mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Opel: Będą cięcia, ale nie w Gliwicach?

Opel: Będą cięcia, ale nie w Gliwicach?

General Motors przedstawił plan ratunkowy, który ma być szansą na uzyskanie miliardów dolarów niezbędnych do uchronienia firmy przez bankructwem. Zakłada on zamknięcie kilku fabryk i zwolnienie tysięcy pracowników. Jest jednak szansa, że gliwicki zakład nie podzieli tego losu.

Opel: Będą cięcia, ale nie w Gliwicach?
W nocy z wtorku na środę czasu polskiego przedstawiono budzący ogromne emocje plan ratunkowy dla GM. Z jednej strony to szansa na uzyskanie miliardów dolarów niezbędnych do uratowania przed bankructwem największego amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego, z drugiej strony to zagrożenie, że odbędzie się to kosztem europejskich zakładów. Wiadomo już, że konieczna będzie poważna redukcja kosztów i zatrudnienia.

Zaprezentowany plan zakłada, że GM do końca roku zmniejszy koszty o niemal 9 mld dolarów i zwolni 47 tys. pracowników, w tym 26-27 tys. w zakładach poza granicami USA. Zapowiedziano jednocześnie zamknięcie 5 fabryk. Prawdopodobne jest zamknięcie fabryki Saaba w Trollhaettan oraz fabryk Opla w Antwerpii i Bochum, natomiast zakład w Eisenach zostanie wystawiony na sprzedaż.

Według Sławomira Ciebiery, przewodniczącego Solidarności GMMP, nie ma najmniejszych ekonomicznych przesłanek zagrażających istnieniu zakładu w Gliwicach. Jeśli trzeba zmniejszać koszty, to zamykanie fabryki, gdzie są one najniższe byłoby strzelaniem sobie w stopę. Sytuację mogą jednak komplikować decyzje polityczne. Ich przykładem może być koncern Peugeot - Citroen, który dostał od rządu francuskiego 3 mld euro pożyczki, w zamian za odstąpienie od planu zwolnień we francuskich zakładach. W rezultacie koncern ten zwolni ponad 11 tysięcy pracowników w innych państwach europejskich. Podczas ostatniego spotkania Europejskiego Forum Pracowników GME jego przewodniczący Klaus Franz stwierdził jednak, że w General Motors niemożliwe jest wykorzystywanie kredytów gwarantowanych przez jeden rząd europejski do zamykania zakładu w innym kraju.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Opel
Tematy w artykule: Opel produkcja samochodow polska motoryzacja slaskie

Podobne wiadomości:

Insignia OPC oficjalnie!

auto motor i sport 0000-00-00

Ekonomiczna jazda… Porsche

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Wiocha pałer 2009-02-28

VW Golf III uber alles!!!!

~Pawel 2009-02-27

Opel to i tak szajs, niech zamykają te badziewie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.