mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ogniwa coraz bliżej

Ogniwa coraz bliżej

Toyota potwierdziła plany, które zakładają wprowadzenie do sprzedaży najpóźniej do 2015 roku samochodów napędzanych ogniwami paliwowymi.

Potwierdzeniem tych słów jest uzyskana homologacja na model FCHV, który jest pierwszym tego typu pojazdem w Japonii dopuszczonym do ruchu. Od 1 lipca wybrane instytucje dostaną auta do codziennego użytku.

Dwa istotne elementy zostały ulepszone w modelu FCHV. Po pierwsze zbiornik, w którym przechowywany jest wodór pod ciśnieniem 35 MPa, pomieści ok. 10% więcej tego paliwa. Pozwoli to zwiększyć zasięg auta do 330 km. Druga sprawa to samoregulujący się zawór bezpieczeństwa umieszczony wewnątrz zbiornika, który spełnia wszelkie standardy. Dzięki temu zbiornik ten może być użytkowany nawet przez 15 lat, do tej pory stosowane zbiorniki pozwalały na ich użytkowanie maksymalnie 3 lata. Zwiększona została również moc silnika z 80 do 90 kW.

Obecnie trwają testy użytkowe 16 pojazdów Toyoty wyposażonych w napęd wodorowy (11 pojazdów znajduje się w Japonii, a 5 USA). W tym roku firma zaprezentowała nowy concept-car FINE-N, w którym ogniwa paliwowe dostarczają prąd do czterech silników elektrycznych umieszczonych przy każdym kole.

Technologia ogniw paliwowych znajduje również zastosowanie przy produkcji większych pojazdów. Prototypowe autobusy wykorzystuje komunikacja miejska w Tokyo, służą one między innymi do przewozu odwiedzających EXPO 2005 w Aichi.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
W połowie sierpnia kierowcy jadący Zakopianką będą mogli skorzystać z nowo wybudowanego węzła drogowego w Poroninie. Marszałek województwa małopolskiego zapewnił, że wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.