mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Obowiązkowe opony zimowe - zobacz gdzie

Obowiązkowe opony zimowe - zobacz gdzie

W naszym kraju pomysł, by wprowadzić obowiązkowe opony zimowe, nie zyskał wystarczającego poparcia, co jednak nie oznacza, że tak jest w całej Europie. Zobacz, w których europejskich krajach taki obowiązek w miesiącach zimowych istnieje.

Obowiązkowe opony zimowe - zobacz gdzie
Choć od 1 listopada w naszym kraju rozpoczyna się tzw. okres zimowy, to jednak kierowcy nie są zobligowani przepisami, by w tym czasie wymieniać w swoim samochodzie opony na komplet zimówek.

W minionym roku pojawił się wprawdzie pomysł wprowadzenia obowiązkowej wymiany opon na zimowe. Kierowcy mieliby stosować tego typu ogumienie w okresie od 1 listopada do 31 marca. Jednak pomysł w końcu upadł i to wciąż od kierowców zależy, czy chcą wymieniać opony na zimowe, czy też wolą jeździć na ogumieniu letnim.

Jak się okazuje, patrząc na przepisy w innych europejskich krajach, jesteśmy pod tym względem w mniejszości. W Europie zdecydowana większość państw uregulowała przepisy związane z wymianą opon na zimowe. Taki obowiązek istnieje między innymi w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwecji, Czechach, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, czy też Turcji, gdzie zima nie należy do najostrzejszych. Kierowcy nie muszą wymieniać opon na zimowe w Holandii, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Albanii i Grecji. Osobne przepisy obowiązują we Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech i Czarnogórze, gdzie normalnie nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, ale są określone konkretne warunki, w których kierowcy muszą to robić, np. w Alpach Francuskich lub gdy wymagają tego znaki drogowe.

U naszych zachodnich sąsiadów odpowiedni przepis wprowadzono 4 grudnia 2010 roku. Co ciekawe – chociaż w Polsce pomysł spotkał się z dużym sprzeciwem społeczeństwa – w Niemczech aż 93 proc. ankietowanych poparło nowe przepisy, a prawie połowa, bo 49 proc. opowiedziało się za tym, aby okres zimowy wydłużyć także na październik oraz kwiecień. O zmianę przepisów w Niemczech apelował między innymi instytut ADAC, który zajmuje się testowaniem opon. W licznych testach udowodniono, że opona zimowa sprawuje się znacznie lepiej na śniegu lub nawet przy niższej temperaturze, co z kolei przekłada się na większe bezpieczeństwo na drodze.

Według danych Unii Europejskiej, w większości krajów, w którym jest obowiązek wymiany opon na zimowe jest dużo mniej zgonów przypadających na milion mieszkańców, które wynikają z wypadków drogowych. Polska, pomimo ciągłej poprawy, cały czas notuje pod tym względem jeden z najgorszych wyników w UE.

- Pomimo braku obowiązku wymiany opon na zimowe, zaleca się, aby dokonać tego już w momencie, w którym temperatura w trakcie dnia spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Ogumienie przystosowane do śniegu i niższych temperatur zapewni nam dużo lepszą przyczepność w trudnych warunkach pogodowych. – Odpowiedni skład mieszanki sprawi, że opona nie stwardnieje przy niższych temperaturach, a konstrukcja bieżnika zapewni odpowiednią trakcję – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.
Tematy w artykule: opony opony zimowe

Podobne wiadomości:

Jak przygotować się do podróży zimą?

Jak przygotować się do podróży zimą?

Bezpieczna jazda 2015-12-02

Jak przechowywać opony zimą?

Jak przechowywać opony zimą?

Opony samochodowe 2015-11-26

Komentuj:

~pragmatyk 2014-10-30

zawsze zmieniam opony zima/lato i nigdy na tym źle nie wyszedłem. Lubię przycisnąć wiec czasem te gumy dostają w kość i jeszcze nie miałem przykrych zdarzeń a bokiem moim e46 to aż żal nie latać;) zwłaszcza zimą hehe :D zmieniam regularnie na ostrobramskiej w AutoFusie i nigdy nie było problemów ze źle wywarzonym kołem czy innymi przypadkami... znaja się na rzeczy ewidentnie

~Capsel 2014-10-24

Co mam w takim razi zrobić gdy mieszkam w Hiszpani i chcę 1 listopada spędzić w Niemczech? W Madrycie 22stC to mam zakładać zimówki czy na przyczepkę i dopiero w DE? Coś tu nie gra z tym obowiązkiem względem cudzoziemców...

zetek22 2014-10-24

Nie tylko opony zimowe ale i łańcuchy trzeba mieć ze sobą w niektórych krajach .

~wojtek 2014-10-24

w artykule jest zasugerowane, że skoro jesteśmy w mniejszości to od razu gorsi, Wkrótce pewnie dołączymy do "oświeconej" większości, tylko w naszym kraju lobby oponiarskie się jeszcze nie przebiło, za mało zaoferowali decydentom widać :-)

~MK 2014-10-23

Tytuł artykułu - Motoryzacja ogólnie: Obowiązkowe opony zimowe - zobacz gdzie - sugeruje, że dowiem się konkretnie np. tabelarycznie lub alfabetycznie, gdzie i od kiedy (w jakim okresie od - do którego m-ca) jest taki obowiązek. Podanie informacji np. w Niemczech od 2010r. uregulowano informuje połowicznie. Informacja wzbogacona o treść od kiedy należy używać opon zimowych i do jakiego terminu (daty) jest informacją kompletną. pozdr. MK

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando