Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Oby zimą spadł śnieg

Oby zimą spadł śnieg

Jak pokazują statystyki policyjne, im gorsze są warunki drogowe, tym liczba wypadków zmniejsza się wyraźnie. Dużo bardziej niebezpiecznie na polskich drogach jest w miesiącach letnich, gdy panują idealne warunki drogowe, niż zimą, przy padającym śniegu.

Oby zimą spadł śnieg
Statystyki mogą wydawać się zaskakujące, ale z faktami raczej ciężko dyskutować. Z blisko 40 tysięcy wypadków, do których doszło w ubiegłym roku, niemal dwie trzecie miały miejsce, gdy warunki na drodze były dobre. W deszczu doszło do 13% wypadków. Statystycznie zaś tylko co dwudziesty wypadek miał miejsce podczas opadów gradu lub śniegu. - Wbrew pozorom, to nic niezwykłego – komentuje Agnieszka Kaźmierczak z portalu Yanosik.pl. - W lepszych warunkach atmosferycznych czujemy się bardziej pewnie, jeździmy znacznie szybciej. Gdy zaś warunki są niesprzyjające, zwalniamy. A to nadmierna prędkość jest wciąż najczęstszą przyczyną wypadków w Polsce.

Bezpieczniejsze zimy
Należy oczywiście pamiętać także o tym, że w skali roku dni śnieżnych jest po prostu znacznie mniej – jednak nawet po uwzględnieniu proporcji okaże się, że na drogach jest wówczas bezpieczniej. Serwis archiwizujący dane o pogodzie naliczył w ubiegłym roku w Polsce 92 dni śnieżne. To aż jedna czwarta roku, tymczasem doszło wówczas do zaledwie 5% z wszystkich wypadków. Trudne warunki i ograniczona widoczność wymuszają jak widać bezpieczną jazdę.

Śmiertelne wakacje
Statystyki pokazują natomiast, że najbardziej niebezpiecznie na drogach jest w miesiącach letnich. W ubiegłym roku od czerwca do września doszło do ponad 40% wszystkich wypadków, zginęło w nich 45% wszystkich ofiar. Panują wówczas najlepsze warunki na drogach, najłatwiej więc o brawurę. Przy tym trwa sezon wakacyjny, wyjeżdżamy na urlopy. Więcej kierowców wyrusza dalsze trasy.

Podczas tegorocznych wakacji, jak podaje Komenda Główna Policji, w porównaniu z rokiem ubiegłym doszło do ponad 1000 wypadków mniej. Nasuwa się pytanie, czy jest to zasługą skuteczniejszych akcji prewencyjnych, czy raczej niezbyt wakacyjnej w tym roku aury...?

Przed zbliżającym się okresem zimowym, powinniśmy zatem z nadzieją oczekiwać wieści o pierwszych opadach śniegu...

Podobne wiadomości:

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać prawo jazdy?

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać...

Aktualności 2016-10-11

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Finanse i prawo 2016-07-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe silniki i skrzynia biegów z polskich fabryk Toyoty
Nowe silniki i skrzynia biegów z polskich fabryk Toyoty
Pod koniec 2018 r. w Wałbrzychu Toyota Motor Manufacturing Poland rozpocznie produkcję nowych przekładni do hybrydowych modeli Toyoty. Z kolei w 2017 i 2019 roku będą montowane nowe silniki w fabyrce w Jelczu-Laskowicach.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj