mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowy układ w ArcelorMittal

Nowy układ w ArcelorMittal

Po ponad 6 latach negocjacji udało się podpisać Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, który gwarantuje pracownikom ArcelorMittal Poland SA zachowanie dotychczasowych uprawnień.

Nowy układ w ArcelorMittal
- Podpisanie tego układu zwiększa poczucie bezpieczeństwa u pracowników. W trudnej sytuacji naszej branży jest to niezwykle ważne - mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność w ArcelorMittal Poland. Podkreśla też, że w grudniu skończył się termin obowiązywania Pakietu Gwarancji Pracowniczych i to był już ostatni moment, aby wreszcie podpisać układ zbiorowy.
 
ZUZP reguluje między innymi zasady zatrudniania, zasady wynagradzania pracowników, czas pracy i urlopy. Negocjacje nad układem trwały od 2003 roku. Zmiany właścicielskie, czyli prywatyzacja Polskich Hut Stali, a potem poszerzanie spółki o nowe zakłady, powodowały, że prace nad dokumentem się wydłużały.
 
- Jednym z największych problemów przy ustalaniu kompromisowych zapisów układu był fakt, że tworzące spółkę zakłady miały przeróżne systemy zatrudnienia i wynagrodzeń.  Podpisany układ może nie jest naszym wymarzonym, ale najważniejsze, że wreszcie jest -podkreśla Goiński.

Podpisanie układu nie kończy negocjacji. - Pracodawca nadal forsuje wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia. Jednak naszym zdaniem na dalsze redukcje zatrudnienia w spółce nie ma już miejsca. Już teraz, przy bardzo ograniczonym poziomie produkcji, zaczyna brakować ludzi. Tymczasem spodziewany jest wzrost produkcji w II kwartale i wtedy mógłby ruszyć drugi wielki piec w Hucie Katowice, a to oznacza, że trzeba będzie ludzi przyjmować do pracy, a nie zwalniać - podkreśla przewodniczący Solidarności.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Polskie drogi 2016-12-06

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Polskie drogi 2016-08-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mocna końcówka roku dla Skody
Mocna końcówka roku dla Skody
Listopad był kolejnym, bardzo dobrym miesiącem dla Skody na polskim rynku. Czeska marka poprawiła  wynik aż o 30,2% od tego w analogicznym okresie w roku poprzednim oraz 15,8% lepszy od wyniku z poprzedzającego października.