mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Olej napędowy najdroższy od ponad roku!

Olej napędowy najdroższy od ponad roku!

Przeciętna cena detaliczna oleju napędowego w Polsce przebiła 4 zł/l, osiągając poziom najwyższy od przełomu października i listopada 2008. Według ekspertów rynkowych jest jednak szansa, że niedługo ceny pójdą w dół.

Olej napędowy najdroższy od ponad roku!
W stałych notowaniach cen paliw na stacjach w Polsce w tym tygodniu odnotowane zostały zwyżki dla wszystkich typów paliw. Litr benzyny 95 wyceniany jest przeciętnie na 4,38 zł/l, czyli o 11 gr. wyżej niż tydzień temu. Olej napędowy podrożał przeciętnie również o 11 gr., do 4,05 zł/l. Natomiast autogaz (LPG) w tym tygodniu kosztuje przeciętnie w Polsce 2,19 zł/l, wobec 2,12 zł/l tydzień temu.

Kierowcy ze świętokrzyskiego mają w tym tygodniu najwięcej powodów do radości - średnie ceny na tamtejszych stacjach są bowiem najniższe w całej Polsce, zarówno dla paliw tradycyjnych (benzyna, olej napędowy), jak i dla autogazu. Oprócz nich z relatywnie taniego, w porównaniu ze średnią, oleju napędowego cieszyć się mogą mieszkańcy województw zachodniopomorskiego i śląskiego. Autogaz najtaniej znajdziemy natomiast, obok świętokrzyskiego, w lubuskim. Na drugim biegunie cenowym są, dla benzyny 95 - opolskie, dla oleju napędowego - podlaskie, a dla LPG - dolnośląskie.
 
Zwyżka jest kumulacją wydarzeń z ostatnich tygodni. Z jednej strony mamy wyższe w nowym roku stawki opłaty paliwowej, widoczne szczególnie w przypadku oleju napędowego (opłata, ze względu na wymagania UE, dla tego paliwa poszła w górę o 14 gr. na litrze; dla benzyn i autogazu podwyżka była kosmetyczna i nieodczuwalna dla kierowców), z drugiej zaś na stacje przeniesiono całą falę podwyżek cen hurtowych z przełomu 2009 i 2010 r.

Od tamtego czasu jednak ropa naftowa i paliwa gotowe na rynkach międzynarodowych potaniały (baryłka surowca na giełdzie w Londynie kosztowała w zeszłym tygodniu ponad 80 USD, teraz tylko nieco ponad 76 USD), a złotówka umocniła sie wobec dolara amerykańskiego, co w sumie pozwoliło polskim producentom i hurtownikom obniżyć ich cenniki (polski rynek dostosowuje się do globalnych trendów i tendencji cenowych). Otwiera to drogę do lekkich obniżek cen również na stacjach paliw w nadchodzących dniach.

Podobne wiadomości:

Wzrosty cen paliw trwają

auto motor i sport 0000-00-00

Będą podwyżki cen paliw

Będą podwyżki cen paliw

Finanse i prawo 2016-02-10

Komentuj:

~kierowca 2010-01-21

Po to panika, że to jest jakaś paranoja w tym kraju! Płacimy za paliwo kosmiczne sumy, z czego pewnie połowa ceny paliwa, jak nie lepiej, to podatki w tym i drogowy a jeździmy po koszmarnych drogach!!! Do tego nie możemy mieć lepszych, np. przez Olkusz wzdłuż A4 bo jakiś palant wziął niezłą kasę za zapis, do tego tajny, w kontrakcie z Autostradą Małopolską, że nie można nic remontować ani budować w promieniu 30 km od A4. To jest jakieś chore wszystko. Kocham swój kraj i szlak mnie trafia jasny jak widzę, co sie tu dzieje. wszem i wobec głoszą, że dostosowujemy sie do standardów Europejskich ciekawe, w jakiej dziedzinie, chyba tylko cen, bo z całą reszta lecimy na pysk w stronę krajów trzeciego świata. Za wszelką cenę chcemy dorównać zachodowi czy stanom, ale ponosimy chyba zbyt wielką cenę w dążeniu do tego, mówię o zwykłych ludziach, bo cały ciężar absurdalnych decyzji, chorej polityki i całego tego bajzlu ponosi zwykły obywatel. Po prostu płakać sie chce jak sie na to wszystko patrzy. Ciekaw tylko jestem, do czego nas to wszystko doprowadzi, jak długo jeszcze naród to wytrzyma i kiedy przebierze sie miarka. Niby tylko niewielka podwyżka, ale to juz kolejna i nie tylko w tej dziedzinie, przyzwyczajają nas powoli do wysokich cen małymi kroczkami, tu zdrożeje za chwile trochę spadnie, ale i tak jest drożej niż było. Mydlenie oczu i nic więcej tak jak z mieszkaniami, papierosami i wszystkim innym. A jak liczą średni zarobek w kraju to im wychodzą abstrakcyjne kwoty, niech policzą średni zarobek bez uwzględnienia kosmicznych wypłat dla prezesów banków, menadżerów, polityków i ciekawe, co im w tedy wyjdzie!!! Pozdrawiam, trochę mnie poniosło, ale taka jest prawda niestety.

~kk 2010-01-20

napisane przecież ze najdroższy od jesieni 2008, to w lipcu 2008 moglo być drożej

~nn 2010-01-19

Dzisiaj : ON na stacji Bliska - 3,96 zł, a lipiec 2008 r Zakopane BP 4,99 zł. I po co ta panika?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando