mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Obowiązkowe opony zimowe - zobacz gdzie

Obowiązkowe opony zimowe - zobacz gdzie

W naszym kraju pomysł, by wprowadzić obowiązkowe opony zimowe, nie zyskał wystarczającego poparcia, co jednak nie oznacza, że tak jest w całej Europie. Zobacz, w których europejskich krajach taki obowiązek w miesiącach zimowych istnieje.

Obowiązkowe opony zimowe - zobacz gdzie
Choć od 1 listopada w naszym kraju rozpoczyna się tzw. okres zimowy, to jednak kierowcy nie są zobligowani przepisami, by w tym czasie wymieniać w swoim samochodzie opony na komplet zimówek.

W minionym roku pojawił się wprawdzie pomysł wprowadzenia obowiązkowej wymiany opon na zimowe. Kierowcy mieliby stosować tego typu ogumienie w okresie od 1 listopada do 31 marca. Jednak pomysł w końcu upadł i to wciąż od kierowców zależy, czy chcą wymieniać opony na zimowe, czy też wolą jeździć na ogumieniu letnim.

Jak się okazuje, patrząc na przepisy w innych europejskich krajach, jesteśmy pod tym względem w mniejszości. W Europie zdecydowana większość państw uregulowała przepisy związane z wymianą opon na zimowe. Taki obowiązek istnieje między innymi w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwecji, Czechach, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, czy też Turcji, gdzie zima nie należy do najostrzejszych. Kierowcy nie muszą wymieniać opon na zimowe w Holandii, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Albanii i Grecji. Osobne przepisy obowiązują we Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech i Czarnogórze, gdzie normalnie nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, ale są określone konkretne warunki, w których kierowcy muszą to robić, np. w Alpach Francuskich lub gdy wymagają tego znaki drogowe.

U naszych zachodnich sąsiadów odpowiedni przepis wprowadzono 4 grudnia 2010 roku. Co ciekawe – chociaż w Polsce pomysł spotkał się z dużym sprzeciwem społeczeństwa – w Niemczech aż 93 proc. ankietowanych poparło nowe przepisy, a prawie połowa, bo 49 proc. opowiedziało się za tym, aby okres zimowy wydłużyć także na październik oraz kwiecień. O zmianę przepisów w Niemczech apelował między innymi instytut ADAC, który zajmuje się testowaniem opon. W licznych testach udowodniono, że opona zimowa sprawuje się znacznie lepiej na śniegu lub nawet przy niższej temperaturze, co z kolei przekłada się na większe bezpieczeństwo na drodze.

Według danych Unii Europejskiej, w większości krajów, w którym jest obowiązek wymiany opon na zimowe jest dużo mniej zgonów przypadających na milion mieszkańców, które wynikają z wypadków drogowych. Polska, pomimo ciągłej poprawy, cały czas notuje pod tym względem jeden z najgorszych wyników w UE.

- Pomimo braku obowiązku wymiany opon na zimowe, zaleca się, aby dokonać tego już w momencie, w którym temperatura w trakcie dnia spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Ogumienie przystosowane do śniegu i niższych temperatur zapewni nam dużo lepszą przyczepność w trudnych warunkach pogodowych. – Odpowiedni skład mieszanki sprawi, że opona nie stwardnieje przy niższych temperaturach, a konstrukcja bieżnika zapewni odpowiednią trakcję – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.
Tematy w artykule: opony opony zimowe

Podobne wiadomości:

ADAC przedstawiajlepsze ijgorsze opony...

auto motor i sport 0000-00-00

Na oponach nie warto oszczędzać. Nawet najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze samochody, bez dobrych opon, są bezużyteczne. Spece z ADAC sprawdzili kilka modeli opon zimowych o rozmiarach 175/65 R14 i 195/65 R15. Zobacz, które są warte uwagi, a które lepiej omijać z daleka.

Jak przygotować się do podróży zimą?

Jak przygotować się do podróży zimą?

Bezpieczna jazda 2015-12-02

Komentuj:

~pragmatyk 2014-10-30

zawsze zmieniam opony zima/lato i nigdy na tym źle nie wyszedłem. Lubię przycisnąć wiec czasem te gumy dostają w kość i jeszcze nie miałem przykrych zdarzeń a bokiem moim e46 to aż żal nie latać;) zwłaszcza zimą hehe :D zmieniam regularnie na ostrobramskiej w AutoFusie i nigdy nie było problemów ze źle wywarzonym kołem czy innymi przypadkami... znaja się na rzeczy ewidentnie

~Capsel 2014-10-24

Co mam w takim razi zrobić gdy mieszkam w Hiszpani i chcę 1 listopada spędzić w Niemczech? W Madrycie 22stC to mam zakładać zimówki czy na przyczepkę i dopiero w DE? Coś tu nie gra z tym obowiązkiem względem cudzoziemców...

zetek22 2014-10-24

Nie tylko opony zimowe ale i łańcuchy trzeba mieć ze sobą w niektórych krajach .

~wojtek 2014-10-24

w artykule jest zasugerowane, że skoro jesteśmy w mniejszości to od razu gorsi, Wkrótce pewnie dołączymy do "oświeconej" większości, tylko w naszym kraju lobby oponiarskie się jeszcze nie przebiło, za mało zaoferowali decydentom widać :-)

~MK 2014-10-23

Tytuł artykułu - Motoryzacja ogólnie: Obowiązkowe opony zimowe - zobacz gdzie - sugeruje, że dowiem się konkretnie np. tabelarycznie lub alfabetycznie, gdzie i od kiedy (w jakim okresie od - do którego m-ca) jest taki obowiązek. Podanie informacji np. w Niemczech od 2010r. uregulowano informuje połowicznie. Informacja wzbogacona o treść od kiedy należy używać opon zimowych i do jakiego terminu (daty) jest informacją kompletną. pozdr. MK

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.