mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Opel: Będą cięcia, ale nie w Gliwicach?

Opel: Będą cięcia, ale nie w Gliwicach?

General Motors przedstawił plan ratunkowy, który ma być szansą na uzyskanie miliardów dolarów niezbędnych do uchronienia firmy przez bankructwem. Zakłada on zamknięcie kilku fabryk i zwolnienie tysięcy pracowników. Jest jednak szansa, że gliwicki zakład nie podzieli tego losu.

Opel: Będą cięcia, ale nie w Gliwicach?
W nocy z wtorku na środę czasu polskiego przedstawiono budzący ogromne emocje plan ratunkowy dla GM. Z jednej strony to szansa na uzyskanie miliardów dolarów niezbędnych do uratowania przed bankructwem największego amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego, z drugiej strony to zagrożenie, że odbędzie się to kosztem europejskich zakładów. Wiadomo już, że konieczna będzie poważna redukcja kosztów i zatrudnienia.

Zaprezentowany plan zakłada, że GM do końca roku zmniejszy koszty o niemal 9 mld dolarów i zwolni 47 tys. pracowników, w tym 26-27 tys. w zakładach poza granicami USA. Zapowiedziano jednocześnie zamknięcie 5 fabryk. Prawdopodobne jest zamknięcie fabryki Saaba w Trollhaettan oraz fabryk Opla w Antwerpii i Bochum, natomiast zakład w Eisenach zostanie wystawiony na sprzedaż.

Według Sławomira Ciebiery, przewodniczącego Solidarności GMMP, nie ma najmniejszych ekonomicznych przesłanek zagrażających istnieniu zakładu w Gliwicach. Jeśli trzeba zmniejszać koszty, to zamykanie fabryki, gdzie są one najniższe byłoby strzelaniem sobie w stopę. Sytuację mogą jednak komplikować decyzje polityczne. Ich przykładem może być koncern Peugeot - Citroen, który dostał od rządu francuskiego 3 mld euro pożyczki, w zamian za odstąpienie od planu zwolnień we francuskich zakładach. W rezultacie koncern ten zwolni ponad 11 tysięcy pracowników w innych państwach europejskich. Podczas ostatniego spotkania Europejskiego Forum Pracowników GME jego przewodniczący Klaus Franz stwierdził jednak, że w General Motors niemożliwe jest wykorzystywanie kredytów gwarantowanych przez jeden rząd europejski do zamykania zakładu w innym kraju.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Opel
Tematy w artykule: Opel produkcja samochodow polska motoryzacja slaskie

Podobne wiadomości:

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

Komentuj:

~Wiocha pałer 2009-02-28

VW Golf III uber alles!!!!

~Pawel 2009-02-27

Opel to i tak szajs, niech zamykają te badziewie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policja kupiła nieoznakowane motocykle z wideorejestratorami
Policja kupiła nieoznakowane motocykle z wideorejestratorami
Oto kolejny pomysł polskiej policji na walkę z piratami drogowymi. Już niebawem na ulice wyjadą nieoznakowane motocykle wyposażone w sprzęt pozwalający rejestrować wykroczenia drogowe.