mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowy rekord prędkości Volvo

Nowy rekord prędkości Volvo

27 kwietnia br. w Wendover, w amerykańskim stanie Utah, hybrydowy samochód ciężarowy Volvo, Mean Green, ustanowił nowe światowe rekordy prędkości. Mean Green zwycięsko wyszedł z prób bicia rekordów prędkości, osiągając następujące rezultaty: na dystansie jednego kilometra ze startu lotnego: 236,577 km/h, na dystansie jednego kilometra ze startu zatrzymanego: 153,252 km/h.

Nowy rekord prędkości Volvo
Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników Mean Green, tym bardziej zostały one uzyskane na tak dużej wysokości nad poziomem morza - powiedział Boije Ovebrink, właściciel i kierowca Mean Green. - Wiedzieliśmy, że położone na 1280 m n.p.m. Wendover będzie dla nas poważnym wyzwaniem.

Próby bicia rekordów zostały usankcjonowane przez United States Auto Club, związek motorowy zrzeszony w Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). Obecnie nowe rekordy świata czekają na zatwierdzenie przez FIA, co nastąpi w ciągu 30 do 60 dni.

Podczas prób Mean Green pobił własne poprzednie rekordy prędkości na dystansie jednego kilometra: 218,780 km/h ze startu lotnego i 152,253 km/h ze startu zatrzymanego, ustanowione w czerwcu 2011 r. na lotnisku Hultsfred w Szwecji.

Poza zmodyfikowaną, aerodynamiczną karoserią, w niewielkim stopniu przypominającą swoim kształtem ciągnik siodłowy, Mean Green został zbudowany prawie wyłącznie z seryjnych podzespołów Volvo, w tym kabiny i ramy Volvo VN. Za napęd Mean Green odpowiada mocno podrasowany silnik Volvo D16, współpracujący ze zmodyfikowaną wersją zautomatyzowanej skrzyni biegów Volvo I-Shift, zdolną do współdziałania z elektrycznym silnikiem trakcyjnym. Dwa współpracujące ze silniki: elektryczny i wysokoprężny Volvo D16, łącznie zapewniają moc 2100 KM i moment obrotowy blisko 6780 Nm - z czego odpowiednio 200 KM i 1200 Nm pochodzi z silnika elektrycznego.

Rekordowy przejazd Mean Green można obejrzeć na kanale Volvo Trucks na portalu Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=3k0S5ePV3q4&list=UUkKEthtUQHmBqIYZTHyfXoA&feature=plcp

Kilometr ze startu zatrzymanego - pojazd pokonuje 1000-metrowy odcinek pomiarowy najpierw w jednym, a potem w drugim kierunku, ruszając z miejsca. Średnia prędkość z obydwu przejazdów jest uznawana za oficjalny rezultat. Kilometr ze startu lotnego - pojazd pokonuje 1000-metrowy odcinek pomiarowy najpierw w jednym, a potem w drugim kierunku. W chwili przekroczenia punktu oznaczającego początek odcinka pomiarowego pojazd znajduje się w ruchu.

Podobne wiadomości:

Volvo Iron Knight - najszybsza ciężarówka na świecie

Volvo Iron Knight - najszybsza ciężarówka na...

Ciężarówki i Autobusy 2016-08-18

Hybrydy coraz popularniejsze w Polsce

Hybrydy coraz popularniejsze w Polsce

Aktualności 2016-04-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował
Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował
Legendarna "Gelenda" odsłonięta na targach w Detroit.