mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ogrzewanie i chłodzenie za pomocą CO2

Ogrzewanie i chłodzenie za pomocą CO2

W hybrydowym Nissanie X-TRAIL FCV zastosowano kolejne innowacyjne rozwiązanie. Model ten został wyposażony w system chłodzenia i ogrzewania wnętrza samochodu wykorzystujący dwutlenek węgla.

Ogrzewanie i chłodzenie za pomocą CO2

Do tej pory, pojazdy elektryczne oraz zasilane ogniwem paliwowym nie mogły zapewnić pasażerom efektywnego ogrzewania, ponieważ nie posiadały źródła ciepła – nie są wyposażone w silnik, w którym ma miejsce spalanie. Firmy Nissan oraz Calsonic Kansei Corporation wspólnie opracowały nowatorski system ogrzewania i chłodzenia wnętrza samochodu wykorzystujący CO2 który zastosowany został w zasilanym ogniwem paliwowym X-TRAIL’u.

Elementem powszechnie wykorzystywanym w systemach chłodzenia i ogrzewania samochodu jest bezfreonowy czynnik chłodniczy HFC-134. Alternatywnym, i jak się okazuje, efektywniejszym ze względu na własności termiczne tego gazu, rozwiązaniem jest wykorzystanie CO2. Jest to gaz bardziej przyjazny dla środowiska niż HFC-134, a jego wykorzystanie przyczynia się do redukcji emisji CO2 do atmosfery. CO2 wydzielany obecnie przez fabryki i zakłady przemysłowe do atmosfery jako zanieczyszczenie może być odzyskiwany i ponownie wykorzystany do ogrzania lub chłodzenia wnętrza samochodu.

Zastosowanie nowego systemu ogrzewania i chłodzenia samochodu było możliwe m.in. dzięki opracowaniu kompaktowej, lekkiej sprężarki zdolnej wytrzymać wysoką temperaturę i wysokie ciśnienie sprężania CO2. Innym czynnikiem, który umożliwił zastosowanie tego nowatorskiego rozwiązania jest opracowanie wymiennika ciepła zdolnego wytrzymać wysokie ciśnienie i temperaturę mocno sprężonego CO2.

Obecnie trwają badania nad wykorzystaniem nowatorskiego systemu ogrzewania i chłodzenia w samochodach z silnikami benzynowymi.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!