mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Od jutra tańsza karta pojazdu

Od jutra tańsza karta pojazdu

Od jutra, tj. od 15 kwietnia, opłata za wydanie karty pojazdu rejestrowanego po raz pierwszy na terytorium Polski zostanie obniżona z 500 zł do 75 zł.

Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 stycznia br., który uznał, iż 500 zł opłaty za wydanie karty pojazdu to za dużo. Ministerstwo Transportu i Budownictwa zostało zmuszone do zmiany rozporządzenia, w wyniku którego nowa opłata została ustalona na poziomie 75 zł, a więc takim samym, jak w przypadku wydania karty pojazdu kupionego w Polsce.

Niestety, by skutecznie domagać się zwrotu przynajmniej części niezgodnych z konstytucją kosztów wydania karty, trzeba zwrócić się na drogę sądową. W komunikacie resortu możemy przeczytać bowiem, iż: "W przypadku wniosków o zwrot pobranej opłaty za wydanie karty pojazdu, uznanej przez wnioskującego za zawyżoną, nie ma zastosowania administracyjny tryb ich rozpatrzenia. Rozpatrywanie takich spraw może być prowadzone w drodze postępowań przed sądami powszechnymi.

Obniżenie opłaty za wydanie karty pojazdu przyczyni się do zmniejszenia kosztów związanych z przywozem samochodu używanego do Polski. Wciąż jednak pozostaną do zapłaty akcyza (sięgająca nawet 65% wartości samochodu) oraz wprowadzona od stycznia tego roku tzw. "opłata wrakowa" w wysokości 500 zł (dla osób sprowadzających rocznie poniżej 1000 aut).


Podobne wiadomości:

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne
Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne
Nissan zaprezentował nową generację modelu Leaf. Elektryczny model wygląda bardzo atrakcyjnie, a tego otrzymał wydajniejszy napęd i nowe technologie pod maską.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic