mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > O tym pamiętaj przed zimą

O tym pamiętaj przed zimą

Zima to trudny okres nie tylko dla samych kierowców, którzy muszą wykazać się odpowiednią techniką jazdy, ale i dla samochodów. Śnieg, błoto pośniegowe, sól na drogach czy ujemne temperatury mogą okazać się zabójcze dla naszych aut.

O tym pamiętaj przed zimą
Choć do początku kalendarzowej zimy pozostał jeszcze miesiąc, to wcale nie oznacza to, że jeszcze mamy tyle czasu na wszelakie przygotowania do zimy. Najlepiej mogli przekonać się o tym mieszkańcy wschodnich rejonów Polski, którzy mają już za sobą pierwszy tegoroczny atak zimy.

Zimowa pora jest doskonałym egzaminem dla stanu technicznego naszego pojazdu. Lepiej jednak nie przekonać się o jego oblaniu nad ranem, gdy spieszymy się do pracy, szkoły czy na inne ważne spotkanie. I nie ważne będzie wówczas, czy to nasza wina, czy może kiepskiego mechanika. Stąd niezwykle ważna jest profilaktyka. Szczególnie istotna w przypadku starszych już pojazdów oraz tych kierowców, którzy są na bakier z systematycznością przeglądów w swoim samochodzie.

Akumulator
O tym, że zimą pojawią się problemy, możemy być pewni, jeśli już latem czy jesienią wystąpiły kłopoty z uruchomieniem samochodu. Słaba wydajność akumulatora to najczęstsza przyczyna bolączek polskich kierowców zimową porą. Dlatego zawsze przed zimą, nawet gdy nasz akumulator jest stosunkowo nowy, dobrze jest go naładować bądź sprawdzić go u mechanika. Ważne też, by sprawdzić stan przewodów, klem oraz alternatora, by akumulator był odpowiednio ładowany w trakcie jazdy.

Nadwozie
Sól, śnieg, błoto pośniegowe szczególnie mocno dają się we znaki nadwoziu oraz podwoziu naszego samochodu. Pojawiające się po jakimś czasie ogniska rdzy nie tylko szpecą, ale również grożą poważniejszymi konsekwencjami. Dobrze zatem zabezpieczyć karoserię auta jeszcze przed zimą, dokładnie je myjąc oraz woskując. W ten sposób woda z solą nie będzie atakować bezpośrednio naszego lakieru. Dobrze by też było, jeśli dostrzeżemy jakieś ubytki w lakierze już teraz, odpowiednio je zabezpieczyć - drobne rysy może usunąć przecież nawet samemu.

Ważne też, by regularnie czyścić nadwozie nawet również zimą. Może niekoniecznie, gdy za oknem minus kilkanaście stopni, ale w naszych realiach nierzadko w zimowe miesiące słupek rtęci jest powyżej zera. Przy okazji konserwacji całego nadwozia nie zapomnijmy o uszczelkach. Chwila pracy z wazeliną techniczną i jest szansa, że przy większych mrozach nie będziemy się siłować z przymarzniętymi drzwiami.

Hamulce i amortyzatory
Gorsze warunki drogowe, nie tylko z powodu zalegających warstw śniegu, lodu czy błota, ale również popękanej nawierzchni po ostrych atakach mrozu, to również solidny egzamin dla naszego podwozia. Niesprawne elementy zawieszenia zimą zwłaszcza będą nam najbardziej dokuczać. I nie chodzi tu o dużo niższy komfort podróżowania, ale o możliwe kłopoty podczas hamowania czy problemy z utrzymaniem właściwego toru jazdy.

To samo się tyczy układu hamulcowego, który akurat teraz będzie musiał często się wykazywać odpowiednią sprawnością. Dobrze więc, aby klocki i tarcze miały odpowiednią grubość, by płyn hamulcowy nie miał za dużo w sobie wody.

Opony
To naturalnie jeden z najważniejszych elementów zimowej jazdy, który musi się zmagać z różnymi rodzajami nawierzchni, od całkowicie suchej, poprzez mokrą, oblodzoną, a skończywszy na pokrytej śniegiem, zapewniając odpowiednią przyczepność oraz drogę hamowania. I choć nie ma w Polsce obowiązku używania zimówek, coraz więcej osób je stosuje, rozumiejąc, że nawet kilka dni ostrych ataków zimy może wyrządzić nieodwracalne szkody nie tylko w stanie naszego pojazdu, ale przede wszystkim w naszym zdrowiu czy życiu.

Widoczność
Mało który kierowca myśli o tym, żeby zakupić do swojego samochodu odpowiednie wycieraczki. Jednak są takie, które w warunkach zimowych sprawdzą się o wiele lepiej. Mowa o wycieraczkach wykonanych z kompozytów grafitowych, dzięki którym skuteczniej oczyszczają szyby, a na dodatek nie sztywnieją w niskich temperaturach. A przecież widoczność jest kluczowa przy prowadzeniu auta.

Zimowe wyposażenie
Przed zimą dobrze jest wyposażyć się jeszcze w kilka drobiazgów, które mogą okazać się darem od losu. Na pewno na zimę trzeba mieć szczotkę do odśnieżania i skrobaczkę do szyb. Bez nich często nie ruszymy rano z parkingu. Warto jeszcze pamiętać o odmrażaczach do szyb i zamków oraz płynie zapobiegającym przymarzaniu uszczelek. Pomocne mogą okazać się jeszcze linka holownicza, kable rozruchowe, saperka oraz rękawice robocze. Nie można zapomnieć także o płynie do spryskiwaczy. Po pierwsze, zimowy ma w sobie więcej alkoholu, więc lepiej poradzi sobie z oszronionymi szybami. Po drugie, nie zamarznie w trakcie nocnego postoju samochodu.

Tak przygotowany samochód, choć nie zapewni nam 100-procentowej ochrony przed wszystkimi skutkami ostrej zimy, z pewnością oddali ryzyko, że pewnego poranka, zamiast spokojnie wsiąść do auta i ruszyć w drogę, będziemy stali na mrozie i zastanawiali się, co począć z nieuruchomionym samochodem.

Podobne wiadomości:

Zadbaj o akumulator także latem

Zadbaj o akumulator także latem

Serwis auta 2016-05-12

Diesel w zimie. Jak dbać o ten silnik

Diesel w zimie. Jak dbać o ten silnik

Serwis auta 2016-01-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.