mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Od jutra tańsza karta pojazdu

Od jutra tańsza karta pojazdu

Od jutra, tj. od 15 kwietnia, opłata za wydanie karty pojazdu rejestrowanego po raz pierwszy na terytorium Polski zostanie obniżona z 500 zł do 75 zł.

Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 stycznia br., który uznał, iż 500 zł opłaty za wydanie karty pojazdu to za dużo. Ministerstwo Transportu i Budownictwa zostało zmuszone do zmiany rozporządzenia, w wyniku którego nowa opłata została ustalona na poziomie 75 zł, a więc takim samym, jak w przypadku wydania karty pojazdu kupionego w Polsce.

Niestety, by skutecznie domagać się zwrotu przynajmniej części niezgodnych z konstytucją kosztów wydania karty, trzeba zwrócić się na drogę sądową. W komunikacie resortu możemy przeczytać bowiem, iż: "W przypadku wniosków o zwrot pobranej opłaty za wydanie karty pojazdu, uznanej przez wnioskującego za zawyżoną, nie ma zastosowania administracyjny tryb ich rozpatrzenia. Rozpatrywanie takich spraw może być prowadzone w drodze postępowań przed sądami powszechnymi.

Obniżenie opłaty za wydanie karty pojazdu przyczyni się do zmniejszenia kosztów związanych z przywozem samochodu używanego do Polski. Wciąż jednak pozostaną do zapłaty akcyza (sięgająca nawet 65% wartości samochodu) oraz wprowadzona od stycznia tego roku tzw. "opłata wrakowa" w wysokości 500 zł (dla osób sprowadzających rocznie poniżej 1000 aut).


Podobne wiadomości:

Jakie auta i skąd sprowadzają Polacy?

Jakie auta i skąd sprowadzają Polacy?

Aktualności 2016-07-05

Import aut ciągle rośnie

Import aut ciągle rośnie

Aktualności 2016-05-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport