mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowy silnik Toyoty z polskiego zakładu

Nowy silnik Toyoty z polskiego zakładu

30 sierpnia 2010 roku Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach oficjalnie rozpoczęła produkcję nowego silnika diesla o pojemności 1.4 litra. Nowa jednostka napędowa będzie dostarczana do montowni Toyoty w Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji oraz Republice Południowej Afryki.

Nowy silnik Toyoty z polskiego zakładu
Silnik 1.4 D-4D  będzie montowany w kluczowych dla rynku europejskiego modelach Toyota Auris,Toyota Yaris oraz w modelu Toyota Corolla. Silnik o pojemności 1.4 litra będzie montowany na tej samej linii produkcyjnej co dotychczasowe produkty TMIP, czyli jednostki wysokoprężne o pojemności 2.0 oraz 2.2 litra.

Nowa jednostka napędowa charakteryzuje się wysoka wydajnością i obniżonym poziomem emisji dwutlenku węgla. Parametry te udało się uzyskać dzięki nowym wtryskiwaczom piezoelektrycznym, podniesieniu wydajności układu chłodzenia systemu recyrkulacji spalin (EGR) oraz zastosowaniu kolektora wylotowego ze stali nierdzewnej z opcjonalnym filtrem cząstek stałych (DPF).

W roku kalendarzowym 2009 w jelczańskiej fabryce wyprodukowano blisko 69 500 silników, natomiast w ciągu pięciu lat działalności TMIP, od rozpoczęcia produkcji w marcu 2005 do marca bieżącego roku, do montowni Toyoty w Wielkiej Brytanii, Turcji oraz republice Południowej Afryki zostało wysłanych w sumie 524 056 silników, które trafiły do czterech różnych modeli Toyoty: Avensis, Auris, Verso i Corolla.

W Polsce znajdują się 2 zakłady produkcyjne Toyoty – zlokalizowana w Jelczu-Laskowicach fabryka Toyota Motor Industries Poland (TMIP) oraz Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) z siedzibą w Wałbrzychu. W TMMP produkowane są skrzynie biegów oraz silniki benzynowe o pojemności 1,0 litra. Poziom inwestycji Toyoty w Polsce wynosi obecnie ponad 3,05 miliarda złotych (767 milionów euro), a zatrudnienie w obu fabrykach Toyoty w Polsce wynosi około 2900 pracowników.

Podobne wiadomości:

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Aktualności 2017-03-13

Toyota Yaris GRMN - 210 KM w maluchu

Toyota Yaris GRMN - 210 KM w maluchu

Aktualności 2017-02-22

Komentuj:

~Gabongo 2010-09-15

Nie "z polskiego zakładu", tylko z zakładu z Polski! Polski przemysł motoryzacyjny już praktycznie nie istnieje!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Punkty karne przez internet od 24 kwietnia
Punkty karne przez internet od 24 kwietnia
Wielu kierowców długo czekało na taką możliwość. Usługa umożliwiająca sprawdzenie liczby punktów karnych jest już praktycznie gotowa. Jednak premiera nastąpi prawdopodobnie później niż to komunikowano.