mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Odwołana wystawa w Barcelonie

Odwołana wystawa w Barcelonie

Hiszpańskie stowarzyszenie producentów motoryzacyjnych, ANFAC, ogłosiło w środę, iż odwołana została tegoroczna edycja międzynarodowej wystawy samochodowej w Barcelonie. Powód? Kryzys i słabe zainteresowanie ze strony wystawców.

Odwołana wystawa w Barcelonie
Choć wiadomo było, że kryzys nie ominie i targów w Barcelonie, to jednak chyba nikt nie spodziewał się, że dojdzie do takiego finału. Jak podał serwis Automotive News Europe, planowana na maj (9-17) wystawa została odwołana.

Po ograniczeniu produkcji, masowych zwolnieniach, zmianach we władzach firm kolejną oznaką pogłębiającego się kryzysu są właśnie oszczędności związane z udziałem w targach motoryzacyjnych. Pół biedy, jeśli chodzi tylko o mniej wystawne stoiska, mniej spektakularne prezentacje nowości czy brak hostess. Niektórzy producenci decydują się wręcz na drastyczny krok i całkowicie rezygnują z udziału w wystawie. Tak było już w Detroit, gdzie zabrakło m.in. Nissana, Mitsubishi, Porsche czy Ferrari.

W przypadku salonu w Barcelonie, który w tym roku miał obchodzić swoją 90. rocznicę, negatywne decyzje co do udziału w wystawie podjęły już tak znaczące koncerny jak General Motors, Citroen, Peugeot oraz Nissan. A być może kolejni producenci podjęliby podobne decyzje w późniejszym czasie.

Z pewnością wpływ na taką decyzję koncernów w pewnym stopniu miała drastycznie spadająca sprzedaż nowych samochodów na rynku hiszpańskim. W 2008 roku sprzedaż spadła o 28,1% do poziomu 1,16 mln aut, a w tym według prezesa ANFAC, Francisco Javiera Garcia Sanza, można spodziewać się spadków o kolejne 23%. W styczniu (nie licząc ostatnich trzech dni) zanotowano spadek aż o 40%.

Okrojone ze sporej liczby wystawców targi NAIAS w Detroit, odwołana wystawa w Barcelonie to być może nie jedyne ofiary kryzysu wśród tegorocznych salonów samochodowych. Organizatorzy Tokyo Motor Show na poważnie zastanawiają się, czy nie odwołać również i tej wystawy. Na dziś dzień niezagrożone wydają się być dwie największe tegoroczne europejskie wystawy motoryzacyjne - w Genewie oraz we Frankfurcie. Choć z całą pewnością będzie dużo skromniej.

Podobne wiadomości:

Nissan zwolni 1.200 osób

Nissan zwolni 1.200 osób

Aktualności 2009-01-09

Nissan zamierza zmniejszyć zatrudnienie w jednej ze swoich najważniejszych fabryk, położonej w brytyjskim Sunderland. W najbliższym czasie pracę straci tam 1.200 osób.

Hiszpania: Olbrzymi spadek sprzedaży

Hiszpania: Olbrzymi spadek sprzedaży

Aktualności 2009-01-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.