mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Odebranie telefonu to 5 sekund nieuwagi

Odebranie telefonu to 5 sekund nieuwagi

Z przeprowadzonych badań wynika, że odbierając telefon podczas jazdy kierowca rozprasza się aż na pięć sekund, nawet korzystając z zestawu głośnomówiącego, a przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje w ciągu tego czasu 140 metrów.

Odebranie telefonu to 5 sekund nieuwagi

Polskie przepisy ruchu drogowego pozwalają na korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu tylko przy wykorzystaniu zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego. W ten sposób autorzy kodeksu drogowego chcieli upewnić się, że kierowcy będą trzymać obie ręce na kierownicy. "Jednak nawet jeśli ręce nie są zajęte, to podczas rozmowy kierowcy tracą koncentrację i odzyskują ją w pełni dopiero w kilka sekund po rozłączeniu się" – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. W czasie rozmowy zawęża się pole widzenia, reakcje spowalniają się, tor jazdy staje się nieco nierówny. Potwierdzają to sami prowadzący przyznając, że rozmowa przez telefon komórkowy jest czynnikiem, który najbardziej rozprasza ich uwagę podczas prowadzenia samochodu.

Sama rozmowa nie jest jedynym czynnikiem odwracającym uwagę kierującego od sytuacji na drodze. Już odbieranie telefonu pogarsza koncentrację kierowcy na pięć sekund, a wybieranie numeru zajmuje mu średnio aż dwanaście sekund. Tymczasem w ciągu tych dwunastu sekund samochód poruszający się autostradą z prędkością 100km/h, przejeżdża aż 330 metrów.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że pod koniec ubiegłego roku aż 9 na 10 Polaków miało telefony komórkowe. Wielkość ta uświadamia, że niemal wszyscy kierowcy mogą narażać się na dekoncentrację podczas jazdy. "W czasie podróży warto przeprosić rozmówcę i oddzwonić do niego później lub po prostu wyłączyć telefon i skupić się wyłącznie na prowadzeniu samochodu. Wiadomości z poczty głosowej można spokojnie odsłuchać podczas każdego postoju" - radzi Zbigniew Weseli.

Tematy w artykule: telefon

Podobne wiadomości:

iPhone zatrzyma samochód

iPhone zatrzyma samochód

Technika 2014-05-05

Oto najczęstsze

Oto najczęstsze "grzechy" polskich kierowców

Aktualności 2014-08-14

Komentuj:

~radzio 2007-05-16

!!! ma racje, palenie czy nawet niewinne wydawaloby sie jedzenie rownie jesli nie bardziej odwraca uwage, niz rozmowa przy pomocy zestawu glosnomowiącego. Bo jeśli tak to jak ma się do tego rozmowa z pasażerami, czy aby także i nie odwracala uwagi kierowcy. Proponuje kierowcy zabronić wszelkich rozmów!!

~lolo 2007-05-16

rozsmieszaja mnie troche takie badania, jestem bardzo ciekaw jak oni zbadali te 5 sekund, na podstawie jakiejs ankiety czy za pomocą jakichs czujników??

~!!! 2007-05-16

A co jesli chodzi o palenie papierosow w samochodzie sam popalam ale nigdy w w momencie w ktorym prowadze samochod i moim zdaniem papierosy nawet w wiekszym stopniu odwracaja uwage

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando