mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Od brzegu do brzegu dieslem i hybrydą

Od brzegu do brzegu dieslem i hybrydą

Co lepsze? Tradycyjny niemiecki ropniak uzbrojony najnowszymi rozwiązaniami, czy obecny szczyt techniki napędu samochodu - hybryda łącząca silnik benzynowy i elektryczny?

Od brzegu do brzegu dieslem i hybrydą

Mercedes ML 320 CDI oraz Lexus RX400h - według testujących samochody redaktorów jednego z czołowych pism branżowych, niemiecki SUV przyniósł oszczędność 11% paliwa na dystansie ponad 5130 kilometrów.

Zakładając średnie katalogowe zużycie obu aut na poziomie 10,8 litra benzyny Pb95 na setkę w przypadku hybrydy i 9,8 litra oleju napędowego w przypadku ML-a, przejechanie stu kilometrów tym pierwszym kosztowałoby 45,58 zł, a w przypadku Mercedesa 36,97 zł. Podobne wyniki dał przeprowadzony test.


TU czytaj więcej o modelu Mercedes Klasa M: Druga generacja

Mercedes wyposażony w widlastego 6-cylindrowca zasilanego poprzez system "common-rail" trzeciej generacji pokonał w kategorii "paliwożerność" Lexusa wyposażonego w benzynowy, 3,3-litrowy silnik V6 połączony z dwoma wspomagającymi jednostkami elektrycznymi. ML ma mniejszą moc (224 KM w porównaniu do łącznych 272 KM Lexusa), ale Niemiec ma aż 510 Nm momentu obrotowego (już od 1.600 obr), a Japończyk dysponuje 333 Nm.


TU czytaj więcej o modelu Lexus RX400h: Czysty luksus Lexusa

Summa summarum, na dystansie od Nowego Jorku do San Francisco, Mercedes ML 320 CDI spalił średnio 9,14 l/100 km, podczas gdy Lexus RX400h potrzebował o dokładnie 10,79% więcej benzyny - 10,25 litrów. Nieco odmienne tylko wyniki w porównaniu z tymi na trasie udało się uzyskać w miastach. "Merc" miedzy budynkami potrzebował średnio 11,75, a "Lex" 11,55 litrów na sto przejechanych kilometrów.


Więcej informacji:

Klasa M w Polsce

M-klasa też z hybrydą

Porsche z napędem hybrydowym Toyoty

300 tysięcy hybrydowych Toyot

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.