mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Oleksowicz po punkty na Morawy

Oleksowicz po punkty na Morawy

Aż 123 załogi widnieją na liście startowej rozpoczynającego się jutro 41. Barum Czech Rally Zlín. Wśród nich są także zawodnicy zespołu Castrol TRW MOTOINTEGRATOR – Maciej Oleksowicz i Andrzej Obrębowski startujący Fordem Fiestą S2000. Przed rajdem Maciej Oleksowicz pilotowany przez Andrzeja Obrębowskiego zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji ERC.

Oleksowicz po punkty na Morawy
We wtorek polska załoga zaliczyła udane testy na odcinku w miejscowości Vizovice. Środa i czwartek, poświęcone były na zapoznanie się z trasą odcinków specjalnych. Podczas zapoznania każdy z odcinków specjalnych załogi mogą pokonać dwukrotnie.

"Jesteśmy już po testach przed Rajdem Barum. Nawierzchnia jest bardzo zróżnicowana, są partie szybkie, ale także wąskie i kręte. To, co nas zaskoczyło to temperatura przekraczająca 30 stopni. Nie spodziewaliśmy się tego w Czechach, zwłaszcza że w Turcji czy na Maderze nie spotkaliśmy takich upałów. Przetestowaliśmy różne ustawienia i udało nam się optymalnie zestroić samochód, więc jesteśmy gotowi do rajdu" - mówi Maciej Oleksowicz.
 
Popularna czeska „Barumka” rozgrywana jest od 1971 r. Od 28 sezonów jest eliminacją Mistrzostw Europy, a w 2007 r. włączono go do kalendarza Intercontinental Rally Challenge (IRC). Bazę rajdu zlokalizowano w znajdującym się we wschodnich Morawach mieście Zlín – niespełna 80-tysięcznej stolicy Kraju zlińskiego. Swoją nazwę rajd wziął od wieloletniego partnera i sponsora imprezy – czeskiego producenta opon – firmy Barum.
 
"Wiele osób mówi, że nie przepada za Rajdem Barum, ze względu na nierówną nawierzchnię i dużą liczbę drzew przy trasie, ale ja go bardzo lubię i nie mogę się go doczekać, bo odcinki specjalne przypominają mi te, które znam z Polski. W tym roku trasa rajdu nieco różni się od zeszłorocznej. Odcinki są niby takie same, ale inaczej poprowadzone, więc nie możemy korzystać z zeszłorocznych notatek, musieliśmy je przygotować od nowa. Oczywiście pomaga nam zdobyte w zeszłym roku doświadczenie, dzięki któremu charakterystyka oesów na Morawach nie jest nam obca" - dodaje Oleksowicz.
 
Na zawodników czeka 248,5 km odcinków specjalnych podzielonych na 15 prób. Pierwsza – superoes, wytyczony na ulicach Zlína, odbędzie się w piątek wieczorem. Ta przejeżdżana trzykrotnie próba zapowiada się bardzo widowiskowo, bowiem na jej trasie będzie się ścigać kilka załóg jednocześnie. Kolejne 8 oesów zostanie rozegranych w sobotę, a pozostałe 6 – w niedzielę. Są wśród nich takie klasyki jak Pindula (12,95 km) i Troják (28,69 km). Asfaltowe odcinki zlokalizowano na wschodnio morawskich szosach w promieniu 50 km od bazy rajdu.
 
"Asfalt na oesach jest mocno zróżnicowany – raz jest śliski, raz bardzo przyczepny, ale niemal zawsze jest nierówny. Trudno tu szukać płaskich tras jak na Maderze czy we Włoszech. Samochód cały czas podbija, tnie się łuki, więc w wielu miejscach na drogę jest naniesiony piach. Trasa jest bardzo szybka, ale poszczególne próby różnią się od siebie. Mamy tu oesy z długimi prostymi, ale są również partie bardziej kręte. Na pewno będzie bardzo ciekawie, zwłaszcza, że w Rajdzie Barum pogoda zawsze jest zagadką. Nierzadko zdarzało się, że deszcz zaskakiwał kierowców na niektórych odcinkach" - dodaje kierowca.
 
Na oesach pojawi się aż 29 załóg w samochodach klasy S2000, ale obsada rajdu jest mocna nie tylko w liczbach. Wystarczy wspomnieć, że na liście startowej widnieją między innymi takie nazwiska, jak: Bouffier, Hänninen, Kopecký, Wilks, Gardemeister czy też ubiegłoroczny zwycięzca – Freddy Loix.
 
"Obecnie zajmujemy trzecie miejsce w klasyfikacji ERC. Oczywiście liczymy na awans, ale przede wszystkim zależy nam na obronie naszej pozycji. Antonin Tlustak jedzie u siebie, więc na pewno będzie tu bardzo szybki. Startuje też Luca Betti i Michał Sołowow. W sumie zawodników zgłoszonych do ERC będzie dziesięciu, więc konkurencja jest mocna" - podsumowuje Maciej Oleksowicz.
 
Start do pierwszego odcinka specjalnego (SSS Zlín) odbędzie się w piątek o 21:12. Kibice, którzy nie zdecydowali się na wyjazd do Czech będą mogli śledzić wyniki rywalizacji na antenie stacji Eurosport. Podsumowanie pierwszego dnia rajdu będzie można obejrzeć w sobotę (27.08) o godzinie 23:00. Relacja z drugiego dnia rywalizacji będzie wyemitowana w niedzielę (28.08) o tej samej porze.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford Fiesta
Ford Fiesta
Cena podstawowa już od: 46 050 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Aktualności 2017-09-06

Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny

Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny

Aktualności 2017-08-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando