mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Operator logistyczny w motoryzacji

Operator logistyczny w motoryzacji

Jednym z operatorów logistycznych oferującym pełen zakres usług logistycznych jest Panopa, specjalizująca się w branżach: motoryzacyjnej, stalowej, budowy maszyn i urządzeń oraz organizacji transportu. Spektrum usług obejmuje cały łańcuch dostaw. Panopa wraz ze spółkami własnymi z sukcesem rozwija swoją działalność w Europie Wschodniej od 1998 roku. Największy z 25 oddziałów znajduje się obecnie w Polsce, w Poznaniu.

Operator logistyczny w motoryzacji

Otwarcie zakładu Volkswagena w Poznaniu w roku 1993 zapoczątkowało jego dynamiczny rozwój. Obecnie produkuje się tutaj niektóre modele transporterów nowej generacji "T5" i miejski samochód dostawczy Caddy. W 2005r. z taśm produkcyjnych zjechało ponad 150.000 pojazdów. Panopa jako usługodawca logistyczny jest obecna na miejscu od  2000 roku, stale rozszerzając ofertę - ostatnio w 2004 roku przejęła kompleksowy system dostaw dla Volkswagena i dwunastu kontrahentów, spośród których ośmiu ma swoje siedziby w pobliskim parku dostawców. Usługi dla producentów, jak i dostawców obejmują obecnie: kompleksowe zarządzanie magazynami, sekwencjonowanie, podmontaż, transporty wahadłowe do zakładu VW, zaopatrywanie linii produkcyjnych Volkswagena i dostawców na miejscu, tworzenie koszyków towarów i zarządzanie pustymi pojemnikami.

Panopa użytkuje w Poznaniu łączną powierzchnię magazynową 130.000m2, z czego 35.000m2 przypada na własne centrum logistyczne. Pozostałe powierzchnie magazynowe znajdują się w zakładach Volkswagena i parku dostawców. Każdego dnia do magazynów dociera około 150 ładunków ciężarowych i 20 wagonów kolejowych z materiałami produkcyjnymi i prefabrykatami. W przeliczeniu oznacza to, że Panopa rozładowuje codziennie 6.000 małych i 7.000 dużych pojemników, po czym umieszcza towar w magazynach. Każdego dnia dostarczanych jest około 11.000 różnych artykułów - od standardowych i małych części do dużych komponentów, jak tablice rozdzielcze czy silniki. W ruchu wahadłowym transportuje się około 41.000 części sekwencyjnych do montażu końcowego, co daje łącznie około 600 kursów dziennie. Panopa dostarcza potrzebne części bezpośrednio do punktów montażowych. Podstawę niezawodnej i dokładnej realizacji tak dużego zlecenia stanowi wymyślna koncepcja logistyczna. Generalnie Panopa w odniesieniu do wszystkich rozwiązań logistycznych dopasowanych do indywidualnych wymagań klienta udostępnia własny zespół planistów, składający się z inżynierów i specjalistów z zakresu ekonomiki przedsiębiorstw.

Jednakże działalność Panopy w Polsce nie ogranicza się wyłącznie do przemysłu motoryzacyjnego w Europie Wschodniej. Usługodawca użytkuje w Gliwicach centrum logistyczne stali, z którego tłocznia producenta pojazdów jest zaopatrywana "just in time" w zwoje stali i arkusze blachy. Ponadto Panopa organizuje transporty prefabrykatów w Europie Wschodniej. Poprzez wieloletnią działalność w branży dysponuje również  know-how w zakresie logistyki motoryzacyjnej i organizacji transportu - udokumentowanym licznymi projektami referencyjnymi i certyfikatami wg DIN EN ISO 9001:2000, VDA 6.2 i ISO/TS 16949:2002.

Na świecie utrzymuje się trend przenoszenia zakładów produkcyjnych do Europy Wschodniej, zapoczątkowany przez pierwsze koncerny motoryzacyjne już w latach 90 - tych. W roku 2004 w nowych krajach członkowskich UE wyprodukowano około 1,5 mln pojazdów. Nowe kraje członkowskie UE stały się atrakcyjnym miejscem produkcji z wielu względów. Koszty płac są tu wyraźnie niższe niż w Europie Zachodniej i wynoszą mniej więcej jedną piątą środków finansowych przeznaczanych na płace w Niemczech. Przeniesienie produkcji do Europy Wschodniej jest korzystne w szczególności dla dostawców, wydatki personalne wynoszą tu 25% łącznych kosztów. Do roku 2007 liczba ta przypuszczalnie podwoi się. Wraz z rozwojem sektora motoryzacyjnego przejmowane są coraz bardziej odpowiedzialne zadania i procesy przez usługodawców logistycznych w tej części Europy.


Przeczytaj także:

Rekordowe wyniki poznańskiego Volkswagena (2006-03-20)

Nowy zakład Kirchhoff Automotive (2006-05-24)

 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando