mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ochrona pieszego na drodze

Ochrona pieszego na drodze

Pieszy to również uczestnik ruchu drogowego, którego nie chroni żadna karoseria. To on podczas wypadku doznaje najcięższych obrażeń lub ginie. Zarówno piesi jak i kierowcy powinni pamiętać o kilku ważny punktach, aby na drodze zachować jak największe bezpieczeństwo.

Ochrona pieszego na drodze
Statystyki za rok 2012 pokazują, że w nim doszło do 10 309 wypadków z udziałem pieszych. W tych wypadkach zginęło 1 167 osób, zaś rannych zostało 9 945 osób. Prawie 33% wypadków na polskich drogach to te z udziałem pieszych. Dlatego tak ważna jest ochrona pieszych.

Kierującego samochodem chroni nadwozie i strefy zgniotu. Dodatkowo skutki wypadku czy kolizji zabezpieczają poduszki powietrzne i kurtyny. Te wszystkie elementy nie chronią pieszego i to on jest najbardziej narażony na skutki wypadków.

Kodeks drogowy jasno opisuje jak powinienem poruszać się pieszy w ruchu drogowym. Po pierwsze zobowiązany jest do korzystania z chodnika. W przypadku jego braku powinien poruszać się lewą stroną drogi, tak aby widział nadjeżdżające auta. Przez jezdnię pieszy powinien przechodzić jedynie w miejscach wyznaczonych. Na przejściu pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, ale powinien zachować ostrożność. Poza przejściem przechodzenie jest dopuszczalne, gdy w odległości ponad 100 m nie ma tzw. "zebry".

„Dobrym nawykiem, wpajanym już dzieciom w wieku przedszkolnym jest stosowanie zasady: spójrz w lewo, spójrz w prawo, spójrz jeszcze raz w lewo. Jeżeli nic nie jedzie, przechodź zdecydowanie, najkrótszą drogą, wzrokiem kontrolując, czy na pewno nic nie nadjeżdża. Zasadę tę powinniśmy stosować bez względu na miejsce, w którym przechodzimy na drugą stronę jezdni – nawet, jeśli jest to przejście wyposażone w sygnalizację świetlną” - radzi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.

Bezpieczeństwo pieszego zależy również od kierowców pojazdów. Oni powinni pamiętać przede wszystkim, aby:

- zwalniać i zatrzymywać się przed przejściami dla pieszych, jeśli tylko widzą, że pieszy ma zamiar przejść na drugą stronę,
- nie wyprzedzać na przejściach dla pieszych, ani w ich okolicy,
- zachowywać ostrożność mijając pieszych, a także podczas zjeżdżania na pobocze, gdy widoczność jest ograniczona,
- stosować zasady ruchu drogowego i przestrzegać limitów prędkości.

Podobne wiadomości:

Akcja

Akcja "Znicz 2015". Uważajcie na drogach!

Aktualności 2015-10-30

Zmiany w przepisach: Piesi z pierwszeństwem

Zmiany w przepisach: Piesi z pierwszeństwem

Aktualności 2015-09-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.