mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Odczujemy wzrost ilości inwestycji?

Odczujemy wzrost ilości inwestycji?

Według wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, Polska i Rumunia odnotują w tym roku wzrost ilości bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Potwierdzają to stosunkowo liczne inwestycje w branży motoryzacyjnej.

Odczujemy wzrost ilości inwestycji?
Wiedeński Instytut Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych opracował raport, z którego wynika, że po kilkuletnim wzroście, napływ inwestycji do krajów regionu może w tym roku nieco osłabnąć. Natomiast Polska i Rumunia będą jedynymi krajami wśród nowych członków Unii Europejskiej, które odnotują w bieżącym roku wzrost napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Autorzy zestawienia przeanalizowali statystyki z 20 krajów regionu, biorąc pod uwagę zarówno nowe kraje członkowskie UE, jak i kraje bałkańskie oraz państwa byłego ZSRR. Na czele listy po raz drugi z rzędu znalazła się Rosja z bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi wartymi ponad 38 mln euro. Drugiej na liście Polsce udało się przyciągnąć inwestycje warte blisko 13 mln euro, trzeciej pod tym względem Ukrainie – ponad 7 mln euro. W pierwszej piątce ulokowały się jeszcze Rumunia – również z kwotą niewiele ponad 7 mln euro oraz Czechy, gdzie zagraniczne firmy zadeklarowały inwestycje o wartości ponad 6,5 mln euro.

Turbulencje na światowych rynkach finansowych miały negatywny wpływ przede wszystkim na państwa zadłużone lub odznaczające się wysokim deficytem budżetowym – m.in. Łotwę, Węgry czy Bułgarię. W opinii autorów raportu największym wyzwaniem dla inwestorów są trudności w uzyskaniu kredytu na poczet planowanej inwestycji. Jednak możemy spodziewać się, że umacnianie się euro w stosunku do dolara okaże się wyzwaniem dla europejskich producentów, którzy – aby pozostać konkurencyjni – będą musieli szukać dla swoich przedsięwzięć mniej kosztownych lokalizacji. To sprawi, że nowe kraje członkowskie UE pozostaną atrakcyjne dla inwestycji zorientowanych na eksport.

Dobrym przykładem jest polska branża motoryzacyjna. W naszym kraju lokuje swój kapitał wiele firm, głównie dostawców, którzy przeznaczają swoją produkcję na eksport. W ostatnich latach przyciągnęliśmy sporo inwestycji zagranicznych ze względu na korzystne warunki oferowane potencjalnym inwestorom. Także w tym roku prowadzonych jest wiele projektów, Specjalne Strefy Ekonomiczne powiększają swoją powierzchnię i wydają nowe zezwolenia na rozpoczęcie działalności, co wydaje się potwierdzać wyniki raportu.

Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Komentuj:

~bartek 2008-07-17

oj chyba autor miał kiepskie oceny z matematyki, skoro myli miliony z milardami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.