mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Oblicz ile zapłacisz za spaliny

Oblicz ile zapłacisz za spaliny

Ustawodawstwo Unii Europejskiej dotyczące ochrony środowiska naturalnego zmierza - w stosunku do firm zajmujących się transportem drogowym – do wprowadzenia i zindywidualizowania odpłatności za korzystanie ze środowiska. Dzięki prostemu narzędziu jakim jest kalkulator spalin już dziś można wyliczyć ile w przyszłości zapłacimy podatku za każdą ciężarówkę.

Oblicz ile zapłacisz za spaliny

W związku z tym, w ciągu najbliższych lat mają zostać wprowadzone opłaty za emisję do atmosfery szkodliwych substancji, jak dwutlenek węgla, tlenki siarki, azotu, czy związki ołowiu. Wielkość emisji będzie indywidualnie obliczana dla każdej ciężarówki, zgodnie z liczbą kilometrów, które przejechała, a nawet z prędkością obrotową silnika na poszczególnych odcinkach trasy.

Aby polscy przewoźnicy już dziś mogli przygotować się do nadchodzących zmian, spółka Planung Transport Verkehr (PTV) z niemieckiego Karlsruhe przygotowała dla nich darmowy kalkulator emisji dwutlenku węgla, dostępny w Internecie.

To internetowe narzędzie, dostępne w języku polskim, jest na razie bardzo proste, bo zawiera „liczydło” pozwalające w uśredniony sposób obliczyć masę tylko jednego z emitowanych zanieczyszczeń - dwutlenku węgla - dla określonej trasy ciężarówki.

Gdy unijne przepisy wprowadzające indywidualnie naliczane opłat za korzystanie ze środowiska naturalnego wejdą w życie, przewoźnicy będą musieli korzystać z dużo bardziej skomplikowanych i dokładniejszych narzędzi informatycznych, wyliczających znacznie precyzyjniej emisję większej liczby zanieczyszczeń wydalanych z rur ciężarówek.
Na razie jednak warto, by polscy przewoźnicy, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, zaznajomili się z nowym obowiązkiem, którego dopełnianie czeka ich w niedługiej przyszłości.
W celu dokonania obliczeń, w odpowiednich okienkach kalkulatora należy wpisać:

- parametry pokonanej drogi – trzeba wybrać kraj wyjazdu i docelowy oraz kody pocztowe początku i końca trasy,
- typ pojazdu według dopuszczalnej masy całkowitej i ekologicznej normy euro (jest również opcja dla samochodu osobowego napędzanego benzyną),
- stopień załadowania pojazdu.

Są to dość ogólne dane, ale pozwalają na poglądowe oszacowanie emitowanego zanieczyszczenia (nie zawierają np. uzależnienia emisji od prędkości obrotowej silnika).
Nic dziwnego, na razie nie ma bowiem obowiązku wyliczania dokładnej emisji szkodliwych substancji.

Kalkulator jest dostępny na tej stronie internetowej, lub na stronie internetowej firmy Autosoftware (przedstawiciela na Polskę spółki PTV) www.autosoftware.com.pl po kliknięciu w baner „CO2 oblicz emisję”.Podobne wiadomości:

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez...

Finanse i prawo 2017-01-18

Wielkie stolice zakażą Diesli

Wielkie stolice zakażą Diesli

Aktualności 2016-12-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.