie pojawi się do tego czasu wizyty w boksie by założyć drugą mieszankę opon, wówczas do jego czasu końcowego zostanie doliczone 30 sekund - czyli mniej więcej średnia czasu potrzebna na odbycie wizyty w serwisie. Z kolei jeśli w regularnie zakończonym wyścigu zawodnik nie użyje dwóch mieszanek, zostanie bezapelacyjnie wykluczony z wyników.

Kategorycznie zabronione zostało także wyprzedzanie w alei serwisowej. Cytując zapis: Samochód, który podjeżdża do wyjazdu z alei serwisowej przed rozpoczęciem/wznowieniem sesji treningowej, ale też pojazd, który zatrzymuje się tam w okresie neutralizacji, ma obowiązek ustawienia się w kolejce na szybkiej linii i musi wyjechać w takiej kolejności, chyba że stojący przed nim samochód przesadnie wolno ruszy z miejsca."

Więcej wolnego otrzymają osoby związane z obsługą bolidu. W tym sezonie zespoły nagminnie zlecały swoim mechanikom przeprowadzanie prac na bolidami w nocy. W przyszłorocznym regulaminie sportowym wprowadzono jednak zapis eliminujący taki proceder. Szeroko pojęty personel zespołu, który w jakikolwiek sposób związany jest z obsługą samochodu, nie będzie mógł przebywać na torze od północy do 6:00 rano w dniu, w którym treningi rozpoczynają sie się o godz. 10:00 oraz od 1:00 do 7:00, jeżeli treningi zaplanowano na godz. 11:00. W sezonie każdemu z zespołów przysługują jednak cztery wyjątki od tego przepisu - do wykorzystania np. w momencie dużej awarii samochodu.

Od sezonu 2011 żywotność skrzyń biegów została zwiększona z czterech do pięciu wyścigów. Pierwsza, nieplanowana wymiana przekładni w sezonie, nie będzie karana.

Zgodnie z oczekiwaniami w nadchodzącym sezonie powróci reguła 107%. Jeśli dany kierowca w pierwszej sesji kwalifikacyjnej pojedzie na tyle wolno, że jego strata wynosi 107% czasu najszybszego zawodnika, wówczas nie zostanie on dopuszczony do wyścigu. W niektórych, nieprzewidzianych sytuacjach sędziowie będą mogli jednak dopuścić warunkowo takiego kierowcę do startu.

Największymi zmianami w regulaminie technicznym jest naturalnie możliwość ponownego stosowania systemu odzyskiwania energii kinetycznej z hamowania - czyli tzw. systemu KERS. Nie będzie jednak obligatoryjny dla wszystkich zespołów. Do gry wchodzi nowy dostawca opon, firma Pirelli, która będzie zaopatrzać Formułę 1 w swoje produkty przez najbliższe trzy sezony. W 2011 roku minimalna waga bolidu będzie mogła wynosić 640 kilogramów - ten poziom dotyczy całego weekendu.
Tematy w artykule: przepisy F1 FIA Formula 1

Podobne wiadomości:

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza kobieta w F1

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza...

Aktualności 2016-01-13

FIA i Luc Besson w wspólnej kampanii

FIA i Luc Besson w wspólnej kampanii

Aktualności 2015-10-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Denza 400 - chiński
Denza 400 - chiński "elektryk" od Daimlera
Chiński rynek motoryzacyjny jest bardzo chłonny, co wykorzystują producenci. Na dodatek nie obowiązują tam restrykcyjne normy dotyczące spalania, dlatego jest to idealne miejsce do sprzedawania starszych technologii przez zachodnie koncerny. Takim przykładem jest Denza 400, produkowany przy udziale Daimlera.