mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowy system opłat za wjazd do Londynu

Nowy system opłat za wjazd do Londynu

Burmistrz Londynu, planuje zlikwidować opłatę zryczałtowaną za wjazd do miasta (tzw. „congestion charge”). Zamiast niej chce wprowadzić „inteligentny” system poboru opłat, zastosowany z powodzeniem po raz pierwszy w Sztokholmie.

Nowy system opłat za wjazd do Londynu
Proponowane rozwiązania to wyższe opłaty za wjazd do centrum w godzinach szczytu a niższe poza szczytem, zamiast obowiązującej obecnie stałej opłaty wysokości 8 funtów, między 7 a 18:00.

Zmianie mają ulec również formy poboru opłat, takie jak polecenie zapłaty lub zastosowanie chipa, który rejestruje wjazd pojazdu do płatnej strefy. W Sztokholmie podobny system spowodował zmniejszenie natężenia ruchu do miasta o 25%, czyli 2 razy więcej niż poziom, który udało się osiągnąć w Londynie, przyczyniając się jednocześnie do redukcji emisji spalin o 15%.

Burmistrz Londynu, Boris Johnson zanegował niektóre z elementów systemu wprowadzonego przez jego poprzednika, Kena Livingstone'a. Od czasu objęcia urzędu, Johnson wprowadził znaczne zmiany, zapowiadając likwidację strefy zachodniej w przyszłym roku. Zapewnił, że w przeciągu kilku miesięcy spodziewa się zmiany obecnej sytuacji i poprawy istniejących rozwiązań, tak by system opłat odzwierciedlał potrzeby kierowców.

Realizacją kontraktu na stworzenie systemu zajmie się IBM, która opracowała już podobne rozwiązania dla Sztokholmu. Tamtejszy system umożliwia pobieranie opłat w zależności do pory wjazdu do płatnej strefy. W godzinach szczytu kierowcy płacą 20 koron (1,81 euro). W innych godzinach, opłata wynosi tylko 10 koron i, tak jak w Londynie, nie ma opłat w nocy i w czasie weekendu. Kierowcy płacą za każde przekroczenie granicy strefy ale maksymalna opłata nie może przekroczyć 60 koron (5,42 euro) dziennie. Większość kierowców płaci znacznie mniej ponieważ przekraczają granicę strefy tylko 2 razy: raz w drodze do pracy i raz w drodze do domu.

Nowy londyński system ma zapewnić łatwiejsze pobieranie opłat i wygodę dla kierowców podał The Times.

Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

IKEA testuje paliwo LNG

IKEA testuje paliwo LNG

Ciężarówki i Autobusy 2015-06-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross